Viac

  Spoločný trh – odtiaľ potiaľ

  Nacionálni populisti ohrozujú v Európe slobodu pohybu osôb. Socialistickí populisti slobodu pohybu tovarov a služieb. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vydal na púť strednou a východnou Európou s podivnou misiou. Lobuje za smernicu, ktorá má skrátiť pobyt a podľa Financial Times aj zvýšiť platy našich vyslaných pracovníkov.

  Nacionálni populisti ohrozujú v Európe slobodu pohybu osôb. Socialistickí populisti slobodu pohybu tovarov a služieb.

  Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vydal na púť strednou a východnou Európou s podivnou misiou. Lobuje za smernicu, ktorá má skrátiť pobyt a podľa Financial Times aj zvýšiť platy našich vyslaných pracovníkov.

  A to z minimálnej mzdy rovno na úroveň francúzskych či nemeckých zamestnancov v sektore. Macron, samozrejme, tvrdí, že ide o sociálny dumping a proti takému sa oddá bojovať, všakže…

  Dohromady pritom vyslaní pracovníci tvoria len 0,7 percenta zamestnancov, Francúzsku, Nemecku a Belgicku však prekáža, že východoeurópski pracovníci súťažia s domácimi, a to najmä v stavebníctve.

  Slovenská lacná pracovná sila

  Na Slovensku môžeme za pomoci lacnej pracovnej sily stále vyrobiť tehly, betón, sadru, škridle a tie poslať do Francúzska, kde to „zoberie prácu“ domácim producentom. Ale vraj už nemôžeme poslať ľudí, poberajúcich nižšie mzdy a platiacich nižšie odvody, aby tam tie materiály lacno pospájali a postavili z nich dom…

  Ako potom namietať tunajším populistom, ktorí navrhujú zákaz dovozu lacných potravín z Nemecka alebo Francúzska? Syry alebo víno dovoľme predávať len za ceny, za aké sa produkty rovnakej kvality dajú vyrobiť u nás!

  A čínsku ryžu predávať len za cenu, za ktorú ju možno dopestovať na Orave! Pokračovať sa dá zahraničnými bankami, ktoré tu dumpujú domáci kapitál a znižujú jeho výnosy, nie?

  Spoločný trh - odtiaľ potiaľ

  Domáca minimálna mzda

  Macronova iniciatíva ilustruje, ako veľmi jej aktéri veria v efektivitu domácej minimálnej mzdy pri vytláčaní chudobnejších a lacnejších zamestnancov z trhu. Títo socialisti tak potvrdzujú argumenty pravice o negatívnych dopadoch minimálnej mzdy na sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva.

  Čo je lepší dôkaz, než Macronom promované zvýšenie tejto mzdy, ktoré používa ako kladivo na chudobných pracovníkov z východnej Európy?

  Ide však o aktuálnu tému aj u nás. Naša vláda navrhuje zvýšenie minimálnej mzdy na 480 eur mesačne. Nezamestnaní z menej produktívnej skupiny obyvateľstva, ktorí nevedia vytvoriť za mesiac hodnotu za viac než 630 eur mzdových výdavkov, spojených s takouto úrovňou minimálnej mzdy, budú mať rovnakú smolu ako poľský stavebný robotník vo Francúzsku. Ich pracovné miesto a šanca zaniknú.

  Kým Poľsko a Maďarsko Macronovu agendu označili za protekcionizmus, náš premiér Fico spolu s eurokomisárom Šefčovičom tlieskajú. Načo si robiť v centrále Európy zbytočné problémy s obhajovaním záujmov slovenských zamestnancov a firiem, keď priority sú inde. Jadro? Nie, dôležitý je pokoj pri míňaní eurofondov.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články