Viac

    Ako Vám predajcovia zlata nehovoria úplnú pravdu!

    Tento článok vznikol na základe môjho pohľadu na predajcov investičného zlata a ich amatérskych argumentov. Zlato je veľmi zaujímavá komodita ale určite nie z dôvodov, ktoré vám prezentujú predajcovia.

    O tému investičné zlato sa zaujímam od roku 2007-2008. Predpokladám, že je to dlhšia doba, než väčšina predajcov zlata prostredníctvom MLM spoločností na Slovensku.

    To že sa zlatu venujem “tak dlho” prinieslo aj množstvo informácií, ktoré následne vyústili do poznania, že na svete sú určite zaujímavejšie formy zhodnocovania, investovania či sporenie než je zlato.

    Predajcovia zlata a ich argumenty

    Tento článok vznikol na základe môjho pohľadu na predajcov investičného zlata a ich amatérskych argumentov. Zlato je veľmi zaujímavá komodita ale určite nie z dôvodov, ktoré vám prezentujú predajcovia. Výsledkom takého to predaja bude v konečnom dôsledku nespokojný klient!

    História hrá v prospech akcií

    Ak sa pozrieme do histórie a použijeme dostatočne dlhý časový interval, celkové výnosy z akcií vždy prekonali zlato.

    Za posledných 100 rokov predstavoval anualizovaný výnos na zlate približne 4,2 %, kdežto celkový príjem z akcií (v ktorých bolo zahrnuté reinvestovanie dividend), predstavoval zhruba 10 % ročne. Môžeme si takto všimnúť túto podstatnú odlišnosť, ktorú vytvára práve zložené úročenie a podstatne odlišuje výnosy týchto foriem investícií z dlhodobého hľadiska.

    Na znázornenie, trójska unca zlata mala v roku 1915 hodnotu zhruba 19,25 dolárov a v roku 2015 sa pohybuje v okolí 1.180 USD, čo predstavuje zisk viac ako 6000 %.

    Nie je to zlé, ale z tých istých 19,25 dolárov (ktoré by sme investovali v tom istom čase do akcií), mohlo byť momentálne viac ako 265.277 dolárov, a to je takmer 250-násobne viac ako pri výnosoch na zlate.

    Samozrejme ak chcete dosiahnuť iný výsledok, ktorý bude hrať v prospech zlata, stačí si vybrať iné obdobie. Zvyčajne si predajcovia zlata vyberajú práve taký výsek z grafu, aký sa im hodí a ukazuje práve prudký rast zlata.

    Spomínajú predajcovia zlata aj rast akcií a akciových indexov keď ponúkajú zlato?

    hodnota indexu S&P 500
    Ako rástol index S&P 500 od roku 1950 (zdroj: Yahoo)

    Doplnené:


    Podľa komentárov, ktoré som zachytil na sociálnej sieti Facebook, predajcom vadí porovnanie vývoja indexu S&P500 a vývoj ceny zlata. Ide vraj o porovnávanie neporovnateľného. Samozrejme s tvrdením môžem súhlasiť. Spomínam to aj v samotnom článku, keď tvrdím, že zlato nevytvára hodnotu, zisk, dividendu, úrok a teda nie je vhodné porovnávať zlato, ktoré ma slúžiť ako hedge voči fiat peniazom alebo ako “bezpečný prístav” na uchovávanie hodnoty.

    Ďalej vznikol problém v tom, že som porovnával index S&P500 ale nie konkrétny produkt, do ktorého je možné investovať. Pripájam teda ďalší graf, v ktorom je vyobrazený vývoj 3 najstaršieho akciového fondu na svete. Ten dokonca prekonáva spomínaný index S&P500 s priemerným zhodnotením 11,97% p.a od jeho založenia v roku 1928 do roku 2014.

    ako zarába Pioneer Fund
    Pioneer Fund (zdroj: pioneerinvestments)


    Likvidita, manipulovateľná cena a volatilita

    Hoci je trh zlata dostatočne veľký a relatívne likvidný, je zanedbateľný v porovnaní s veľkosťou a likvidnosťou akcií, dlhopisov a trhov derivátov.

