Keď pred takmer viac ako dekádou oznámil malý, ale vplyvný arabský emirát Abú Zabí partnerstvo s parížskym Louvrom, pre mnohých to bolo veľkým prekvapením. Nevedeli si totiž predstaviť projekt, v ktorom by dve odlišné prostredia a dva svety dokázali spolupracovať.

Na stôl sa nielen predstaviteľom Louvre, ale najmä architektom, dostal projekt jedinečného múzea Louvre Abu Dhabi – futuristickej a zároveň krásnej stavby múzea na piesčitom polostrove na okraji metropoly Abú Zabí.

Mnohé zdroje hovorili, že Louvre na partnerstvo pristúpil aj vďaka štedrým poplatkom za práva, a to v hodnote takmer miliardy dolárov. Louvre to nekomentoval.

Roky príprav

Napriek nechýbajúcej ambicióznosti predstaviteľov emirátu, bol projekt múzea veľkým úlovkom. Hoci otvorenie múzea plánovali už v roku 2012, termín otvorenia diela francúzskeho architekta Jeana Nouvela sa nakoniec posunul o viac ako päť rokov.

Svoje brány múzeum otvorí 11. novembra tohto roku 2017.

/data/MediaLibrary/articles/12490/louvre-1.jpgKým stavebníci pracovali na náročnom projekte, zaneprázdnení boli aj predstavitelia budúceho múzea.

Organizácia, ktorú financuje oddelenie kultúry a cestovného ruchu v Abú Zabí na čele s Mohamedom Khalifom Al Mubarakom, predsedom organizácie pre cestovný ruch a kultúru, musela zhromaždiť viac ako šesťsto umeleckých diel pre svoju trvalú zbierku.

Tento proces bol jedným z najagresívnejších na globálnom umeleckom trhu. Najmä preto, lebo rôznorodosť umeleckých diel, ktoré plánujú v múzeu vystaviť, je obrovská.

Príbeh ľudstva

Pri otvorení predstavia tristo diel vo vlastníctve múzea a tristo zapožičaných od francúzskych múzeí. Predstavitelia mali možnosť nakupovať prakticky všetko, čo zaujalo ich oko.

Výsledkom je zbierka pomerne drahých umeleckých predmetov a malieb rozdelených v dvadsiatich troch trvalých galériách v komplexe múzea. A na druhej strane pozoruhodný prierez trhu sekundárneho umenia za posledné desaťročie. Múzeum si dáva jediný cieľ – rozpovedať príbeh ľudstva.

Zdá sa, že mnohé z moderných diel v stálej zbierke boli získané v rokoch 2008 a 2009, keď trh zasiahla globálna recesia. Napriek tomu priestor dostanú najrôznejšie diela z rôznych období a oblastí umenia.

/data/MediaLibrary/articles/12490/louvre-2.jpg

Velikáni na otvorení

„Louvre Abu Dhabi nie je len múzeum, je to najmä prístav pre vzdelávanie a odkaz medzinárodnej tolerancie a svetovej kultúry. Vďaka miestam, akým je toto, môžu byť budúce generácie lepšie,“

uviedol na tlačovej konferencii Mohammad Al Mubarak, minister kultúry a cestovného ruchu v Abú Zabí.

Dočasne vypožičané diela z Louvru a z iných galérií sa budú obmieňať štyrikrát ročne. Napriek tomu počas inauguračnej šou, ktorá otvorí múzeum, bude možné vidieť aj majstrovské diela Maneta, Moneta, Matissa či Leonarda da Vinci.