Na Slovensku je viac ako päť miliónov kusov platobných kariet, ktoré sú aktívne. Platenie platobnou kartou sa stalo rutinou. Je to také jednoduché, že pri bežnom nákupe tomu nevenujeme ani pozornosť.

A pritom je to celkom zložitý systém overovania, účtovania a potvrdzovania. Poďme ale od začiatku…

Prídete do obchodu, vyberiete si tovar a zaplatíte. Ako inak, kartou. Predavačka do systému zadá platba kartou, prepíše sumu na terminál a Vy zadávate PIN kód. Vychádza potvrdenie o platbe, jedno pre Vás a jedno pre obchodníka. Ďakujeme za nákup, dovidenia.

A teraz sa vráťme späť do fázy, kedy zadávate PIN kód. Trvá to pár sekúnd (dve, tri), kým sa objaví potvrdenie o platbe. V tomto časovom intervale sa musia overiť informácie o Vašom účte (či náhodou nie je blokovaný) a overuje sa aj to, či máte dostatok peňazí na uskutočnenie danej transakcie.

Príde Vám sms o uskutočnej platbe a zostatku na účte a tým považujete transakciu za vybavenú. No v skutočnosti ste za tovar ešte nezaplatili.

Peniaze reálne neodišli z Vášho účtu, čakajú na ďalšie spracovanie. V internet bankingu vidíte túto čiastku ako blokovanú. To znamená, že nemôžete ju použiť na ďalšie nákupy. Zúčtovanie platby záleží od kartovej spoločnosti, ktorá Vám kartu vydala.

Na Slovensku je to štandardne Visa alebo MasterCard. Práve tieto spoločnosti pošlú do banky informáciu o zúčtovaní platby. A až teraz nastáva odúčtovanie zaplatenej čiastky z Vášho účtu na účet obchodníka, ktorý Vám tovar pred niekoľkými dňami predal.

Čakacia lehota na informáciu od kartovej spoločnosti je rôzna, no neprekročí 30 dní. Štandardne je výrazne kratšia. Výnimkou sú zahraničné platby. Až po zúčtovaní transakcie sa objaví predmetná čiastka vo Vašom prehľade platieb.

Na záver ešte jedno odporúčanie. Pokiaľ sa Vám stane, že platba platobnou kartou neprejde a peniaze máte blokované na účte, vypýtajte si od obchodníka potvrdenie v písomnej forme o tom, že platba nebola úspešná. Banka Vám následne danú čiastku odblokuje skôr a Vy nemusíte čakať 30 dní.


BYŤ FINANČNE GRAMOTNÝM JE IN!