Globálne akciové trhy aj v polovici februára pokračovali v raste, pričom americké prepisovali historické maximá. Stálo za tým solídne rastové momentum svetovej ekonomiky, ktoré dosahuje najlepšie úrovne od roku 2011, ako aj nákupy od investorov, ktorí vzdali čakanie na korekciu.

Napriek pozitívnej nálade na trhoch a jastrabím vyhláseniam viacerých amerických centrálnych bankárov ceny dlhopisov len stagnovali a rizikové prirážky periférií eurozóny klesli, hoci populistické riziká pred francúzskymi voľbami pretrvávajú, a navyše sa k tomu pridáva vývoj v Taliansku.

Ropa klesala, keď jej komerčné zásoby v USA dosahujú historické maximá. Zlato len stagnovalo, no udržuje sa v blízkosti niekoľkomesačných maxím pre otázniky nad ďalšími politickými krokmi v USA a volebnými otáznikmi v eurozóne.

Dolár sa v prvej polovici týždňa posilňoval, keď čerpal energiu s očakávaním skorej zmeny daňového systému USA a s rýchlym tempom zvyšovania sadzieb Fedom, aby v závere týždňa väčšinu ziskov vymazal.

AKCIOVÉ TRHY

Investori si na akciových trhoch udržali apetít po riziku, čo sa pretavilo v prepisovaní historických maxím amerických akcií na takmer dennej báze.

Rastové momentum svetovej ekonomiky je najlepšie za ostatných šesť rokov, séria makrodát z oboch brehov Atlantiku, ako aj z Číny v ostatných mesiacoch prekonáva očakávania a navyše aj samotní, zvyčajne opatrní predstavitelia Fedu naznačujú, že americkej ekonomike by sa malo ďalej dariť.

K tomu trhy stavajú na skoré zníženia daní v Spojených štátoch a začínajú si uvedomovať, že slová o protekcionizme ohľadne medzinárodného obchodu z Washingtonu sú úplne iné ako reálne skutky, ktoré zatiaľ neprichádzajú. Rallye pomáhali aj nákupy investorov, ktorí vzdali čakanie na korekciu.

V Európe sa síce do popredia záujmu dostávali populistické riziká pred blížiacimi sa voľbami v Holandsku, vo Francúzsku či v Taliansku, akcioví investori ich však nebrali príliš do úvahy.

Výsledkom bol rast širokého amerického indexu S & P 500 o 1,5 percenta pri raste bluechipsového indexu Dow Jones o 1,8 percenta a technologického indexu Nasdaq Composite o 1,8 percenta.

Paneurópsky index Euro Stoxx 50 si polepšil o 1,2 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,8 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 tiež o 0,8 percenta a britského indexu FTSE 100 o 0,6 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny vládnych dlhopisov sa uplynulý týždeň konsolidovali napriek relatívne optimistickej nálade na trhoch.

Ani jastrabí slovník viacerých reprezentantov Fedu na čele s vystúpením jeho šéfky Janet Yellenovej pred Kongresom, ktorý poukazoval na solídny stav ekonomiky a zdôrazňoval, že by bolo rizikom otáľať so zvyšovaním sadzieb, nedokázal udržať 10-ročný americký výnos nad 2,5-percentnou hranicou.

To isté platí aj o januárových inflačných číslach, ktoré ukazujú na jej ďalšiu akceleráciu. Nemecký dlhopisový trh v zásade kopíroval vývoj v USA. Zaujímavosťou bol pokles rizikových prirážok periférií eurozóny, hoci populistické riziká sa v zásade nijako nezmenili.

Práve naopak, investori by mohli byť dva mesiace pred prvým kolom prezidentských volieb vo Francúzsku čoraz nervóznejší, keďže rastie šanca, že do druhého kola by sa okrem Le Penovej mohol dostať aj ľavicový kandidát, čo by zvýšilo podľa prieskumov jej šance na víťazstvo.

Navyše talianska vládnuca Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho čelí riziku rozdelenia, čo takisto zvyšuje šancu na víťazstvo populistického Hnutia 5 hviezd vo voľbách, ktoré by mohli byť vypísané buď na jeseň tohto roka, alebo vo februári 2018.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni vzrástlo len o jednu desatinu percenta a aj naďalej sa tak drží blízko niekoľkomesačných maxím nad 1200-dolárovou hranicou.

Zlato sa udržuje na vyvýšených úrovniach aj napriek ohlasovaným investíciám do infraštruktúry USA spolu s inými ekonomickými opatreniami Donalda Trumpa a napriek dobrej kondícii americkej ekonomiky, ktorá by mohla Fed podnietiť k rýchlejšiemu tempu zvyšovania sadzieb.

Žltému kovu pomáhajú veľké prítoky peňazí do ETF fondov v rámci investorskej diverzifikácie pred sériou volieb v Európe a pred otáznikmi nad smerovaním (nielen) hospodárskej politiky USA pod vedením novej vlády Donalda Trumpa.

Má totiž veľa rečí, dôležitejšie však sú skutky, ku ktorým zatiaľ neprichádza, čo zvyšuje nervozitu na trhoch a pomáha kovu. Ropa v minulom týždni zaznamenala prvý týždňový pokles po piatich po sebe idúcich týždňových rastoch.

Americký benchmark WTI klesol o 0,85 percenta pod 54 dolárovú hranicu, severomorský Brent poklesol o viac ako jeden a pol percenta tesne pod 56 dolárov. Cenu čierneho zlata ovplyvnili najmä ďalší rast komerčných zásob v USA na rekordné maximá, ako aj pokračujúci rast nových aktívnych ropných súprav.

Americkí producenti by tak pri súčasných cenových úrovniach mohli nahrádzať zníženú produkciu krajín OPEC. Navyše sa ukazuje, že OPEC ako taký plní dohodu o znížení produkcie, ale len vďaka tomu, že Saudská Arábia znížila ťažbu viac, ako mala, a väčšina ostatných krajín stále produkuje viac, ako bolo dohodnuté.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár ostal voči košu hlavných zahraničných mien takmer nezmenený. Doláru na konci týždňa nepomohli ani jastrabie vyhlásenia predstaviteľov Fedu na čele s Janet Yellenovou.

Tá vo svojom vystúpení pred Kongresom povedala, že očakáva vývoj ekonomiky, ktorý by mal umožniť postupné zvyšovanie sadzieb. Spolu s ďalšími predstaviteľmi centrálnej banky navyše prízvukovala, že každé zasadnutie je „živé“ a môže priniesť jedno z troch očakávaných zvýšení úrokovej sadzby.

Voči euru dolár v poslednom týždni zosilnel o štvrť percenta a zotrval nad hranicou 106 dolárových centov. Investori totiž začali brať do úvahy rozdiel medzi vyhláseniami Donalda Trumpa o skorom znížení daní a zvýšení výdavkov na infraštruktúru a skutočnými krokmi, ku ktorým zrejme nemusí tak skoro prísť.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?