    Môže to byť považované za viac pozitívne ako za negatívne, ale je známe, že menší trh môže byť náchylnejší na vysoké pohyby ceny. A čo viac, ostatné trhy vzácnych kovov sú oveľa menšie ako trh zlata a dokážu byť viac likvidné – napríklad trhy platiny a paládia.

    Tieto trhy sú nie len volatilné ale taktiež pomerne ľahko manipulovateľné!

    Spomenul vám tieto fakty váš predajca zlata?

    Ponuka zlata je obmedzená

    Áno, ponuka zlata je obmedzená. Je to pravda! Ale to je aj ponuka ropy. Viete si predstaviť život bez ropy? Uvedomujete si fakt, že ropa sa po jej spracovaní a využití nenávratne stratí? To samozrejme o zlate neplatí! Trh zlato doslova recykluje. Ľudia pre svoj život zlato nepotrebujú. Schovávame ho v bankách, trezoroch, nosíme zlaté šperky a nejaká časť sa reálne využije aj v priemysle – aj tu ale prebieha recyklácia zlata.

    Pravda je ale taká, že ponuka zlata je z reálneho hľadiska väčšia než ponuka dreva, ropy či dokonca pitnej vody. Skôr sa nám minie pitná voda než zásoby zlata!

    Dostali ste túto informáciu od predajcu zlata?

    Zlato nemôže klesnúť pod ťažobné náklady

    Taktiež som si to kedysi na začiatku mojej cesty pri študovaní zlata myslel. Nie je to ale pravda! Samozrejme že zlato môže klesnúť pod ťažobné náklady. Predsa kto povedal, že zlato musíme ťažiť. Na zlate predsa náš život nie je odkázaný. Ak ťažobná spoločnosť nebude pri ťažbe zisková, jednoducho sa ťažba pozastaví alebo sa ukončí. Je to bežný jav a teda to nie je nič výnimočné.

    Mnoho začínajúcich predajcov si myslí, že nákladom na ťažbu 1 unce zlata je minimálna cena kam môže klesnúť jeho trhová cena. Nie je to pravda. Ide buď o zavádzanie ak predajca zlata pozná pravdu, alebo o nevedomosť.

    Sporte si peniaze v zlate a vyhnete sa inflácií

    Zlato nikdy nebolo pre každého smrteľníka a to isté platí aj dnes. Ako som už spomínal, zlato ľudia nepotrebujú. Poďme sa ale pozrieť na zvláštnu logiku predajcov zlata.

    Ponúknu Vám pravidelné sporenie do zlata. Keďže si ho nemôžte dovoliť, sporte v menšom množstve a pravidelne. (Čím menšie množstvo zlata nakupujete, tým viac sa nákup predražuje) Ako hodnota peňazí bude klesať z dôvodu inflácie, krízy ale krachu finančného sektora, tak bude vaša hodnota zlata rásť. Všetko to znie pekne, až do chvíle, keď si uvedomíte, že až raz budete chcieť zlato predať z toho dôvodu, že jeho cena vzrástla, predáte ho presne za tie znehodnotené peniaze, ktoré ste vymenil za zlato!

    Ak by niekto namietal, že peňazí bude po výmene kvantitatívne viac, ako keby som tak neurobil, tak má možno pravdu. To isto ale získam aj pri rozumnom investovaní do nehnuteľností, vlastnej firmy alebo pri investovaní do akcií. A myslím si, že z toho dokážem vyťažiť podstatne viac než zo zlata.

    cena zlata od roku 1975
    cena zlata od roku 1975 (zdroj: kitco)

    Doplnené:


    Dostal som aj súkromnú správu na mojom osobnom facebook profile, kedy sa predajca nechcel verejne vyjadriť k článku. Vraj som dostatočne nevyzdvihol výhodu zlata a to ochrana voči inflácii. On tento produkt predáva práve z dôvodu ochrany voči inflácii a tlačeniu peňazí. Pripájam teda vývoj ceny zlata, ktorý je očistený o infláciu.

    cena zlata očistená o infláciu


    Zlato – jeho využitie, a vytváranie hodnoty

    Držaním zlata v trezore nevytvárate žiadnu hodnotu. Držaním zlata v trezore vaše peniaze nepracujú, nevytvárajú zisk, úrok, dividendu. Jediný zisk na zlate dokážete získať jedine pri jeho odpredaji! Takto ale moderné investičné produkty už nefungujú.

