Počet dolárových miliardárov vo svete vzrástol vlani o 437 na rekordných 2 694. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 31 percent na 10,6 bilióna dolárov, čo predstavuje približne 100-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky.

Vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2018. Aké ďalšie výsledky z neho vyplynuli?

Za ostatných päť rokov vzrástol celkový počet dolárových miliardárov o vyše 85 percent, ich agregátne bohatstvo sa zvýšilo na takmer dvojnásobok a v súčasnosti je ekvivalentom 13,2 percenta globálneho HDP.

Zaujímavosti zo sveta

Najviac ich žije v Ázii – až 1 329, čo je dvojnásobok oproti druhému severoamerickému regiónu. Európe patrí tretie priečka s počtom 555.

Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac ich pochádza z Číny – až 819, kde sa ich počet za ostatný rok zvýšil o vyše tretinu a rástol vyše desaťnásobne rýchlejšie v porovnaní s druhými Spojenými štátmi, kde ich má domov 571.

Tretie miesto patrí Indii so 131 miliardármi. Z týchto troch krajín pochádza vyše 56 percent svetových superboháčov.

Zo stredoeurópskeho regiónu podľa reportu nemalo minulý rok Slovensko ani Maďarsko žiadneho dolárového miliardára, kým Česko má štyroch vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi rovnako ako Poľsko.

Mesto s najväčším počtom miliardárov je tretíkrát po sebe Peking, kde ich sídli 131, čo je o 37 viac ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 92 miliardármi, keď ich za ostatných 12 mesiacov pribudlo šesť.

Tretie miesto si udržal Hongkong s 80 miliardármi, na ktorý sa však rýchlo doťahujú mestá Shenzhen, prezývaný ako čínsky Silicon Valley, a Šanghaj.

Darí sa firmám

Aspoň jedného miliardára vytvorilo 2 157 firiem. Rekordérom je výrobca nápojov Red Bull s 13 boháčmi na čele so zakladateľom Rakúšanom Dietrichom Mateschitzom.

Sedem z 10 verejne obchodovaných firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou založili americkí miliardári. Top trojku tvoria technologické giganty Alphabet (materská spoločnosť Googla), Microsoft a Amazon.

Najbohatším človekom na svete sa stal zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok vzrástol minulý rok o 71 percent na 123 miliárd dolárov.

Z trónu zosadil zakladateľa softvérovej firmy Microsoft Billa Gatesa, ktorého bohatstvo sa zvýšilo len o 11 percent na 90 miliárd dolárov a ktorý klesol až na tretie miesto.

Pred neho sa dostal aj investičný mág Warren Buffett s 31-percentným rastom majetku, ktorý dosiahol hodnotu 102 miliárd dolárov.

Prvýkrát v histórii sa medzi top 10 najbohatšími ľuďmi na svete umiestnili len ľudia, ktorí zbohatli vlastným pričinením. Celkovo je takýchto miliardárov 69 percent, najviac z Číny.

15 percent ľudí v klube „deviatich núl“ tvoria ženy. Najbohatšou z nich je Alice Waltonová, dedička zakladateľa najväčšieho maloobchodného reťazca sveta Walmart. Vyše deväť percent je migrantov z prvej generácie, najviac ich je v USA.

Najviac miliardárov, až 11 percent, zbohatlo podnikaním v technológiách, médiách a v telekomunikáciách, nehnuteľnosti generovali deväť percent superboháčov, necelých deväť percent spracovateľský priemysel. Investovaniu patrí štvrtá priečka s vyše ôsmimi percentami.

Filantropickým rekordérom minulého roka sa stal americký finančník maďarského pôvodu George Soros, ktorý daroval nadácii Open Society Foundation 18 miliárd dolárov a za celý život už 32 miliárd.

Dary Billa Gatesa dosiahli hodnotu 4,6 miliardy dolárov, pričom v minulosti agregátne podporil svoju nadáciu ďalšími vyše 30 miliardami.