AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa minulý týždeň posunuli na nové historické maximá a rástli aj európske či emerging burzy.

Rastúce presvedčenie trhových hráčov, že hlavné svetové centrálne banky budú redukovať stimuly a zvyšovať sadzby, prestalo po dvoch týždňoch vplývať na ceny dlhopisov a ich výnosy klesli. Podpísal sa pod to holubičí slovník šéfky Fedu Janet Yellenovej v Kongrese.

Konštatovala, že banka nebude musieť zvyšovať sadzby tak vysoko ako v minulosti, aby bola menová politika neutrálna vzhľadom na súčasnú nízku úroveň dlhodobej neutrálnej úrokovej sadzby.

Navyše na začiatku ďalšej podnikovej výsledkovej sezóny existuje presvedčenie trhov, že prekoná očakávania a ziskovosť firiem sa bude ďalej zlepšovať. Výsledkom bol rast paneurópskeho bluechipsového indexu Euro Stoxx 50 o 1,8 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 2,0 percenta, francúzskeho indexu CAC 40 o 1,8 percenta a britského indexu FTSE 100 o 0,4 percenta.

Americký bluechipsový index Dow Jones si polepšil o 1,0 percenta, široký index S&P 500 rástol o 1,4 percenta pri raste technologického indexu Nasdaq Composite o 2,6 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov ustúpili z tohtoročných maxím potom, čo šéfka Fedu Janet Yellenová mala pred americkými zákonodarcami v Kongrese pomerne holubičí slovník.

Jednak povedala všeobecne známy fakt, že cyklus sprísňovania menovej politiky neposunie sadzby príliš vysoko vzhľadom na nízku úroveň neutrálnej sadzby.

A hoci zopakovala, že faktory, ktoré držia infláciu nízko, sú len dočasné, akoby tomu sama neverila.Skutočne, júnové spotrebiteľské ceny zo Spojených štátov ukázali, už štvrtý mesiac spomaľujú dynamiku svojho rastu a zaostávajú za konsenzami.

A to znižuje pravdepodobnosť dodatočného zvýšenia sadzieb Fedom v tomto roku. Výsledkom bol týždenný pokles 10-ročného amerického výnosu o päť bázických bodov na 2,33 percenta, pričom pri optimistickom sentimente na trhoch klesali aj rizikové prirážky v Európe, keď nemecký 10-ročný výnos ostal na úrovni 0,6 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni vzrástlo o 1,3 percenta a vzrástlo na 1 228 amerických dolárov za trójsku uncu, vzďaľujúc sa od hranice 1200 dolárov.

Žltý kov nasledoval výnosy amerických dlhopisov, ktorých výnosové krivky sa posunuli nadol, jednak pre už zmienený holubičovnímaný prejav hlavy Fedu Janet Yellenovej, ako aj pre opätovné zverejnenie slabšieho ako očakávaného inflačného tlaku v Spojených štátoch za jún.

Pohyb zlata nahor však bol limitovaný pre výrazný rast na rizikovejších akciových trhoch. Ropné benchmarky– severomorský Brent a americký WTI – zaznamenali v minulom týždni rast 4,7 a 5,2 percenta, čím sa dostali na 48,90 a 46,50 dolára za barel.

Rope sa darilo predovšetkým pre signály rastúceho dopytu z hlavných svetových trhov, akými sú Čína, USA či Nemecko, pri súčasnom poklese amerických zásob ropných produktov a špekulácií, že OPEC by mohol ešte viac znížiť produkciu a uvaliť limity aj na Nigériu a na Líbyu.

Tento trend by však mohli ohroziť správy, že ťažobné kvóty členov OPEC nedodržiavajú všetky krajiny dostatočne striktne, čo by mohlo primať ostatných členov tiežk postupnému uvoľneniu obmedzenej ťažby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ukončil minulý týždeň voči košu hlavných zahraničných mien slabší o takmer jedno percento. Doláru veľmi neprospeli opatrné slová predsedníčky Fedu Janet Yellenovej ohľadom inflácie a sprísňovania podmienok menovej politiky.

Navyše inflačné dáta zo Spojených štátov za jún na konci týždňa sklamali očakávania ďalším miernym spomalením dynamiky rastu. Mínusom pre americkú menu bolo tiež zverejnenie slabších júnových maloobchodných tržieb z krajiny.

Voči euru tak americký dolár zoslabol o šesť desatín percenta na 114,70 dolárového centa. Oslabovanie dolára voči spoločnej mene eurozóny však bolo pomerne limitované, keďže investori si uvedomujú, že proces zastavenia monetárnych stimulov ECB bude len veľmi pomalý a zdĺhavý.

Navyše to nezaručuje zvyšovanie úrokovej sadzby, ktoré by sa pravdepodobne tiež dostavilo až s odstupom času. Od týchto procesov však európskych centrálnych bankárov stále delí lenivá inflácia, ktorá je ešte vždy ďaleko od cieľových dvoch percent.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?