    „vykopané zo zeme v Afrike, alebo niekde. Potom sa roztaví, vykope sa ďalšia jama, znova sa pochová a zaplatia sa ľudia, ktorí ho budú strážiť. Nemá žiaden úžitok. Hocikto sledujúci toto z Marsu by sa škriabal na hlave.“

    Warren Buffett

    Investujete alebo špekulujete?

    Uvedomujete si vôbec, čo robíte pri nákupe zlata? Špekulujete na pohyb ceny. Kúpite lacno, počkáte a predáte za viac peňazí. Ste teda špekulant – v tom dobrom slova zmysle. Nie ste ale investor. Moderné a inteligentné investovanie si ja predstavujem úplne inak.

    Warren Buffett o zlate povedal:

    “Svetové zásoby zlata sú 170 tisíc ton. Ak by sa všetko zlato roztavilo a dalo dokopy, vznikla by kocky o hrane 22 metrov. Jej hodnota by pri cene 1220 USD za uncu bola 10,4 bilióna USD. Môžme túto kocku nazvať kôpka A. A teraz vytvoríme kôpku B s rovnakou hodnotou. Za tieto peniaze si môžeme kúpiť všetku poľnohospodársku pôdu v USA a 16 krát spoločnosť ExxonMobil. Po všetkých týchto nákupoch nám ešte zostane viac ako bilión dolárov. Viete si predstaviť investora, ktorý by radšej kúpil kôpku A ako kôpku B?”

    pýta sa Warren Buffett.

    Warren Buffett

    Môj osobný názor na zlato

    Ako som už spomínal, zlato sledujem od roku 2008. Vtedy jeho cena bolo niekedy pri úrovni 900 USD za 1 uncu zlata. Zlato stále považujem za zaujímavú komoditu, ktorá môže slúžiť ako hedge oproti fiat money. Patrí určite do portfólia investora ale v prípade, ak máte vyriešené produktívne aktíva. Ak na zlato nemáte peniaze, kašlete na to! Zlato nikdy nebolo pre každého.

    “Mám rád zlato, ale nevyužívam ho ako investíciu, využívam ho ako poistku, ako zabezpečenie.”

    Robert Kiyosaki

    Bohatí ľudia tiež nakupujú zlato. Mnoho z nich pravidelne a dlhodobo. Toto zlato sa potom dedí z generácie na generáciu. Nekupujú ho zo špekulatívnych dôvodov. Ak chcete špekulovať na pohyb ceny zlata, opäť si vyberte inštrument, na ktorom dokážete zarobiť aj pri poklese jeho ceny. Áno, dá sa to aj na zlate! Dal vám túto informáciu Váš predajca zlata?

    Ak chcete sporiť peniaze, tak sporte. Ak chcete investovať, tak investujte. Ak chcete chcete špekulovať, tak špekulujte. Všetko ale robte inteligentne! Vzdelávajte sa v danej téme a nenakupujte niečo, čomu nerozumiete.

    Múdra rada na záver. Chcete úspešne investovať. Najprv investujte do svojho vzdelania. Uvidíte, že to pravé vzdelanie prináša nakoniec tie najvyššie úroky. Prečítajte si knihu Inteligentní investor.

    Doplnené:


    V úvode článku spomínam amatérske argumenty, ktoré obchodníci alebo predajcovia podsúvajú svojim klientom. A presne o tom je tento článok. Nie je o tom, že niekomu odporúčam akcie (ako niektorí predajcovia pochopili). V žiadnom prípade tento článok nemá mať charakter odporúčania akéhokoľvek inštrumentu. Nie som odborník, analytik ani predajca s akýmkoľvek finančným alebo investičným produktom. Voči zlatu nie som zatrpknutý. Verím, že zlato má miesto v portfóliu investora a má slúžiť ako hedge. Ďalšie doplnenie tohto článku nechystám.


    • autor článku: Lukáš Mikulaško
    • zdroj: bohatyotec.sk, openiazoch.zoznam.sk, finance.yahoo.com, kitco.com, pioneerinvestments.sk, macrotrends.ten, caseyresearch.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články