Viac

  Vizualizácia súboja TOP 10 kryptomien za posledných 6 rokov

  Trh s kryptomenami nikdy nespí a patrí medzi najdynamickejšie odvetvia ekonomiky. Posúva aj hranice technologickej sféry.

  Trh s kryptomenami nikdy nespí a patrí medzi najdynamickejšie odvetvia ekonomiky. Posúva aj hranice technologickej sféry.

  K tomu prispievajú nie len neustále inovácie, ale bohužiaľ aj časté podvody či zlyhania niektorých projektov.

  Na Twitteri sa objavila pekne spracovaná vizualizácia, ktorá efektívnym spôsobom dokumentuje vývoj trhovej kapitalizácie TOP 10 kryptomien od roku 2013 až po súčasnosť.

  Pozrite sa, ktoré kryptomeny sa v tomto rebríčku udržali, ktoré projekty raketovo vystrelili a ktoré coiny by ste dnes márne hľadali v prvej stovke.

  Víťazi a porazení

  Vizualizáciu, ktorú vytvorila analytická platforma DataLight zobrazuje 10 najsilnejších kryptomien v jednotlivých časových obdobiach.

  Na vytvorenie tohto prehľadu použili jeho tvorcovia množstvo údajov vychádzajúcich predovšetkým z dát dokumentujúcich trhovú kapitalizáciu.

  Tento ucelený prehľad tak ponúka investorom zaujímavé zobrazenie projektov, ktoré sa z dlhodobého hľadiska najviac osvedčili.

  Zároveň však treba dodať, že rebríček obsahuje ďaleko viac neúspešných coinov ako tých úspešných.

  Vytváranie rebríčkov, ktoré sú postavené na základe celkovej trhovej kapitalizácie jednotlivých kryptomien sa stalo pre mnohých užitočným pomocníkom.

  Tieto dáta totiž investori radi využívajú pri zostavovaní svojho portfólia.

  Čím dlhšie je totiž daný projekt na popredných priečkach a čím väčšia je jeho trhová kapitalizácia, tým je väčšia pravdepodobnosť jeho úspechu z dlhodobého hľadiska.

  Ak teda nie je investor vyslovene zameraný na rizikové kryptomeny a svoje portfólio chce vyskladať za účelom zisku v strednodobom až dlhodobom hľadisku, toto je práve jeden zo spôsobov, ako vybrať ten správny coin.

  Vizualizácia súboja TOP 10 kryptomien

  Väčšina kryptomien z roku 2013 nie je ani v TOP 100

  Vo vyššie uvedenej vizualizácii je pekne vidieť, že len dve kryptomeny z aktuálneho TOP 10 rebríčku v ňom figurovali nepretržite od roku 2013.

  Väčšina projektov, ktorá v ňom bola pred šiestimi rokmi sa dnes nenachádza ani v prvej stovke.

  V danom období trhu jednoznačne dominoval bitcoin a až s veľkým odstupom bol na druhom mieste litecoin.

  Na jeseň 2013 vstúpil na trh natívny token siete Ripple – XRP, a hneď sa umiestnil na tretej priečke, na ktorej je aj dnes.

  Z vizualizácie sa dá taktiež dobre odčítať aj celková volatilita trhu. Zaujímavé sú dáta predovšetkým z prelomu rokov 2014 a 2015.

  V tomto období vzrástla celková trhová kapitalizácia XRP zo $140 miliónov na približne $750 miliónov, pričom na jeseň 2015 bola znovu na svojej východzej hodnote.

  Zaujímavé je sledovať aj počínanie si aktuálnej trhovej dvojky – etheru (ETH).

  Táto kryptomena zaznamenala predovšetkým počas roku 2017 silný rast, pričom svoju najvyššiu hodnotu dosiahla v letných mesiacoch.

  V tom období dokonca atakovala bitcoin. Z trhu si ukrojila necelých 32 %, pričom BTC disponoval 39-percentným podielom.

  Hype Index

  Popri zmienenej vizualizácii analytická stránka DataLight ponúka na svojej platforme ešte jedno zaujímavé hodnotenie.

  Okrem klasických dát odzrkadľujúcich cenu, trhovú kapitalizáciu či zobchodovaný objem, uvádza aj takzvaný „Hype Index“.

  Ten predstavuje aktivitu a počet príspevkov týkajúcich sa daného kryptoprojektu na sociálnych sieťach Twitter a Telegram.

  Vďaka tomu dokáže dať investorom predstavu o tom, ktorá kryptomena je v rámci komunity aktuálne najviac diskutovaná.

  Aj takýto údaj môže byť jedným z indikátorov rastu (v prípade pozitívnej nálady) alebo v opačnom prípade, signálom na prepad jej hodnoty.

  Hype Index kryptomien
  Zdroj: datalight.me

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články