Viac

    Všetky finančné trhy sú manipulované – Dodatok 2.: Manipulácia v historickom kontexte

    Manipulácia nie je vôbec novým fenoménom. Obvinenia z manipulácie sa objavujú v histórii odjakživa všade tam, kde existoval obchod a samozrejme politika a emócie ľudí...

    Manipulácia nie je vôbec novým fenoménom. Obvinenia z manipulácie sa objavujú v histórii odjakživa všade tam, kde existoval obchod a samozrejme politika a emócie ľudí.

    A tak sa z histórie dozvedáme o zákaze prílišného zisku, zákaze skladovania a hromadenia komodít s cieľom špekulácie s nimi, snáh o fixáciu cien, či zabíjaní a väznení špekulantov, znárodňovaní majetku vládcovi (ten si určite mädlil pri tom ruky).

    Tak ako sme písali v ostatnom blogu, manipulácia vyžadovala buď cornering alebo sqeeze trhu.

    Antika

    Tieto aktivity sa datujú až k antickému Grécku – moc by som sa nečudoval, ak by aj do skorších dôb ľudstva.

    Aristoteles napr. popisuje, že okolo roku 300 pred. n.l. jeden Thálčan dokázal kontrolovať trh s olivovým olejom a to tak, že získal dominanciu v lisovniach olív v Thiose a Miletuse prostredníctvom opčných kontraktov, ktoré mu umožňovali kontrolovať lisovne a ktoré si zabezpečil prostredníctvom požičaných zdrojov.

    Aristoteles spomína rovnako obchodníka, ktorý skúpil celú produkciu jednej železnej bane a bol schopný dotlačiť trh k vyšším cenám železa. Podobné správy sa zachovali ako z Ríma, starovekej Indie, či Číny.

    Stredovek

    Výnimkou nebol ani stredovek, v ktorom hlavne vplyvom politických rozhodnutí (vojny, dane, regulácie práce a pod.) zvykli ceny niektorých druhov komodít (vplyvom nedostatku) výrazne vzrásť.

    Samozrejme najjednoduchším (politickým) riešením bola fixácia cien, ktorá problém len prehĺbila (napr. tak, že komodita bola transportovaná tam, kde fixácia cien nebola), či odsúdením špekulantov k smrti (samozrejme to nikoho neodrádzalo lebo sa väčšinou jednalo o potrebné komodity a ďalej sa nariadenia porušovali).

    Dnešná doba

    Politickým emóciám okolo určovania cien (obvinenia z manipulácie) sa nevyhli ani začiatky fungovania USA.

    Už G. Washington obviňoval v časoch revolúcie, z nekalých praktík obchodníkov, ktorí mali podľa neho monopolné postavenie a zvyšovali ceny komodít, pričom sa samozrejme nevyhol tomu, že ich obviňoval s nedostatku patriotizmu a najradšej by ich obesil. Od politika sa ani iné čakať nedá.

    Téma manipulácie samozrejme v USA ostala dodnes. Téme manipulácie cien sa nevyhol samozrejme ani Sovietsky zväz, kde centrálne plánovanie urobilo už samo o sebe galibu a čierny trh prekvital, pričom samozrejme politici za nič nemohli. Skôr mohli za všetko paraziti, ktorí sa obohacovali na pracujúcej vrstve obyvateľstva.

    Je to len manipulácia, nie koniec sveta

    Tak ako dnes, mali aj v minulosti perzekúcie špekulantov a obchodníkov veľkú podporu vo verejnosti, a pravdepodobne v budúcnosti napr. pri drahých kovoch zažijeme niečo podobné.

    Až súčasná ekonómia ukazuje, že vyššie ceny a ani nižšie ceny v prípade distribúcie a výroby, nie sú vždy nezmyslené. Sú logickou reakciou na zvýšený dopyt a nižšiu ponuku a vytvárajú na trhu optimálnejšie prostredie v zmysle správnej alokácie vzácnych zdrojov.

    Avšak koncept určenia tzv. „spravodlivej“ ceny (tú „vedia“ najlepšie politici, pričom sa blíži k výške toho, že voliči by chceli všetko zadarmo) je s nami doteraz a nevyhýba sa mu ani ekonomická diskusia na Slovensku; hlavne v prípade cien energií.

    Čo sa týka drahých kovov, tak na Slovensku i v Čechách prevláda v tejto komunite skôr presvedčenie o tom, že ceny drahých kovov sú manipulované.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    matus-posvancMatúš Pošvanc

    je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

    • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články