Tržné cykly na obchodovateľných trhoch, ktoré ovplyvňujú psychiku aj cenu

Tržné cykly sa vyskytujú na všetkých obchodovateľných trhoch. V poslednej dobe sa bublíny vznikajú najviac na nových a neprebádaných technológiách, ktoré v sebe nesú revolúciu a ospevujú ich slávne osobnosti a média.

229

Tržné cykly sa vyskytujú na všetkých obchodovateľných trhoch. V poslednej dobe bubliny vznikajú najviac na nových a neprebádaných technológiách, ktoré v sebe nesú revolúciu a ospevujú ich slávne osobnosti a média.

Kedy je vhodný čas na nákup a kedy naopak predávať vieme odvodiť od príkladového grafu, ktorý nám zobrazuje tržné cykly na Bitcoine.

Cesta červenej línie nie je vymyslená, ale kopíruje graf takmer akejkoľvek slávnej bubliny z minulého storočia a bude sa hodiť.

Jedná sa o základný model, ktorý priamo odráža psychológiu globálneho trhu – neviditeľnú ruku finančného vedomia v najväčšom možnom rozsahu.

Stručná história kryptomenových bublín v kontraste s ostatnými technologickými bublinami vyzerá nasledovne:

Napriek tomu, že percento rastu cien bolo väčšinou podobné vo všetkých štyroch bublinách, cena sa rapídne navyšovala.

Každý po sebe idúci priebeh býkov išiel exponenciálne ďalej ako predchádzajúci. A každá nízka úroveň po páde bola nižšia ako predchádzajúca.

Tento tržný cyklus môžeme brať ako vzor

Vzor, ktorý vedie Bitcoinovú cestu, nie je ničím iným ako obrazom nášho kolektívneho psychického vzťahu medzi chamtivosťou a strachom.

V súčasnej dobe sa mnoho odborníkov zhoduje, že sme blízko konca Bitcoinového štvrtého cyklu a teda v blízkosti konca medvedieho trhu.

História sa opakuje a pochopenie dynamiky trhu každej sezóny a prevládajúceho psychologického aspektu je pre prežitie a úspech na tomto trhu rozhodujúce.

Popis jednotlivých fáz v tržných cykloch:

1.Fáza – Akumulácia

Táto fáza trvá niekoľko mesiacov a vyznačuje sa nízkymi cenami, nízkymi objemami, nízkou volatilitou a nízkymi očakávaniami. Všecti majú pred očami veľký pád a nikto si nedovolí triafať dno.

Obchodníci, ktorí si nestihli vybrať zisky sú traumaizovaní a inštitucionálni investori a veľryby si nakupujú späť to, čo predali na vrchole.

Toto je obdobie najväčších príležitosti, pretože finančné médiá a verejnosť venujú trhu čo najmenšiu pozornosť.

2.Fáza – Býčí trh

Veľmi očakávaná spravodajská udalosť pôsobí ako katalyzátor na zmenu cien na vyššiu úroveň. Sentiment sociálnych médií sa stane vzostupným. Dominantné emócie sú dôvera, vzrušenie a pocit veľkého sľubu.

Cena stúpa postupne a potom sa zasekne v cykloch. Každý cyklus vyzerá ako 3 kroky vpred, 1-2 kroky späť a trvá zhruba 3-6 týždňov.

Prechádza niekoľko cyklov rastu a nakoniec sa znovu dosiahne staré All Time High. Ľudia, ktorí si zakúpili posledný vrchol, sú oslobodení od bremena, čo znižuje predajný tlak na trhu.

3.Fáza – Múdri investori vyberajú profit

Parabolický trend sa skončil. Cena prudko klesá (cca o 25%). Je tu ďalší pokus o prekročenie vrcholu, ktorý sa nekoná. Väčšina drobných investorov si myslí, že sa jedná o zdravú korekciu a nepredávajú.

Veľryby a inštitucionálni investori sa už niekoľko týždňov vymanili zo svojich pozícií a teraz pravdepodobne shortujú. Toto obdobie trvá zhruba 6-8 týždňov. Každý, kto v tomto období predal, urobil dobré rozhodnutie.

4.fáza – Začiatok medvedieho trhu

Ktokoľvek kto nakupoval na vrchole je vystavený riziku predaja na dne. S každou nižšou úrovňou si myslíme, že cena našla svoje dno.

Všade sú falošné a negatívne správy, vysoký objem predaja, hackerské útoky, škandály a podobne. Nasleduje kapitalizácia a následná akumulácia. Tržný cyklus sa opakuje.


Kryptotrejder sú mladí chalani, ktorí sa už vyše 2 rokov venujú investovaniu do kryptomien. Svoje skúsenosti a praktické rady v tejto oblasti zdieľajú na svojom webe kryptotrejder.sk