Viac

  Pretrvávajúci býčí trend na akciovom trhu je až neuveriteľne odolný. Odolá aj zvýšeniu úrokových sadzieb FEDu a voľbám v USA?

  Tento býčí trend trvá už 91 mesiacov za sebou. Je takmer ako parazit, ktorého sa stále nejako nemôžeme zbaviť. Nech na neho hádžeme čokoľvek, stále a neúnavne prináša nové historické maximá.

  Tento býčí trend trvá už 91 mesiacov za sebou. Je takmer ako parazit, ktorého sa stále nejako nemôžeme zbaviť. Nech na neho hádžeme čokoľvek (Brexit, spomalenie v Číne, záporné sadzby, bankové krízy v Európe, kríza rozvíjajúcich sa trhov, nízke ceny ropy, geopolitické konflikty …), stále a neúnavne prináša nové historické maximá.

  Mimoriadne zaujímavé budú novembrové prezidentské voľby v Spojených štátoch, ktoré sú za dverami, podobne ako aj pravdepodobné zvýšenie úrokových sadzieb zo strany FEDu. Globálne akciové trhy tak vstúpia na ďalšie neznáme bojové pole.

  Teória relativity

  Albert Einstein kedysi povedal, že všetko je relatívne. Je to síce starý citát, ale k súčasnej rétorike na finančných trhoch dobre pasuje.

  Hoci hovorím o mimoriadne dlhom trvaní býčieho trhu pri akciách a nepochybne vysokom ocenení (Svetový index MSCI je ocenený na 22,6 násobok historických výnosov), nie je to nič v porovnaní s obrovskou bublinou, ktorá existuje na trhoch vládnych dlhopisov.

  Tu sa priemerný desaťročný výnos krajín G7 pohybuje okolo 53 bázických bodov. Globálne akcie sa v tomto svetle javia ako dobrý kšeft. Naše modely alokácie aktív sú preto na väčšine akciových trhov stále „long“ a podľa nášho názoru ponúkajú akcie, spoločne s nehnuteľnosťami, zrejme najlepší pomer riziko – výnos.

  Najväčšie riziko je určite na dlhopisových trhoch.

  Pripravení zvyšovať

  Každá akcia má reakciu. Bublina vo vládnych dlhopisoch vytvorená centrálnymi bankami neexistuje izolovane.

  Vzhľadom na to, že vlády zvýšili, s cieľom kompenzovať slabý dopyt súkromného sektora, svoje zadlženie, firmy a domácnosti sa dostali do mnohoročného procesu oddlžovania. Ten síce už v Spojených štátoch skončil, no v Európe stále pokračuje.

  Trh sa s prevahou zhoduje, že FED zvýši úrokové sadzby v decembri. Americká centrálna banka síce chce pred zvýšením sadzieb viac dôkazov, ale svet je už pripravený.

  Inflácia v Spojených štátoch dosahuje viac ako dve percentá a ekonomika vykazuje takmer plnú zamestnanosť.

  Aj v Európe klesá miera nezamestnanosti a európske firmy sú najmenej zadlžené za posledných dvadsať rokov. Malé zvýšenie sadzieb by teda nemalo korporátny sektor nijako ohroziť.

  Hodnota hlasu

  K zásadnému obratu v americkej politike by mohlo dôjsť 8. novembra, v prípade ak by Donald Trump vyhral prezidentské voľby. Akciový trh môže spočiatku reagovať vydesene, ale v celej svojej sláve by sa mohol vrátiť, ak by D. Trump spustil program veľkých fiškálnych stimulov, ktorými chce naštartovať ekonomický rast.

  Ak zvíťazí Hillary Clintonová, súčasný trend v makroekonomike USA bude pokračovať. Akciové trhy budú jasať – nie preto, že to je dlhodobo lepšia voľba, ale jednoducho preto, že akciové trhy majú rady nízke riziko.

  Či už bude výsledok akýkoľvek, americké prezidentské voľby, dúfajme, budú viesť k novému ekonomickému programu s väčším impulzom formou fiškálnych opatrení. V čase, keď celý svet bojuje s nízkym rastom produktivity a slabým dopytom, je to zúfalo potrebné.

  Z histórie nevplývajú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že sa akciové trhy správajú inak podľa toho, či v boji o Biely dom zvíťazí republikán alebo demokrat.

  Jedna vec je však istá: či už to bude H. Clintonová alebo D. Trump, v odvetví zdravotníctva nastúpi vláda tvrdej ruky so zvýšenou kontrolou cien liekov a prebujnenej inflácie výdavkov na lekársku starostlivosť, ktorú zažívali Spojené štáty uplynulých tridsať rokov.

  Ak zvíťazí D. Trump, akcie finančných spoločností pôjdu pravdepodobne do výpredaja, kým víťazstvo Clintonovej pravdepodobne povedie k pozitívnejšej reakcii. Dôvodom bude jednoducho to, že Clintonová reprezentuje establishment.

  Globálne akciové trhy sú z hľadiska rastu výnosov v recesii. Máme za sebou dve obdobia štvrťročných výkazov s negatívnym rastom výnosov a investori chcú vidieť zmenu k lepšiemu.

  Podľa predpovedí analytikov by však mali výnosy z globálnych akcií prudko stúpať – v nasledujúcich 12 mesiacoch možno až o 35 percent. Ceny ropy už totiž nie sú bremenom a obchodne vážený americký dolár sa stabilizoval.

  Ako obchodovať akcie v 4. štvrťroku

  Do štvrtého štvrťroku vstupujeme s opatrnosťou, i keď si uvedomujeme, že náš model kopírujúci trend vysiela nákupné signály na väčšine kľúčových akciových trhov, s výnimkou indexu S&P/ASX 200.

  Vzhľadom k blížiacim sa udalostiam nemôžu obchodníci zostať laxní. V nadchádzajúcom kvartáli preto odporúčame v akciách byť net long, ale investori by mali zároveň byť pripravení pružne reagovať.

  Na základe nedávnych zmien v komunikácii od Európskej centrálnej banky a Bank of Japan výrazne vsádzame na európske poisťovne. Tlak na výnosovú krivku a jej sploštenie je už totiž pravdepodobne za nami.

  Naše hlavné „kone“ sú nákupné pozície v Aegon (AGN: xmas) a Generali (GASI: xmil).

  Naše strategické nákupné pozície v Amazon (AMZN: xnas) a Facebook (FB: xnas) si naďalej držíme. Veríme totiž, že obe spoločnosti budú, napriek očakávaniam, naďalej prekvapovať.

  Twitter (TWTR: xnys) dlho nezarábal, ale rodí sa obrat. Nedávny živý stream z NFL (Národná liga amerického futbalu) sú totiž evidentným úspechom. Fundamentálne faktory tejto spoločnosti sa dramaticky zlepšili a tipujeme, že spoločnosť bude nakoniec prinášať výraznú prémiu.

  Výrobné aktivity v Číne sa od septembra 2015 výrazne zlepšili. Dokazuje to index Li Keqiang, ktorý sleduje ročné miery rastu v doteraz nesplatených bankových úveroch, výrobe elektriny a objemu železničnej dopravy.

  Jeho ročné miery rastu sa v auguste zvýšili medziročne z 1,2 percenta v septembri 2015 na deväť percent. To viedlo k návratu akcií rozvíjajúcich sa trhov, ťažobných spoločností a nedávno indexu Baltic Dry.


  • autor článku: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank
  • zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Predchádzajúci článokAko postupovať pri obhajobe ceny?
  Ďalší článokNie, nedokážeme to!

  Podobné články