Strecha je vrchným plášťom budovy a má ju chrániť či už pred počasím, no má aj izolačnú funkciu. Preto pri stavbe treba zvoliť tú najvhodnejšiu, podľa rozpočtu, materiálu, dizajnu. Medzi najznámejšie strechy patrí sedlová, valbová, rovná či manzardová.
Sedlovú strechu tvoria dve spojené šikmé strany, zbiehajúce sa do hrebeňa. Ide o najobľúbenejší a lacnejší dizajn strechy. Svoju funkciu však plní dokonale, či už pri daždi, alebo snehu. Všetko však závisí od sklonu strechy.
Aj valbová strecha patrí k štandardným tvarom, ktoré často vidieť na rodinných domoch. Tvorí ju centrálny hrebeň, zvažujúci sa na štyri strany, čo umožňuje dobré rozloženie tlaku a hmotnosti. Efektívne zvládajú dážď aj sneh, majú nízke náklady na údržbu a dlhšie vydržia.
Ploché strechy sa často využívajú na komerčných budovách, no aj na rodinných domoch. No aj keď sa vám zdá, že sú rovné, tak malý sklon predsa len majú, aby umožnili odvádzanie dažďovej vody do odkvapu. Výhodu sú nízke stavebné náklady a možné je použiť aj lacnejšie druhy krytín.
Manzardová strecha má lomenú strešnú plochu a sedlovú strešnú konštrukciu. Horná časť strechy tak má menší sklon, než spodná. Takáto strecha vyžaduje väčšiu údržbu a je nákladnejšia, no maximalizuje priestor v podkroví. Neodporúča sa však v oblastiach so silným vetrom, dažďom či snehom.
Za šikmú strechu sa považuje strecha s minimálne 18 stupňovým sklonom. Najčastejšie sa na ňu používajú asfaltové šindle, vlnité dosky či keramická, betónová alebo vlákno-cementová krytina. Hlavnou výhodou takejto strechy je rýchle odvádzanie vody do odkvapov a strecha tak ostáva suchšia, čím sa predchádza tvorbe plesní. Po zateplení je možné pod ňou vybudovať podkrovné bývanie. Nevýhodou šikmej strechy je ťažší prístup na strechu pri inštalácii alebo údržbe. Neodporúča sa preto na komerčné budovy.
Strecha s nízkym sklonom má teda 18 stupňov a menej a používa sa na komerčných budovách. V prípade veľkej plochy je takáto strecha cenovo prijateľnejšia a dáva aj iné možnosti – napríklad slnečná terasa. Pri takýchto strechách je obmedzenejší výber strešných krytín a pri návale snehu hrozí, že sa strecha môže aj prepadnúť. Takéto strechy treba častejšie udržiavať, aby sa predišlo tvorbe plesní.
Najideálnejšie je poradiť sa s odborníkom, aby vaša strecha bola praktická, cenovo dostupná a bezpečná.