Americké akciové trhy v úvode februára stagnovali, keď riziká protekcionistickej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa boli kompenzované zverejnením robustných makrodát na čele s januárovým nonfarm payrolls reportom.

Európske končili v strate pod tiažou silnejšieho eura. Na dlhopisových trhoch prišlo k nárastu rizikových prirážok periférií eurozóny najmä ako výsledku rastu politických rizík v príslušných krajinách, čo bolo jedným z dôvodov rastu cien zlata.

Ropa si takisto pripísala zisk, keď sa do popredia dostalo geopolitické napätie súvisiace s opätovným zavedením sankcií Washingtonu voči Teheránu.

AKCIOVÉ TRHY

Averzia k riziku na globálnych akciových trhoch je stále nízka. Investori akoby boli na sedatívach a pohár vnímajú ako poloplný. Jednoducho fundamenty hovoria o zrýchľovaní globálneho ekonomického rastu pri raste firemného zisku.

Predstihové indikátory sa zlepšujú a výhľad na najbližších 12 mesiacov je optimistický vzhľadom na predpokladané rýchle zníženie daní v USA spolu s dereguláciami a s implementáciou fiškálnych stimulov.

Riziko protekcionizmu s dlhodobým negatívnym vplyvom na svetový ekonomický rast však vzhľadom na stupňujúcu sa populistickú rétoriku vo viacerých krajinách Západu ostáva vysoké.

To je zrejmé, no hoci protekcionistické opatrenia by mohli byť zavedené relatívne rýchlo, z krátkodobého hľadiska by mohli mať dokonca v prípade USA pozitívny vplyv na ekonomický rast vďaka zníženiu deficitu zahraničného obchodu. Až z dlhodobého hľadiska by mu poškodili.

A trhy sa pozerajú spravidla po prvý kopec, nie až za druhý či za ďalší. Iste je to krátkozraké, ale takýto vzor správania je na nich prakticky odjakživa.

Aj preto americké akciové trhy nekorigovali predošlý zisk a držia sa v blízkosti historických maxím; technologický index Nasdaq Composite sa dokonca posunul na nové historické maximá, k čomu prispelo zverejnenie silného rastu pracovných miest v USA za január podľa nonfarm payrolls reportu. Európske akcie skončili v miernej strate, pod čo sa mohlo podpísať najmä silnejšie euro.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny amerických či nemeckých dlhopisov miere rástli, za čím stáli najmä slabé mzdové inflačné tlaky v Spojených štátoch v januári, čo by mohlo znamenať, že Fed by v tomto roku nemusel byť pri zvyšovaní sadzieb taký agresívny. Aktuálne trh vidí len malú možnosť na zvýšenie sadzieb v marci.

Lenže pravdepodobnosť zvýšenia na júnovom mítingu presahuje 60 percent. Prišlo však k roztiahnutiu rizikových prirážok periférií eurozóny, za čím stojí rast politických rizík – najmä pred jarnými prezidentskými voľbami vo Francúzsku či pri opätovných snahách katalánskeho regiónu osamostatniť sa od Madridu, ktoré sa v ostatnom čase dostávajú do mediálneho popredia.

10-ročný americký výnos končil týždeň na hladine2,45 percenta, čo je medzitýždenne nižšie o dva bázické body. Nemecký 10-ročný výnos sa posunul nadol o päť bázických bodov na 0,41 percenta. Riziková prirážka Paríža pri 10-ročnej splatnosti dosiahla 0,67 percenta, najviac za ostatné tri roky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni vzrástlo a udržalo sa nad hranicou 1 200 amerických dolárov za trójsku uncu, keď zdraželo o takmer 25 dolárov alebo o 2,3 percenta.

Cenu žltého kovu podporuje neistota z politiky Donalda Trumpa, ktorý zaviedol zákaz vstupu občanov siedmich moslimských krajín do USA, čo vyvolalo rozsiahle protesty nielen v USA, ale aj u európskych politikov. Mnohými jeho výrokmi, ako aj výrokmi z jeho administratívy tak vysiela signály preferencie protekcionistickej a izolačnej politiky.

Ropa v šiestom týždni tiež vzrástla vzhľadom na indikácie, že OPEC plní sľubované znižovanie produkcie. Na konci týždňa jej pomohli aj vyhlásenia ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, že ruské spoločnosti doručili zníženie ťažby podľa dohody s organizáciou.

Navyše plusom pre komoditu bol aj určitý rast geopolitického napätia potom, čo Washington opätovne uvalil sankcie na vybrané iránske osoby a firmy. Vzhľadom na rýchlejší rast severomorský Brent zväčšil náskok na tri americké doláre za barel oproti americkému benchmarku WTI s cenami 56,81 a 53,83 amerického dolára v danom poradí.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár minulý týždeň ukončil s najväčšou týždňovou stratou voči košu hlavných zahraničných mien od leta minulého roku, pričom poklesol už po šiesty po sebe idúci týždeň.

Najprudší pokles nasledoval po víkende, počas ktorého Donald Trump podpísal exekutívny príkaz zakazujúci vstup občanom zo siedmich moslimských krajín do USA.

Najväčšou ranou pre silu doláru však boli vyjadrenia Donalda Trumpa a jeho poradcu Petra Navarra, o tom, že Nemecko využíva výrazne podhodnotené euro na získanie výhody voči USA a svojim obchodným partnerom.

Doláru nepomohli ani lepšie ako očakávané piatkové dáta z trhu práce, ktoré na jednej strane signalizujú lepšie podmienky, no na druhej strane ukazujú, že mzdový inflačný tlak rástol pomalšie oproti očakávaniam. Aj preto sa euro posilnilo voči doláru k 108 centov.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?