Operátori výroby si dokážu privyrobiť aj 1 000 €

Slovné spojenie „operátor výroby“ je potrebné vnímať ako kategóriu pre niekoľko rôznych pracovných pozícií.

193

Slovné spojenie operátor výroby je potrebné vnímať ako kategóriu pre niekoľko rôznych pracovných pozícií.

V rámci nej je mnoho odvetví výroby, ktoré bližšie špecifikujú konkrétnu prácu zamestnanca. Od baliča, montážneho pracovníka až po technológa a procesného inžiniera.

Tak, ako nie sú rovnaké pracovné povinnosti na pozíciách v kategórii operátora výroby, nie sú rovnaké ani ich platové podmienky.

Koľko teda môžete zarábať na Slovensku v týchto profesiách?

Balič

Zaoberá sa najmä triedením výrobkov podľa veľkosti, hmotnosti, farby alebo obsahu. Okrem iného však lepí aj informačné etikety a nálepky na obaly hotových výrobkov, ktoré potom balí do väčších obalov.

Na tej pozícii ma zastúpenie 72 % žien a 28 % mužov a priemerný vek pracovníka je 25 rokov.

Priemerný zárobok na Slovensku je 880 €, čo je 536. miesto v rebríčku platov.

Lakovník/lakovač

Pracovná náplň zahŕňa prípravu vozidiel pred lakovaním (čistenie, brúsenie, tmelenie, maskovanie), pripravovanie, miešanie a nanášanie základnej farby, metalízy, laku a pod.

Lakovník kontroluje kvalitu práce po vytvrdnutí laku a príp. odstraňuje nedostatky.

Túto pozíciu zastupujú na Slovensku výhradne muži s priemerným vekom 29 rokov a s platom 991 € (458. miesto v rebríčku platov).

Montážnik/montér

Jedna z najfrekventovanejších pozícií spomedzi operátorov výroby. Čítanie technickej dokumentácie, montovanie strojných celkov alebo častí, testovanie funkčnosti a odovzdávanie po zmontovaní je prácou montážnikov.

Na tejto pozícií si prilepšíte priemerne o 962 € mesačne (476. miesto). Pozíciu zastupuje až 24 % žien a priemerný vek operátorov výroby s touto kvalifikáciou je 23 rokov.

Operátor strojov a zariadení

Priemerný mesačný plat je 893 € (527. miesto) a pomer v zastúpení žien a mužov je 31 % vs. 69 %. Priemerný vek na pozícii operátor výroby je 28 rokov.

Pozícia vyžaduje obsluhu a sledovanie chodu strojov, plnenie strojov materiálom, kontrolovanie výrobkov a ich odovzdávanie.

Procesný inžinier

Zodpovedá za nové produkty, pracuje na detailnej dokumentácii, zavádza nástroje na zvyšovanie efektivity či komunikuje s inými oddeleniami v spoločnosti.

Jeho mesačný plat je 1 434 € priemerne (201. miesto) a 74 % procesných inžinierov sú muži s priemerným vekom 28 rokov.

Okrem vyššie spomenutých pozícií operátorov výroby sú aj ďalšie profesie zdrojom dobrých príjmov.

Robotník vo výrobe si priemerne prilepší o 907 €, servisný technik o 1 102 € a napríklad nástrojár o 1 306 €.

Pre mnohé tieto pozície nájdete pracovné ponuky priamo na webe agentúry Manuvia, ktorá okrem férových pracovných podmienok s dobrým ohodnotením ponúka príplatky, príspevky na dopravu, pomoc s ubytovaním či zálohy.

PRIDAŤ KOMENTÁR