Viac

  Najlepšie adrenalínové športy, ktoré potešia všetky dobrodružné duše

  Adrenalínové zážitky predstavujú efektívny spôsob ako reštartovať hlavu od každodenných povinností. Zábavnou formou je možné dopriať si trošku „vzrúša“ a odreagovať sa, či už pri pravidelnom športe alebo jednorázovom adrenalínovom zážitku.

  Adrenalínové zážitky predstavujú efektívny spôsob ako reštartovať hlavu od každodenných povinností. Zábavnou formou je možné dopriať si trošku „vzrúša“ a odreagovať sa, či už pri pravidelnom športe alebo jednorázovom adrenalínovom zážitku.

  Adrenalínové športy

  Adrenalínové športy majú svojich priaznivcov medzi všetkými vekovými kategóriami. Ľudia ich buď milujú a nedajú na ne dopustiť alebo naopak sú ich zaprisahanými odporcami a ľudí, ktorí sa im venujú považujú za bláznov nevážiacich si svoj život.

  Ak patríte do prvej skupiny, určite ste už vyskúšali minimálne jeden z nasledujúcich športov:

  Paintball

  Paintball, naháňačka s farebnými guľôčkami, sa za posledné roky v našich končinách stala veľmi obľúbeným koníčkom. Ide o hru, pri ktorej sú hráči rozdelení do dvoch družstiev. Víťazí družstvo, ktoré prvé „zničí“ súperov svojimi farebnými guľôčkami.

  Hra je vhodná pre odvážlivcov, ktorí sa neboja zásahu farebnou guličkou, ktorý môže byť trochu bolestivý. Bezbolestnou a bezpečnejšou alternatívou paintballu je laser aréna.

  Rafting

  Rafting, splavovanie divokej vody dvoj až šesť člennou posádkou, patrí na Slovensku medzi pomerne obľúbené koníčky, aj keď Slovensko nemožno považovať za najvhodnejšiu oblasť pre praktikovanie tohto športu.

  Za najdravšiu a najvhodnejšiu rieku na Slovensku sa považuje rieka Belá, avšak táto rieka nie je splavná počas celého roka. Vhodné podmienky má len na jar v čase topenia sa snehu. Ďalšími obľúbenými riekami sú rieky Váh a Dunajec.

  Horolezectvo

  Horolezectvo predstavuje prekonávanie skalných a ľadovcových terénov lezením pomocou horolezeckého výstroja.

  Ide o náročnejšiu formu turistiky, ktorá si vyžaduje poriadnu výstroj a najmä dostatok skúsenosti. Najobľúbenejšou horolezeckou lokalitou na Slovensku sú skalné steny Tatier.

  Skialpinizmus

  Skialpinizmus predstavuje pomerne nový druh zimného športu, ktorý je záľubou skúsených lyžiarov s dobrodružnou povahou.

  Je k nemu potreba špeciálne vybavenie, nakoľko najskôr skialpinista musí zdolať vrchol hory a následne z neho zíde do údolia vďaka skialpinistickým zjazdovým lyžiam.

  Jednorázové adrenalínové zážitky

  Príležitostné adrenalínové zážitky sú obľúbené najmä ako darčeky či spestrenie dovolenky. Medzi najobľúbenejšie patria:

  Let lietadlom

  Hoci sa lietadlo stalo už pomerne bežným dopravným prostriedkom, stále vie ponúknuť nezabudnuteľné adrenalínové zážitky.

  Stačí klasický let nízko nákladovou dopravnou spoločnosťou vymeniť za vyhliadkový let na bezmotorovom vetroni, dopriať si zážitok v podobe vyhliadkového letu s možnosťou pilotovania či vyskúšať vzrušujúci let stíhačkou.

  Zoskok z lietadla

  Pokiaľ vám výhľad z vtáčej perspektívy nepostačuje a chcete sa na chvíľu sám cítiť ako vták a len tak slobodne letieť, kam vás krídla, teda padák, zavejú, vyskúšajte zoskok z lietadla.

  Ide o aktivitu, ktorá už potrebuje hodný kus odvahy, no odmena rozhodne stojí za to. Neskúsení parašutisti absolvujú tandemový zoskok, no pokiaľ si túto aktivitu zamilujete a nadobudnete viacero skúseností, môžete absolvovať aj sólo zoskok.

  Paragliding

  Paragliding má veľa spoločného so skokom z lietadla, no do výšky sa nedostanete vďaka lietadlu, ale zoskokom z vysokej hory. Po zoskoku sa doslova necháte unášať vetrom – pohybu napomáhajú vzdušné prúdy.

  Voľný pád v aerodynamickom tuneli

  Aerodynamický tunel poteší všetkých, ktorí by si radi vyskúšali voľný pád, no zároveň majú strach zo zoskoku z lietadla. Jedna minúta v aerodynamickom tuneli predstavuje ekvivalent zoskoku z lietadla z výšky 4000 metrov. Vyskúšať túto bezpečnú, no o to viac adrenalínovú zábavku môžete v Hurricane Factory.

  Let balónom

  Let balónom je adrenalínová zábavka pre silné žalúdky. Razom sa ocitnete vo výške vyše 2000 metrov usadený v koši pod veľkým balónom. V oblakoch strávite okolo 2 hodín, počas ktorých sa môžete nerušene kochať krásou okolia.

  Bungee jumping

  Bungee jumping možno považovať za vysoko adrenalínovú zábavku, pre ktorú sa odhodlajú naozaj len tí najodvážnejší. Nezabudnuteľný zážitok z voľného pádu zo 63 metrov vysokej veže, zavesený na lane si na Slovensku viete dopriať na Štrbskom Plese.

  Rýchla jazda pretekárskym autom

  Všetci milovníci áut sa vyžívajú v rýchlej jazde. Kým pri bežnej jazde môže byť takáto zábavka život ohrozujúcou nezodpovednosťou, na pretekárskom z okruhu sa z nej stáva dokonalý adrenalínový zážitok.

  Najznámejší slovensky pretekársky okruh, Slovakiaring, je rajom pre všetkých adrenalínu chtivých autičkárov.

  Či už sa venujte adrenalínovým športom pravidelne alebo sa rozhodnete dopriať si jednorázový adrenalínový zážitok, nemali by ste zabúdať na úrazové poistenie. Každý šport, nielen ten extra adrenalínový, so sebou okrem zábavy prináša aj riziko zranenia.

  Myslieť na zabezpečenie rodiny či pokrytie nákladov na rehabilitáciu v prípade úrazu, treba ešte predtým, ako nepriaznivá situácia nastane. Nešťastie totiž nechodí po horách, ale po ľuďoch.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články