Viac

  Zlato i striebro získavajú na sile

  Minulý týždeň sme si písali o tom, že zlato i striebro majú namierené vyššie. Predpoveď vyšla. Každopádne nezrealizoval sa žiaden prudký cenový pohyb. Špekulanti sú na trhu dnes v miernej defenzíve...

  Pravidelná týždenná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk.

  Ceny na trhu

  Minulý týždeň bol v pondelok Deň prezidenta a obchodovanie na americkom trhu bolo obmedzené. Tomu zodpovedal i pohyb cien. Nevideli sme nejaké zásadné cenové pohyby. Ceny sa potom odlepili až vo štvrtok, keď začali rásť. Zlato sa šplhalo k 1260 USD. Striebro nebolo ďaleko od hranice 18,4 USD.

  Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1256,9 USD, čo bolo o 22,3 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 18,32 USD, čo bolo o 38 centov viac ako predminulý týždňom.

  Pomer cien zlata a striebra týmto mierne klesol na úroveň 1 ku 68,61, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo viac ako zlatu.

  HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 206,35 a klesal. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 88,62 a rovnako klesol.

  Dianie na trhu

  Minulý týždeň sme si písali o tom, že zlato i striebro majú namierené vyššie. Predpoveď vyšla. Každopádne nezrealizoval sa žiaden prudký cenový pohyb. Špekulanti sú na trhu dnes v miernej defenzíve.

  Ak by sme videli prudký rast, bolo by zaujímavé sledovať vývoj bázy (rozdielu medzi spotom a futures). Ten indikuje, či sa zlato a striebro dostáva na trh, či už v podobe novej ťažby alebo vstupuje do obchodných vzťahov.

  Minulý týždeň opätovne potvrdzuje trend, ktorý tu máme od začiatku roku. Trh pri vyššej cene zažíva klesajúcu ponuku kovu. Zlato je viac držané holdermi a po novom zlate je vyšší dopyt aj pri vyšších cenách.

  Striebro je na tom obdobne, aj keď situácia nie je až tak výrazná ako pri zlate. Fundamenty teda cenám drahých kovov zatiaľ prajú. Cenové pohyby nemajú špekulatívny charakter. Úradujú market makri.

  Výhľad

  Môžeme len zopakovať to, čo sme tvrdili minulý týždeň: z hľadiska ďalšieho vývoja, by som sa nečudoval, ak by zlato naďalej rástlo. Fundamenty sú mu naklonené. Striebro skôr bude nasledovať zlato.

  Je nutné upozorniť, že špekulanti môžu krátkodobo trh posunúť akýmkoľvek smerom. Z hľadiska toho, čo sledujeme, nás potom bude zaujímať, ako budú reagovať market makri. Daný pohyb nám skôr ukáže v akom stave je trh.

  Viagold je i na Facebooku. Staňte sa fanúšikom a sledujte najzaujímavejšie správy, ktoré sa týkajú zlata a striebra. Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

  Vývoj cien drahých kovov

  1_ceny_drahe_kovy_09_17 cena_striebro_09_17 cena_zlato_09_17

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  matus-posvancMatúš Pošvanc

  je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články