test
Viac

  Základné piliere ako na finančnú slobodu a skorý odchod do dôchodku

  Ak nie je vašim snom pracovať do 65-ky kedy dostanete mizerný dôchodok, musíte niečo zmeniť. Aj vy môžete dosiahnuť finančnú nezávislosť podstatne skôr – už do 10 rokov.

  Ak nie je vašim snom pracovať do 65-ky kedy dostanete mizerný dôchodok, musíte niečo zmeniť. Aj vy môžete dosiahnuť finančnú nezávislosť podstatne skôr – už do 10 rokov.

  Predčasný dôchodok nie je žiadny vymyslený koncept, je to postup postavený na číslach a taktiež príkladoch finančne slobodných ľudí vo svete.

  V tomto článku si zhrnieme základné piliere, ktoré vám dajú finančnú slobodu.

  1. Miera úspor

  Najdôležitejším faktorom, ktorý má vplyv na to, kedy budete finančne slobodný je vaša miera úspor, tj akú časť vašej výplaty dokážete mesačne ušetriť.

  Cieľ je dostať sa na 50-80%. Táto miera úspor vás dostane na predčasný dôchodok do 5-10 rokov.

  Hlavné položky na ktoré sa musíte zamerať sú:

  – bývanie

  – doprava

  – potraviny a veci

  Druhým faktorom je výška vášho príjmu. Vyšší príjem je akoby rýchlodráha na ceste k finančnej slobode. Priemerná mzda na Slovensku v roku 2019 je približne 1000 eur mesačne.

  Priemerná mzda vo finančníctve, poisťovníctve či IT je však až 1.700 eur. Taktiež rozdiely medzi jednotlivými krajmi sú obrovské.

  Správny výber odvetvia a lokality vás môže dostať k vašej cieľovej sume omnoho rýchlejšie.

  Netvrdím, že každý môže byť bankár v Bratislave, ale ak nedosahujete ani priemerný plat, začnite uvažovať o presťahovaní sa, či o ďalšom vzdelávaní sa.

  2. Investovanie ušetrených peňazí

  Vaše ušetrené peniaze musia tvrdo pracovať za vás, ak chcete byť finančne slobodný. Musia zarobiť viac ako sú vaše mesačné náklady.

  V zásade máte možnosť investovať ušetrené peniaze do biznisu, nehnuteľností alebo akcií. Najjednoduchšie sú akcie – stačí ak našetríte sumu 25 x vaše ročné náklady a ste finančne slobodný.

  Vlastný biznis je najrizikovejšia kategória, avšak aj kategória s najväčším potenciálom rastu.

  Na začiatku vašej cesty sa veľmi nemusíte trápiť do čoho a ako investovať. Prvý rok do ničoho neinvestujte, okrem vzdelávania sa o investovaní!

  Nie je dôležité či prvý rok zarobia vaše investície 5 či 10 či 20% p.a. Dôležité je aby ste pochopili aký výnos sa dá dosiahnuť pri danej investícii a aké sú pri tom riziká!

  Oproti sume ktorú ušetríte zo svojho mesačného platu (ideálne to bude 50% po prvom roku vašej novej cesty) to bude zanedbateľná suma.

  Neskôr, keď budete mať našetrených viac peňazí, začne byť miera výnosnosti vašich investícií dôležitejšia.

  3. Daňová optimalizácia

  Nechcete sa vyhýbať plateniu daní (to je nelegálne), ale chcete platiť najnižšie možné dane (to je múdre).

  Táto tematika je komplexná a závisí od vašej konkrétnej situácie, preto je najlepšie porozprávať sa so skúseným daňovým poradcom, ako môžete znížiť svoje dane.

  4. ŽIADNE Spotrebné úvery

  Ak máte akýkoľvek úver okrem hypotéky (patrí sem aj prečerpanie na účte, leasing auta či nesplatený dlh na kreditnej karte) okamžite prestaňte míňat na čokoľvek iné ako nájom, energie a stravu a všetky peniaze nasmerujte na splatenie tohto dlhu!

  Ak tento úver splatíte, už si NIKDY, NIKDY v živote žiadny úver nezoberte! Spotrebné úvery sú totiž prejavom absolútnej finančnej negramotnosti.

  Platiť úrok 10-15% ročne vás doživotne udrží na krysej dráhe. Nemôžete si kupovať veci, na ktoré nemáte – to robíte ak si beriete úvery.

  Zo spotrebných úverov si totiž kupujete PASÍVA tj veci a služby, ktoré vám žiadny príjem neprinášajú a častokrát strácajú na hodnote (napr. auto).

  Navyše vám vyťahujú peniaze z vrecka. Nie, nie a ešte raz nie! Viac zrozumiteľne to napísať neviem.

  5. Plávanie proti prúdu

  Ak nechcete skončiť ako všetci ostatní (dôchodok najskôr v 65-ke), nemôžete robiť to, čo všetci ostatní.

  Veľká svadba, domček za Bratislavou, 2x ročne dovolenka pri mori, nové auto, značkové oblečenie, víkendové nákupy v Auparku a večery pred televízorom…viete čo myslím – toto robia všetci.

  Zamyslite sa pri každom rozhodnutí, či vás dané rozhodnutie posúva k finančnej slobode alebo vás naopak udržiava na krysej dráhe.

  6. Trpezlivosť

  Cesta k finančnej slobode je jednoduchá, ale nie ľahká. Matematika za finančnou slobodou je veľmi jednoduchá – našetrite 25-násobok vašich ročných nákladov a ste finančne slobodný.

  Ušetrite mesačne 70% z vášho príjmu a túto sumu našetríte do 10 rokov.

  Prečo potom 99% ľudí z vášho okolia žije od výplaty k výplate a nemá ušetrené absolútne žiadne peniaze? Pretože to nie je ľahké.

  Nie každý je ochotný obetovať svoje pohodlie teraz (napr. vozenie sa autom na nákupy či varenie si doma) s cieľom dosiahnuť finančnú slobodu za 10 rokov.

  Častokrát počúvam argument typu :”Ja si chcem užívať teraz, prečo by som sa mal obmedzovať ?”.

  A ja hovorím fajn, no ja rád vymením 10 rokov ‘obmedzovania sa’ za celý život bez nutnosti vstávať ráno do práce.

  Krátko k ‘obmedzovaniu sa’ – moje mesačné náklady sú polovičné až tretinové oproti ľuďom z môjho okolia. No za tento podstatne nižší rozpočet dostávam porovnateľnú hodnotu ako moji známi.

  Prečo? Pretože peniaze používam 2 až 4 krát efektívnejšie. Hľadajte spôsoby ako využívať aj vaše peniaze efektívnejšie.

  7. Neustále vzdelávanie sa

  Potrebuje tento bod komentár?

  Keďže si uvedomujem, že len približne 1 čitateľ zo 100 sa vydá na túto cestu, budem rád, ak prepošlete tento článok vašim priateľom a známym a umožníte tomu jednému z nich nájsť finančnú slobodu.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články