Vyhliadka stretnutia organizácie OPEC a producentov ropy mimo tejto organizácie naštartovala trhy, aj keď obchodníci stále pochybujú o šanci dospieť k dohode na zmrazení ťažby či dokonca jej znížení.

Realita je osviežujúci kozmetický prípravok

Iránsky ropný priemysel je po zrušení ekonomických sankcií, ktoré boli uvalené na krajinu kvôli jej jadrovému program, uprostred veľkého, ambiciózneho návratu.

Podľa CNN Money, Iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh v súčasnej dobe proklamuje svoju ochotu prilákať americké firmy, ktoré by mali investovať do ropných polí.

Vo februári Irán zvýšil ťažbu o 178.000 barelov na 3,13 milióna barelov za deň. Teherán má pritom za cieľ ťažiť denne až štyri milióny barelov, bolo by to najviac od roku 2008.

Zmrazenie ťažby ropy

Vzhľadom k tejto rýchlej iránskej expanzii sa dá len ťažko uveriť, že by mohlo dôjsť k zmierneniu alebo zmrazeniu ťažby. Nedávna správa Commerzbank uvádza, že Teherán dal jasne najavo, že k iniciatíve zmrazenia ťažby sa pridá len vtedy, keď dosiahne svoj cieľ.

Rozdiel 800 000 barelov denne medzi súčasnou ťažbou a cieľom predstavuje potenciálny zisk 30 miliónov dolárov denne. Preto sa nepredpokladá, že by sa Irán tohto zisku dobrovoľne vzdal.

“Ak dosiahneme cieľovú úroveň ťažby, potom môžeme spolupracovať”

povedal B. Zanganeh tento víkend.

„Predstave, že stretnutie by 20.marca malo za následok zmrazenie alebo zníženie produkcie, chýbajú preto reálne základy,“

tvrdí hlavný komoditný stratég Saxo Bank, Ole Hansen.

Súčasný rast cien ropy z februárových miním je podľa neho spôsobený prostredím založenom viac na špekuláciách a dohadoch ako na pravdepodobnom výsledku rokovaní.

“Objavujúce sa dohady o zmrazení ťažby pomohli podporiť zmenu nálady na trhoch, ale nepredstavujú reálny základ pre rast cien.”

Hovorí O. Hansen

Dodáva, že

“zvyšovanie produkcie Iránu sa očakávalo, a jediná vec, ktorá môže skutočnosť odlíšiť od očakávaní, je fakt, ak Iránu sa podarí zvýšiť produkciu rýchlejšie, ako sa čaká. Teherán bude predávať ropu na prezásobený trh, preto každý predaný barel bude znamenať nahradenie dovtedajšieho producenta.”

O.Hansen si preto myslí, že zvýšená Iránska produkcia bude pravdepodobne kompenzovať klesajúcu produkciu v USA.

“Nemyslím si, že uvidíme nejaké koordinované zníženie produkcie z radov OPEC, aspoň nie v blízkej budúcnosti.“


  • Autor: Ole Hansen
  • Zdroj: Saxo Bank

PRIDAŤ KOMENTÁR