Viac

  Všetky finančné trhy sú manipulované – Dodatok 1.: Default kontraktov na zemiaky

  Jedným z najväčších príkladov krachu futures kontraktov v histórii USA, je príklad manipulácie cien futures kontraktov na zemiaky z roku 1976. Príklad, ktorý môže ktokoľvek použiť ako dôkaz toho, že obchodovanie kontraktov nie je to isté, ako obchodovanie reálnej komodity...

  Jedným z najväčších príkladov krachu futures kontraktov v histórii USA, je príklad manipulácie cien futures kontraktov na zemiaky z roku 1976.

  Príklad, ktorý môže ktokoľvek použiť ako dôkaz toho, že obchodovanie kontraktov nie je to isté, ako obchodovanie reálnej komodity.

  Kritik môže povedať, „pozrite sa, keď sa to stalo pri zemiakoch, prečo by to neplatilo so zlatom alebo striebrom?“. Ako som spomínal v úvode tohto seriálu, predtým ako budeme explicitne niečo tvrdiť, je dobré detailne preskúmať všetky fakty.

  Čo sa udialo

  V máji 1976 neboli traja obchodníci schopní dodať podkladovú komoditu voči 997 kontraktom zemiakov (cca 22 679 ton).

  Celková škoda bola vyčíslená na približne 4,25 milióna USD. K úplnému krachu neprišlo, kompenzácia bola nakoniec realizovaná prostredníctvom peňazí. Komodita však dodaná k daným kontraktom nebola.

  Manipulácia cien futures kontraktov zemiakov

  Manipuláciou cien kontraktov na zemiaky sa zaoberali regulačné orgány už viac ako tri roky pred krachom predmetných kontraktov. Jedným z argumentov pre nevhodnosť obchodovania zemiakov cez futures, bola krátka trvanlivosť zemiakov.

  Situácia bola zároveň klasickým pretlačovaním sa longov (stávka na rast ceny) a shortov (stávka na pokles ceny).

  Zo tlačenia cien dole boli obvinení dvaja spracovatelia zemiakov (zo štátu Idaho a Whashington), ktorí z nižších cien profitovali pri nákupe zemiakov na spotovom trhu; ich cieľom bolo presvedčiť producentov zemiakov v štáte Maine, že je tejto komodity na trhu dostatok. Ich plánom bolo doviesť v prípade potreby zemiaky na vyrovnanie kontraktov z Idaha.

  Bolo dané správanie manipuláciou, ktorá bola potvrdená dokonca krachom kontraktov?

  Nie tak rýchlo. Čo bolo na celej situácii zaujímavé boli vyššie ceny zemiakov v štáte Maine, ktoré chceli daní spracovatelia znížiť. Podľa môjho názoru normálny podnikateľský zámer, normálna podnikateľská stratégia.

  Zaujímavejší je však dôvod prečo, dané kontrakty krachli. Nuž bola to nakoniec práca tých, ktorí boli na kontraktoch long a ktorí so shortami priam vypiekli.

  Longy si objednali totižto krátko pred požiadaním o dodávku na predmetných kontraktoch všetku prepravnú vlakovú kapacitu. Tí, čo boli short, nemali možnosť kontrakty naplniť v danom termíne.

  Snaha o dodanie zemiakov neskončila, avšak vzhľadom na časové prieťahy časť zemiakov vplyvom počasia zhnila, čím komodita nenapĺňala kritérium kvality predmetných kontraktov. Nakoniec to vyústilo do predmetného krachu.

  Ako by ste vyhodnotili situáciu ako sudca nakoniec Vy? Šlo, či nešlo o manipuláciu a explicitný zámer podvodu na futures kontraktoch?

  V tomto prípade sudcovia rozhodli v neprospech shortov, ktorým zakázali na určité obdobie obchodovať a schytali aj pokutu (aj keď nie veľmi vysokú).

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  matus-posvancMatúš Pošvanc

  je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články