test
Viac

  Úspech je formou individuálneho rozhodnutia

  Úspech je vysoko individuálnou formou dosiahnutia niečoho, čím sa následne u nás prejavia pocity spokojnosti, víťazstva nad zdolaním niečoho, čo predstavuje pre nás určitú výzvu, či prekážku na zdolanie...

  Čo predstavuje úspech v dnešnom svete? Aké sú kritéria individuálneho úspechu? Ako sa úspech prejavuje a môžeme úspech vôbec dosiahnuť?

  Úspech je vysoko individuálnou formou dosiahnutia niečoho, čím sa následne u nás prejavia pocity spokojnosti, víťazstva nad zdolaním niečoho, čo predstavuje pre nás určitú výzvu, či prekážku na zdolanie. Kritéria úspechu sú nastavené kritériami spoločnosti, ale aj sebou samými.

  Práve tie kritéria úspechu, ktoré individuálne precítime sú pre nás tými najväčšími úspechmi

  Spoločensky uznávané úspechy sú samozrejme veľmi dôležité pre prezentáciu spoločnosti, kultúry, osobnosti a pod., ale častokrát sú veľmi podceňované práve tie najnenápadnejšie úspechy jednotlivcov, v dennom živote.

  Pre niekoho predstavuje úspech nájsť si dobrú prácu, naučiť sa niečo nové, našetriť si peniaze na dovolenku, narodenie dieťaťa, svadba a pod.

  Naše úspechy sú individuálnou formou našich rozhodnutí

  Práve rozhodnutia, ktoré sú pre nás v živote veľmi dôležité a nám sa ich podarí splniť si, či zvládnuť ich tak, ako sme si to predstavovali, by malo byť pre nás vždy veľkým úspechom.

  Častokrát si spájame úspechy s peniazmi, bohatstvom, majetkami, spoločenskou prestížou, mocou, či slávou. Sú to však tie správne a dlhotrvajúce úspechy? Alebo sú to len úspechy definované spoločnosťou z dôvodu nízkej dosažiteľnosti ich splnenia?

  Nech by bol pre spoločnosť úspech definovaný akokoľvek, pre každého človeka je úspechom, práve individuálna každodenná snaha v plnení drobných úloh, cieľov, a krôčikov k tomu, čo chceme.

  Úspechy nemusia byť merané slávou, či peniazmi. Úspechy sú častokrát vysoko osobné, nenápadné a krehké. Niekedy sú tak neviditeľné, že ich môžeme iba precítiť.

  Počas bežných dní si často neuvedomujeme, koľko drobných úspechov sa nám počas dňa podarilo zažiť. Ich forma, štruktúra, podoba, veľkoleposť a dôležitosť sú kritériami, ktoré sú individuálnym nastavením práve pre tie naše úspechy.

  Stačí, keď sa trochu spomalíme, odbúrame vnútorné napätie, stres z uponáhľaného života a začneme svoju myseľ viac zameriavať na tie najmenšie a najnenápadnejšie úspechy, ktoré si každý deň plníme.

  Úspech je aj to, že môžeme byť zdraví, že môžeme mať krásnu rodinu, milých priateľov, slobodne sa pohybovať, vymyslieť si akúkoľvek prácu, činnosť, či hobby.

  Úspechom je aj to, že máme čo jesť, kým iní hladujú, že nie sme súčasťou vojny, kým inde sa bojuje, že môžeme vychádzať pokojne do ulíc, cestovať a zdieľať svoje zážitky so svojimi blízkymi.

  Ak sa zamyslíme nad životmi tých, ktorí nemajú ani zďaleka to, čo môžeme mať my, nemajú to šťastie žiť bez vojny, rizík, straty slobody, obmedzenia pohybu, v chudobe, v biede, či ťažkom ochorení, mali by sme si uvedomiť, že každodenných úspechov máme naozaj veľmi veľa.

  Stačí iba zmeniť formu, podobu a individuálne priority vnímania úspechu a naozaj sa nemáme na čo sťažovať. V mnoho prípadoch sme si výlučne sami strojcami osobných úspechov, či neúspechov.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Silvia Macháčková

  www.bohatstvomysle.com

  Nekonečné možnosti a genialita nášho myslenia ma fascinuje natoľko, že sa tejto oblasti venujem profesionálne. Som zakladateľkou projektu Bohatstvo Mysle, lektorkou a autorkou viacerých e-bookov v oblasti osobnostného rozvoja a práce s myslením: https://www.bohatstvomysle.com/e-shop/.

  Podporujem pozitívny životný štýl bez prítomnosti stresu, mám rada vnútornú rovnováhu, individualitu osobnosti, diskusie, náročný filozofický a intelektuálny spôsob myslenia. Myslenie je najdôležitejším nástrojom k nášmu osobnostnému rozvoju, a ak sa nám ho podarí skrotiť a prevziať nad nim plnú moc, až vtedy si začneme vytvárať cestu vlastným životom.

  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com

   

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články