Viac

  Prelomenie bočného trendu

  V úvode si musíme pripomenúť čo sa vlastne na menovom trhu deje. Vždy keď sa pozriete na graf, tak vo forme pohybu kurzu vidíte súboj medzi dvoma stranami. Jedna sa snaží menový pár kupovať a tá druhá zase predávať...

  V úvode si musíme pripomenúť čo sa vlastne na menovom trhu deje. Vždy keď sa pozriete na graf, tak vo forme pohybu kurzu vidíte súboj medzi dvoma stranami. Jedna sa snaží menový pár kupovať a tá druhá zase predávať.

  Podľa toho, ktorá strana momentálne “vyhráva” vidíme rast alebo klesanie ceny. Často sa ale stáva, že sú sily dočasne približne vyrovnané a vtedy dochádza k takzvanému bočnému trendu.

  Ten môže vyzerať napríklad takto. Na obrázku máme denný graf EUR/CHF, kde po klesajúcom trende ostala cena na určité obdobie uväznená medzi rezistenciou a trendovou čiarou.

  Toto “správanie” nikdy netrvá moc dlho a skôr či neskôr dôjde k prelomeniu z jednej alebo druhej strany.

  1 Sideway trend EUR:CHF
  V tomto prípade nastalo prelomenie rezistencie a nasledoval rast. Tak sa dostávame k prvému druhu prelomenia:

  Obrátené prelomenie (Reversal breakout)

  Vznikne vtedy, keď pred samotným bočným trendom máme klesajúci a po bočnom trende nasleduje stúpajúci alebo naopak – stúpajúci trend, bočný a klesajúci trend.

  2 Reversal breakout EUR:GBP
  Dôvod:

  • ponuka je väčšia ako dopyt – cena klesá
  • nastáva vyrovnanie ponuky a dopytu a striedavo prevláda na krátku dobu jeden z nich
  • dopyt sa zvýši (alebo ponuka oslabne) – cena rastie

  V prípade Forexu predstavuje dopyt skupinu obchodníkov (alebo iných účastníkov trhu), ktorý v danom čase nakupujú tento menový pár. Ponuku zase naopak predstavuje skupina účastníkov, ktorý v danom čase predávajú menový pár.

  Prelomenie s pokračovaním trendu (Continuation breakout)

  To vzniká ak máme klesajúci trend po ktorom nasleduje bočný trend a po jeho prelomení cena pokračuje ďalej v klesaní. Rovnako to platí v opačnom prípade. Ak máme stúpajúci trend, ktorý prejde do bočného a po prelomení znovu pokračuje v stúpaní.

  3 Continuation breakout USD:CHF
  Dôvod:

  • dopyt je väčší ako ponuka – cena stúpa
  • nastáva vyrovnanie dopytu a ponuky a striedavo prevláda na krátku dobu jeden z nich
  • dopyt opäť prevezme nadvládu – cena rastie

  Záver

  Tu sme si zhrnuli dva základné spôsoby prelomenia bočného trendu. Často ale nemá takýto ideálny priebeh a vznikajú falošné prelomenia o ktorých som podrobnejšie písal v predchádzajúcom článku.

  Na základe týchto poznatkov vzniklo množstvo stratégií, ktoré sa vždy snažia zachytiť pohyb ceny po prerazení suportu alebo rezistencie.

  Pre nováčika to môže byť ale zradné, pretože často dochádza k falošným prelomeniam alebo pretestovaniu prelomenej úrovne. Riešením môže byť čakanie na pretestovanie a až následný vstup do obchodu.

  Samozrejme nie vždy dôjde k pretestovaniu a veľa obchodov trader zmešká. Rozhodnutie je na každom z vás akou cestou sa vydáte…

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články