Viac

    Ochrana Vášho portfólia v období rastúcej inflácie

    Rast inflácie

    Vo finančných správach v poslednom čase dominuje téma inflácie. V USA vyskočila v apríli o 4,2%, čo považujeme za najväčší nárast od septembra 2008. Nastáva preto obava u investorov, aby vyššia inflácia neprinútila svetové centrálne banky zvyšovať úrokové sadzby.

    Inflácia predstavuje mieru rastu cien v rámci ekonomiky, pričom vyššie úrokové sadzby môžu priniesť poškodenie investičného portfólia. Príkladom môže byť situácia s vysoko rastúcimi akciami od polovice februára. Prudký pokles v tejto oblasti trhu je spôsobený obavami s inflácie. Ak rastú úrokové sadzby, súčasná hodnota plánovaných budúcich ziskov má nižšiu hodnotu.

    Ak chcú investori ochrániť svoje portfóliá pred infláciou, čo môžu urobiť? V obdobiach rastúcej inflácie budú aké aktíva fungovať dobre? Aj na tieto otázky budeme hľadať odpoveď v nasledujúcom článku.

    Ropa: kľúčový faktor inflácie

    Jedným z aktív, ktoré by mohli potenciálne ochrániť investorov pred infláciou, je ropa, ktorá je miazgou globálnej ekonomiky. Vozidlá a lietadlá sú poháňané ropou, taktiež vykuruje domy a budovy, vyrába elektrinu a jej využitie je aj pri výrobe plastov, chemických produktov a syntetických materiálov. 

    Komodita je kľúčovým motorom inflácie, a preto sú ropa a inflácia úzko prepojené. Ak sú podmienky v ekonomike silné, dopyt po rope má tendenciu stúpať, dôsledkom čoho rastie cena ropy. Dôsledkom tohto rastu je potom aj rast inflácie. 

    Rok 2021 priniesol zvýšenie ceny ropy v dôsledku spustenia vakcín proti koronavírusu a ekonomická aktivita sa začala zvyšovať. Rast ceny ľahkej ropy WTI na 66 dolárov za barel nastal v dôsledku očakávaní, že dopyt po tejto komodite koncom tohto roka prudko narastie. 

    Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa v druhej polovici roka má spotreba ropy výrazne zvýšiť v dôsledku toho, že ekonomika naberá na obrátkach. Začiatkom júna sa hovorilo, že miera zaočkovanosti stúpa a obmedzenia mobility sa zmierňujú, globálny dopyt sa má zvýšiť.

    Toto zvýšenie má predstavovať zvýšenie dopytu po roke z 93,1 milióna barelov denne v prvom kvartáli roku 2021 na 99,6 milióna barelov denne do konca roka. Obmedzenie dodávok zo strany OPEC spôsobilo “nafúknuté” zásoby ropy počas pandémie, ktoré sa však teraz vrátili na normálnejšiu úroveň.

    Ak si chcete, aby sa ropa stala súčasťou Vášho investičného portfólia, máte niekoľko možností: 

    1. Môžete si otvoriť priamu pozíciu na cenu samotnej ropy cez kontraktu na rozdiel (CFD). 
    • Finančným nástrojom CFD môžete zarábať na pohyboch cien aktíva a pritom dané aktívum ani nemusíte vlastniť (napr. barel ropy).
    1. Investujte do spoločností, ktoré produkujú ropu (napr. Exxon-Mobil, Royal Dutch Shell a Chevron).
    • Zvyšovaním cien ropy sa majú tendenciu zvyšovať aj zásoby ropy, pretože vyššia cena ropy prináša aj vyšší zisk. 
    • V tomto prípade vždy existuje nejaké riziko pre “špecifické akcie”, pričom znížiť toto riziko je možné investovaním do fondu obchodovaného na burze (ETF). Tento fond je zameraný na ropné akcie (napr. SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF). Jeho cieľom je sledovať výkonnosť amerických spoločností, ktorí pôsobia v oblasti ťažby ropy a zemného plynu. 
    1. Investujte do portfólia eToro OilWorldWide Copy Porfolio.
    • Toto portfólio je plne alokované a obsahuje expozíciu voči akciám popredných svetových spoločností, ktoré sú zapojené do ťažby ropy a produktov súvisiacich s ropou, ako aj ETF zamerané na ropné akcie a ropné futures.
    • Aj v tomto prípade je tu minimalizácia rizika pre špecifické akcie rozložením kapitálu medzi širokú škálu spoločností.
    • ponúka aj širšiu diverzifikáciu tým, že kombinuje akcie a priamu expozíciu aktív. 

