test
Viac

  Kto sú slovenskí digitálni nomádi

  Robia to, o čom mnohí z nás iba snívajú. Cestujú po svete, spoznávajú vzdialené kultúry, skúšajú tie najexotickejšie jedlá. Práca ich napĺňa a svoju “kanceláriu” si nosia všade so sebou.

  Nie sú milionári. Našli spôsob, ako skĺbiť svoje sny s prácou. Predstavujeme vám štyroch slovenských digitálnych nomádov. Kto sú a prečo sa rozhodli pre život na cestách, sa dozviete v tejto časti.

  Lubo

  image02

  Lubo je chalan z Prievidze. Po strednej na slovenskú výšku nešiel, nevidel v nej zmysel. Miesto toho začal podnikať, odišiel na 3 roky do Austrálie, kde pracoval, vzdelával sa a cestoval.

  “Vedel som, že ma láka spoznávať svet a iné kultúry. Vtedy som sa prvýkrát dostal k pojmu digitálneho nomádstva, aj keď v tom období to tak ešte nikto nevolal. Každý hovoril o pojmoch ako “nezávislosť na lokalite” či “vlastný životný štýl”.

  Túžba po nekonvenčnom živote ho zaviala do Ázie, kde žije dodnes. O svojich ázijských dobrodružstvách píše na blogu Sám Sebe Pán.

  “Byť nezávislý a žiť kdekoľvek sa mi zachce (v rámci vízových povinností, samozrejme) sa mi veľmi páčilo.

  “Vtedy som mal už niekoľko rokov priateľku z Kórey a mali sme už niekoľko mesiacov vzťah na diaľku. Ona bola doma v Kórei a ja v Austrálii a neskôr na Slovensku. Veľmi som túžil po tom ísť za ňou do Kórey. Keď sa mi ale po 2 rokoch konečne podarilo znova vycestovať zo Slovenska, už sme spolu neboli. Preto som si zvolil Thajsko a nie Južnú Kóreu ako moju prvú nomádsku krajinu.”

  Ivana

  image01

  Ivana je východniarka, nerada o sebe hovorí ako o digitálnej nomádke.

  “Som obyčajnou cestovateľkou, ktorá píše o svojich zážitkoch z rôznych krajín, robí videá a na konci každého mesiaca sa teší, že je ešte stále na cestách.“

  S priateľom sa rozhodli šetriť na cestu pred viac ako troma rokmi.

  “Povedali sme si, že dáme výpoveď a budeme cestovať po svete jeden rok. Keď sme ale začali čítať o miestach, kam by sme sa radi pozreli, uvedomili sme si, že na to, aby sme videli aspoň polovicu z nich, by sme potrebovali asi desať rokov.”

  Založili si teda blog Nomad is Beautiful, venujú sa fotografii a písaniu.

  Lukáš

  image00

  Lukáš si žije svoj život po svojom. Vybudoval si kariéru v londýnskom Amazone, po ôsmich rokoch odišiel, rozpredal svoj majetok a vydal sa na cestu.

  “Keď som sa raz stretol s otázkou “Ak by si dnes zomrel, bol by si spokojný s tým, čo po tebe ostane?” a moja odpoveď bola nie, tak som si povedal, že je čas na zmenu.”

  K cestovaniu ho to ťahalo dlhšie.

  “Začal som uvažovať, čo som chcel robiť ako tínedžer, čo ma naozaj láka a napĺňa a veľa týchto vecí smerovalo k cestovaniu.

  Rozdal a predal som všetko v Londýne, dal výpoveď, zbalil si batoh a odvtedy už cestujem a pracujem sám pre seba.

  Na cestách som našiel nové priority a hodnoty, podľa ktorých sa dnes snažím žiť.”

  Lukáš napísal pred pár dňami skvelý blogpost o tom, kedy je lepšie vyhnúť sa vysokej škole. O jeho cestách si však môžete prečítať aj na jeho blogu Po svete po svojom.

  Silvia

  image03

  Silvia, na internete známa aj ako Unboxing Traveller, žije marketingom a cestovaním. Digitálne nomádstvo skĺbilo oboje, a tak si môže užívať vlny Pacifiku a budovať kariéru v rovnakom čase.

  “Roky predtým som žila v zahraničí (NYC, Španielsko, Dánsko). Neskôr som začala cestovať ako typický “backpacker” a páčilo sa mi to natoľko, že som hľadala spôsob, ako ostať v mojej marketingovej profesii a zároveň si vedieť zarobiť na svoj životný štýl. Internet a technológia mi to umožnili.”

  Každý z nich pochádza z iného prostredia a každý má inú motiváciu. Život digitálneho nomáda je o vystúpení zo zóny komfortu a mnohých kompromisoch. Ale aj o neuveriteľnom dobrodružstve, spoznávaní sveta a seba samého.

  Myslím, že nejeden z vás by si najradšej zbalil kufor a vydal sa na cesty. O tom, ako sa Silvia, Ivana, Lukáš a Lubo pripravovali na svoju prvú cestu, ako si zarábajú, čo im nomádsky život dal a čo naopak vzal, sa dozviete v ďalších častiach nomádskeho mini seriálu.

  Vidíme sa čoskoro.


  Barbora Ilić

  Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.

  websupport.sk blog

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články