test
Viac

  3 životné lekcie od J. R. R. Tolkiena, autora Pána prsteňov a Hobbita

  Pôvodne zamýšľaný ako jednodielny, ale nakoniec publikovaný v troch častiach, je Pán prsteňov (alebo v skratke LOTR) mnohými považovaný za jeden z najväčších románov, aký bol kedy napísaný.

  Pôvodne zamýšľaný ako jednodielny, ale nakoniec publikovaný v troch častiach, je Pán prsteňov (alebo v skratke LOTR) mnohými považovaný za jeden z najväčších románov, aký bol kedy napísaný.

  Život autora a učenca J.R.R. Tolkiena je však pravdepodobne rovnako zaujímavý, pretože bol posadnutý od mladého veku jazykom a nakoniec vymýšľal a vyvinul niekoľko svojich vlastných jazykov; slúžil v prvej svetovej vojne a v druhej svetovej vojne a bol súčasťou legendárnej spisovateľskej skupiny Inklings, ku ktorej patril ďalší známy autor C.S. Lewis.

  „Neveriaci je ten, kto sa lúči, keď sa cesta zatemňuje.“  J. R. R. Tolkien

  Tu sú 3 lekcie od legendárneho autora Pána prsteňov, J. R. R. Tolkiena:

  1. Nasledujte celoživotné vášne, nie krátkodobé ciele

  V roku 1914, 22-ročný John Ronald Reuel Tolkien, prečítal frázu v starom anglickom rukopise, ktorá ho inšpirovala k tomu, aby nakoniec vytvoril jeden z najobľúbenejších fantasy románov na svete.

  To slovo bolo „Stredozem“ a z neho vznikla krátka báseň, v ktorej písal o „hobitoch“ a o svete, ktorý je veľmi odlišný od toho nášho.

  Ale Tolkienova cesta nebola krátka. V skutočnosti len samotná časová os je ohromujúca:

  • 1917: Tolkien píše prvý krátky príbeh založený na jeho novom svete s názvom „Pád Gondolínu“.
  • 1930: Tolkien začína rozprávať svojim deťom rozprávky o hobitoch.
  • 1937: Je publikovaný Hobit, prvá Tolkienova kniha odohrávajúca sa v Stredozemi.
  • 1949: Po tom, ako Tolkienov vydavateľ požiada o pokračovanie Hobita, začne pracovať na Pánovi prsteňov. O dvanásť rokov neskôr ho dokončí.
  • 1954-55: Všetky tri časti Pána prsteňov sú vydané.

  Ako je to s trpezlivosťou? Od chvíle, keď Tolkien prečítal starý anglický rukopis a bol inšpirovaný, až po moment, keď bol vydaný Pán prsteňov, ubehli takmer neuveriteľné štyri desaťročia.

  Jediná vec na svete, ktorá dokáže človeka hnať takú dlhú dobu, je vášeň.

  V dnešnej dobe sa veľká časť pozornosti sústreďuje na dosahovanie výsledkov v čo najkratšom čase a na trpezlivosť, rovnako ako aj na dôležitosť umožniť veciam vývoj, sa kladie veľmi malá hodnota.

  Bez skutočnej vášne pre niečo, nie je možná trpezlivosť a bez trpezlivosti je vaša šanca zrealizovať akýkoľvek veľký cieľ nízka.

  Nájdite svoju vášeň a nikdy od nej neupustite.

  2. Môžete vytvoriť niečo úžasné (aj s vašou dennou prácou)

  Po celú dobu, keď Tolkien písal a rozvíjal svoje romány o Stredozemi a príbehy, ktoré z nej pochádzajú, bol nútený slúžiť v prvej svetovej vojne, pomáhal v druhej svetovej vojne a neskôr pracoval ako profesor na Pembroke College.

  Nikdy nebolo jeho prácou písať, až kým nebol neskôr v dôchodku. Keď bol ale vydaný Hobit, Tolkien mal štyridsať.

  Mnohí z nás sa presviedčajú, že potrebujeme od všetkého upustiť, aby sme si splnili náš sen. Kvôli tomu sa necháme zastaviť finančnými a rodinnými povinnosťami.

  Pravdou však je, že ak ste dosť chytrými a disciplinovanými, môžete vytvoriť niečo úžasné s akýmkoľvek množstvom času.

  Jediným skutočným meradlom je dôslednosť. Môžete si vymedziť každý deň čas na prácu na hocijakom úsilí, aj keď nie veľa?

  Môžete sledovať svoj pokrok a robiť úpravy v priebehu času na základe týchto informácií?

  Ak to dokážete, môžete v priebehu času urobiť prakticky čokoľvek, dokonca aj jednou hodinou denne.

  3. Vedzte, čo je pre vás najdôležitejšie a za každú cenu v to verte

  Ako profesor a odborný filológ (štúdium jazyka v ústnych a písomných historických prameňoch) mohol Tolkien stráviť viac svojho času, aby prispel k jeho odboru ako učenec.

  Tolkien však vedel, čo je jeho vášňou a čo je pre neho najdôležitejšie, a práve tomu venoval svoj čas, aj keď ho jeho kolegovia kritizovali za písanie detských príbehov, poézie a vytváranie vlastných jazykov.

  Mnohí z nás umožňujú diktovať naše činy na základe presvedčenia, hodnôt a vnímania druhých.

  Je ťažké veriť v seba, keď sme naprogramovaní, aby sme sa pozreli na ostatných okolo seba, aby sme videli, čo by sme mali robiť.

  Keď vidíme, že sme iní, cítime sa oddelení od skupiny a to nám navodzuje nepríjemný pocit. V minulosti fyzická separácia od kmeňa znamenala doslovnú smrť, takže sa stále snažíme zbaviť tohto starého programu.

  Tolkien sa zamiloval do svojej vlastnej mytológie a my všetci si teraz môžeme vychutnať ovocie jeho práce.

  Čo by ste mohli vytvoriť, keby ste mali rovnakú vieru v seba a svoju vlastnú vášeň?


  www.stavamesauspesnymi.sk

    Oliver Olejník

  Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.

  Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články