test
Viac

  Ako správne namiešať svoje akciové portfólio?

  Investovanie je témou, ktorú začína na Slovensku zaujímať čoraz viac a viac ľudí, najmä tých mladých. Je to pochopiteľné, keďže investovanie je v súčasnosti jedinou rozumnou možnosťou, ako na finančnom trhu zhodnotiť svoje prostriedky. S investovaním sa však spája aj správne namiešanie vášho portfólia. Ako na to, vám poradíme v tomto článku. 

  Zdroj obrázku:
  Phongphan / Shutterstock.com

  Investovanie je dnes mimoriadne širokospektrálne, keďže môžete svoje peniaze investovať napríklad do rôznych korporátnych dlhopisov, realitných fondov či podieľať sa na úspechu nadnárodných korporácií. Alternatívnou investíciou môžu byť aj kryptomeny. 

  Tou najpopulárnejšou možnosťou je však nakupovanie akcií veľkých a známych spoločností, ktoré každoročne vykazujú zisk a vyplácajú dividendy svojim akcionárom. 

  Akcie sa stali populárnymi najmä vďaka svojej dostupnosti a nadštandardným výnosom oproti korporátnym dlhopisom či realitným fondom. 

  Ako namiešať správne portfólio? 

  Pri nakupovaní akcií, ale aj iných tried aktív, je základom správna diverzifikácia, a teda rozdelenie vašich peňazí do viacerých akcií. 

  Týmto spôsobom k investovaniu pristupujú veľké investičné fondy a mali by ste sa tohto pravidla držať aj vy, ako retailový investor. 

  V ideálnom prípade by ste si mali teda vybrať kôš akcií s firmami, ktoré pôsobia v rôznych sektoroch a v rôznych krajinách.

  Firmy, do ktorých sa rozhodne investovať vaše peniaze by mali byť v dobrej finančnej a platovej kondícií s perspektívou rastu.

  To, v akej situácii sa firmy, ktorých akcie chcete kúpiť nachádzajú môžete vyčítať z ich výročných a kvartálnych správ. Zaujímavé novinky sa však dozviete vždy aj na portáli akcie.sk, ktorý vám môže pri vašom rozhodovaní pomôcť. 

  K svojmu akciovému portfóliu môžete pristúpiť aj ekologickejším spôsobom a začať nakupovať akcie firiem, ktoré pomáhajú k zlepšeniu životného prostredia na zemi a pristupujú k svojmu podnikaniu zodpovedne. 

  Udržateľnosť je hlavnou témou dnešnej doby, a preto firmy, ktoré tento princíp napĺňajú, majú potenciál z dlhodobého hľadiska rásť. 

  Kombinácia s dlhopismi

  Ak patríte medzi konzervatívnejších investorov, odporúčame vám vaše akciové portfólio kombinovať s korporátnymi dlhopismi, ktoré síce prinášajú nižší výnos, no sú akýmsi bezpečným prístavom pre väčšinu investorov. 

  Dôležitý je čas

  Ak sa vám podarilo úspešne namiešať svoje investičné portfólio, tak nezabúdajte, že pri investovaní je kľúčovou zložkou čas, na ktorý chcete svoje peniaze investovať. 

  Práve vďaka času sa totiž môže naplno prejaviť sila takzvaného úroka z úroku, ktorý označil Albert Einstein za ôsmy div sveta. 

  Nechajte si poradiť 

  Investovanie je pomerne náročnou disciplínou, a preto ak nezvládate si vyskladať svoje investičné portfólio sami, nie je rozhodne hanba si nechať poradiť od veľkých investičných fondov či skúsených obchodníkov s cennými papiermi.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články