today-is-a-good-day
Viac

    Je pred nami najväčšia finančná kríza našej generácie?

    I keď na Slovensku padajú rekordy zamestnanosti a ekonomika rastie dobrým tempom, situácia vo svetovej ekonomike nie je dobrá.

    I keď na Slovensku padajú rekordy zamestnanosti a ekonomika rastie dobrým tempom, situácia vo svetovej ekonomike nie je dobrá.

    Nechcem znieť ako zlý veštec, ale pravepodobne smerujeme k najväčšej kríze za uplynulých 100 rokov. Ukážem vám niekoľko grafov. Spravte si svoj vlastný názor.

    Centrálne banky

    1. Centrálne banky vyspelých ekonomík (FED v USA; ECB v Eurozóne) vytlačili v rokoch od krízy (2007) obrovské množstvá peňazí, no napriek tomu nevidíme výrazne rásť infláciu. Kde sú tieto peniaze? V bublinách – akciovej a nehnuteľnostiach.

    Koľko peňazí vytlačil FED? Do krízy v roku 2007 bolo v obehu približne 800 biliónov USD, za posledných 10 rokov FED vytlačil nové doláre a momentálne je objem dolárov v obehu vo výške 4 TRILIÓNY! dolárov.

    To predstavuje 4 násobný nárast. Situácia v Európe nie je o moc lepšia.

    Akciové indexy

    2. Akciové indexy dosahujú svoje nové maximá. Generácie budúcich dôchodcov investujú do akciových trhov bez toho, aby uvažovali nad tým, či je daný trh investične zaujímavý, či prehriaty.

    Ich dôchodkové schémy im jednoducho z každej výplaty pošlú časť peňazí do ‘nejakého’ fondu. Tento prístup sa volá buy, hold and pray (nakúp, drž dlhodobo a modli sa).

    Takto vyzerá americký akciový trh (graf nižšie). Mali by ste vedieť, že z hľadiska histórie trvajú býčie trhy (rastúce akciové trhy) v priemere približne 4-5 rokov. V súčasnosti už trhy rastú od roku 2009. Kam si myslíte, že pôjdu tieto ceny?

    Nafúknuté nehnuteľnosti

    3. Trh s nehnuteľnosťami (USA, Austrália) sú nafúknuté v niektorých mestách na prasknutie.

    Aby nebolo tých zlých správ málo, do hry vstupujú ešte ďalšie faktory.

    Baby boomers

    4. Tzv. baby boomers (najpočetnejšia povojnová generácia Američanov) začala od roku 2016 odchádzať do dôchodku.

    Kedže majú svoje úspory v akciových fondoch, budú musieť začať svoje akcie predávať, aby mali z čoho žiť na dôchodku.

    Čo to spraví s akciovým trhom, ak začne obrovské množstvo ľudí predávať akcie a nebude ich mať kto kupovať?

    Neskoršie generácie sú totiž omnoho menej početné ako baby boomers. Tento graf hovorí o odchode amerických pracujúcich dôchodku počas najbližších rokov.

    Vládny dlh

    5. Vlády jednotlivých vyspelých štátov žijú na dlh – na obrovský dlh. USA – 106.1%hdp, Európa >80% hdp. A dlhy nejdú smerom nadol.

    V určitom okamžiku veritelia týchto krajín prestanú dôverovať, že tieto krajiny dokážu svoje dlhy splatiť.

    Tlačenie peňazí

    6. Spôsob, ako sa vlády snažia počas krízy naštartovať ekonomiku je tlačenie peňazí a znižovnie úrokových sadzieb. Počas rastu by mali naopak vlády a centrálne banky sadzby zvyšovať, aby boli pripravené na ďalšiu krízu. Deje sa to?

    Ako môžete vidieť v bode 1 vyššie, centrálne banky už vytlačili obrovské množstvá peňazí. Pri ďalšej kríze by to samozrejme mohli spraviť znovu a vytlačiť ešte väčšie monžstvo peňazí.

    Tlačenie peňazí však má jeden háčik. Toto obrovské množstvo peňazí v obehu skôr či neskôr môže spôsobiť obrovskú infláciu. Viac peňazí v obehu = vyššie ceny.

    Táto situácia sa už v histórii viackrát zopakovala. Vlády začali míňať viac než dokázali vybrať na daniach, a preto potrebovali nájsť spôsob ako ”vyrobiť’ viac peňazí.

    V Aténach začala ‘vláda’ odkrajovať zo zlatých mincí, aby mohli vyrobiť nové mince. Neskôr v Ríme, ‘vláda’ začala pridávať do zlatých mincí meď alebo v minulom storočií počas prvej svetovej vojny – Weimarská republika.

    Čo nasledovalo? Krach trhov, finančná kríza a hyperinflácia tj peniaze prestali mať hodnotu.

    Kombinácia vyššie uvedených faktorov naznačuje, že sa udeje niečo veľké. Nechcem vás však strašiť;)

    Je tu aj pozitívna stránka. Ak budete pripravení, bude táto kríza vašou najväčšou príležitosťou v živote.

    V mojej knihe “Ako sa stať finančne slobodným od A po Z” hovorím o spôsobe investovania formou pasívnych investícií do indexových fondov.

    Znamená to, že máte teraz prestať investovať a predať všetky akcie? Vôbec nie. Rozhodnutie, čo je správne pre vás môžete spraviť len a len vy. Ak vám niekto chce radiť čo máte robiť, zamyslite sa znovu.

    Nebudem vám teda radiť, čo máte urobiť práve vy. Je na vás aby ste sa finančne vzdelávali a spravili rozhodnutie sami za seba.

    Poviem vám však, kto bude pravdepodobne sklamaný:

    – sporitelia, ktorí si sporia peniaze v banke. Inflácia a záporné úrokové sadzby vám ich ukradnú

    – ľudia, ktorí majú všetky svoje prostriedky investované do akciových fondov a chystajú sa v dohľadnej dobe odísť do dôchodku

    – ľudia, ktorí teraz vstúpia na akciový trh v snahe rýchlo zarobiť

    – to isté platí o nehnuteľnostiach (na Slovensku však ešte nie sme v bubline)

    Čo máte teda spraviť? Vzdelávajte sa.

    Môžem odporúčať nasledovné knihy:

    • Proroctvo bohatého otca : Prečo najväčší burzový krach v dejinách ešte len príde… Ako sa naň môžete pripraviť a zároveň na ňom zarobiť! R. Kiyosaki
    • The road to ruin: James Ricards.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články