    Tiež si pozrite porovnanie najlepších brokerov na investovanie.

    Zlato: zabezpečenie proti inflácii

    Zlato patrí medzi ďalšie komodity, ktorými sa dá zabezpečiť proti inflácii. Investori majú tendenciu vyhľadávať “tvrdé aktíva” v podobe zlata hlavne vtedy, ak rastú ceny a hodnota peňazí klesá. 

    V dôsledku toho, že má zlato obmedzené zásoby, má významnú vnútornú hodnotu. Jeho ponuka nemôže byť centrálnymi bankami výrazne zvýšená na rozdiel mien: amerického dolára alebo eura. Ak sa investori boja rastúcej inflácie, zlato je často jedným z aktív, ktorý má lepší výkon. 

    Začiatok roka 2021 bol slabý, avšak v posledných mesiacoch začala cena zlata rásť, až prekonala kľúčový bod odporu 1800 USD/oz. Hnacou silou tohto rastu cien sú obavy z inflácie. 

    Podľa niektorých expertov je dnešné makro prostredie veľmi podobné tomu, ktoré bolo v 70. rokoch, kedy boli zaznamenané obrovské cenové zisky. Toto obdobie sa vyznačovalo rastom cien ropy, centrálne banky tlačili peniaze a existovali vysoké inflačné očakávania.

    Aktuálna cena zlata je 1636 EUR za kg a očakáva sa, že začiatkom roka sa táto cena budelen navyšovať.

    Ak si chcete, aby sa zlato stalo súčasťou Vášho investičného portfólia, máte niekoľko možností: 

    1. Môžete získať priamu expozíciu voči cene zlata cez dlhú pozíciu CFD.
    • Hodnota pozície CFD sa zvýši práve vtedy, ak stúpne cena zlata. 
    1. Investujte prostredníctvom ETF zameraného na zlato.
    • Príkladom môžu byť SPDR Gold a iShares Gold Trust.
    1. Investujte do akcií ťažby zlata.
    • Ak cena zlata rastie, ťažiari zlata podávajú dobré výkony kvôli tomu, lebo aj ich zisky sú vtedy vyššie. 
    • Aj tento prístup predstavuje riziko špecifické pre akcie, avšak je možné ho zmierniť prostredníctvom ETF zameraným na zlaté akcie (napr. VanEck Vectors Gold Miners ETF).
    1. Investovanie do GoldWorldWide CopyPortfolio spoločnosti eToro.
    • Predstavuje plne alokované portfólio poskytujúce expozíciu celému radu spoločností, ktoré ťažia zlato, ako aj zlatých ETF.

    Bankové akcie

    Akcie bánk sú treťou možnosťou, ktorú by investor mal zvážiť, ak sa chce chrániť pred infláciou a vyššími úrokovými sadzbami.

    Pre banky sú vyššie úrokové sadzby všeobecne pozitívne, pretože banky svoje príjmy zvyčajne vo veľkej časti generujú z rozdielu medzi úrokovými sadzbami pôžičiek a sadzbami úverov. Vyššie úrokové sadzby sú potenciálom pre väčšie spready a vyššie zisky.

    V roku 2021 akcie bánk prekonali širší trh, pričom mnohé bankové akcie (napr. JP Morgan Chase, Wells Fargo a Lloyds Banking Group) mali medziročný nárast o viac ako 25% (YTD). 

    Investori hľadajúci expozíciu voči bankovým akciám, by mohli využiť CopyPortfolio TheBigBanks od eToro. Vďaka tomuto portfóliu môže investor získať expozíciu 25 najväčších bánk na svete, čo ho vyznačuje za menej rizikové ako vlastníctvo jednotlivých akcií bánk.

    Ak by ste sa o tom chceli dozvedieť viac prečítajte si skúsenosti s eToro brokerom.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články