V posledných rokoch sa na trhu objavil akronym Fang, predstavujúci americké technologické spoločnosti Facebook, Amazon, Netflix a Google. Spolu so spoločnosťami Apple a Microsoft týchto šesť spoločností tvorí viac ako 13,5 percenta kapitálového objemu indexu S & P 500.

Zatiaľ čo kapitalizácia všetkých spoločností v indexe vzrástla za posledných päť rokov o 172 percent, akcie týchto spoločností vzrástli o takmer 252 percent. Bez nich si index pripísal necelých 164 percent.

Len v tomto roku si FangAm pripísali viac ako 610 miliárd amerických dolárov v trhovej kapitalizácii, čo je stále viac ako hodnota HDP Slovenska, Rakúska a Maďarska. Na tohtoročnom zisku indexu sa podieľajú približne 40-percentným podielom.

Obľúbené sú aj medzi investičnými fondmi zameranými na rast, ktoré podľa prieskumu Goldman Sachs zahŕňajú do svojich portfólií v objeme približne 12 percent. Historické rekordy táto skupina spoločností neláme len rastom.

Podľa reportu volatilita prekonáva tak S&P500, ako sektor spotrebiteľského tovaru aj sieťových odvetví. V minulom týždni vymazal FangAm za jediný deň viac ako tri percentá, keď si investori vyberali zisk práve pre pomerne vysoké valuácie a pre extrémne nízku volatilitu, čo často pripomína bublinu.

Graf č. 1: Vývoj trhovej kapitalizácie akcií spoločností Facebook, Amazon, Netflix a Google známych pod akronymom Fang, doplnených o Apple a o Microsoft a zvyšku amerického indexu S & P 500, v tomto prípade S & P 494.

/data/MediaLibrary/articles/11741/graf-1.png

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?