Mnoho ľudí na Slovensku si myslí, že zobrať si pôžičku je hanba, ktorá je jasným dôkazom o ich chudobe. To je však číry nezmysel, pretože pôžičky sú úplne bežné – môžete ísť za prácou do Anglicka, dlhé roky šetriť alebo si zobrať pôžičku, aby ste mohli konečne zrekonštruovať byt.

Čo sa vám zdá ako najlepšia možnosť? Dokonca aj miliardári si berú pôžičky, keď idú robiť nejaký ďalší biznis. Pri pôžičke je však dôležité, aby ste boli opatrný a držali sa týchto rád.

Vyberte si najvhodnejšiu pôžičku

Chcete si kupovať novú sedaciu súpravu alebo sa chystáte na rekonštrukciu celého bytu? Aj objem peňazí, ktoré si chcete požičať môže rozhodnúť o type pôžičky a spoločnosti, ktorú o peniaze požiadate.

Ak ide o nižšiu sumu, pokojne to môžete vyriešiť krátkodobou pôžičkou od nebankovej spoločnosti – je to rýchle a mnohé nebankovky vám ponúknu rovnaké podmienky ako banky. Dajte si však pozor, aby ste si vybrali nebankovú spoločnosť s takýmito podmienkami.

Požičajte si len toľko, koľko potrebujete

Základným pravidlom je požičať si iba toľko peňazí, koľko naozaj potrebujete. Urobte si kalkuláciu, spočítajte si materiál na rekonštrukciu a požičajte si výslednú sumu.

Nepožičiavajte si preto, aby ste si išli užívať wellness pobyty do Maďarska, aj keď to vyzerá ako dobrý nápad. No po prvých splátkach by vám to až také super neprišlo.

Navrhnite si splátkový kalendár

Veľmi dôležité je aj navrhnúť si splátkový kalendár pre svoju pôžičku na bývanie tak, aby ste našli optimálnu mesačnú splátku. Nenastavujte si zbytočne nízke splátky, pretože zaplatíte oveľa viac na úrokoch, ako by ste museli, ale hlavne sa to bude zbytočne dlho s vami tiahnuť.

Ak však naopak, zvolíte príliš vysokú splátku, môžete sa dostať do finančných ťažkostí. Preto je pre vás najlepšie, aby ste pôžičku splatili čo najrýchlejšie, ale bez toho, aby splátky výraznejšie narušili váš rodinný rozpočet.