Viac

    Keď kupujú miliardári na kľúč

    Svetový realitný trh mení trendy častejšie než kedykoľvek predtým. Kým nové luxusné nehnuteľnosti na Manhattane dostávajú zabrať, nič na náhodu nenechávajú ani developeri na západnom pobreží Spojených štátov či vo vzdialenom Hongkongu...

    Svetový realitný trh mení trendy častejšie než kedykoľvek predtým. Kým nové luxusné nehnuteľnosti na Manhattane dostávajú zabrať, nič na náhodu nenechávajú ani developeri na západnom pobreží Spojených štátov či vo vzdialenom Hongkongu.

    Najnovšie sa v západoamerickom Los Angeles objavila rekordná ponuka na dom za 250 miliónov dolárov. A podľa jej developera je cena oprávnená.

    To si však nemusí myslieť tamojší trh a kupci. Aj preto sa developer nehnuteľnosti Bruce Makowsky rozhodol započítať k cene aj skutočne ojedinelú pridanú hodnotu.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/1-makowsky.jpg

    POCIT AKO V NEBI

    Všetci predajcovia vedia, že v súčasnosti nábytkom a vybavením kupcov pri cene neobmäkčia, a preto Makowsky dáva k domu aj 150 umeleckých a zberateľských kúskov, napríklad aj veterána za tridsať miliónov dolárov, ako odhaduje, niekoľko motocyklov, zberateľskú helikoptéru zo známeho seriálu či nadrozmernú sochu historického fotoaparátu.

    Či to bude stačiť alebo je to len výstrel naslepo, ukáže až čas a samotný trh.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/8-makowsky.jpg

    Trh je totiž skutočne presýtený veľkorozmernými luxusnými nehnuteľnosťami najrôznejších typov, a preto sa aj pri tomto type realít bojuje takpovediac o každý milión menej či o milión viac.

    Na porovnanie iná podobná nehnuteľnosť v Bel Air ju vlani predávali za rovných sto miliónov dolárov potom, čo jej cenu developeri prehodnotili. Makowsky však verí svojmu úsudku a plánu.

    S viac akotri a pol tisícom štvorcových metrov obytnej plochy, dvanástimi kúpeľňami či so štyridsaťmiestnym domácim kinom alebo so štvordráhovým bowlingom cena štvorcového metra vyjde na neuveriteľných 70-tisíc dolárov.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/6-makowsky.jpg

    „Vila vonia všade kvalitou a vyzerá úplne veľkolepo,“ hovorí Makowsky a dodáva, „takáto nehnuteľnosť vám dáva rovnaký pocit, akoby ste prišli do neba.“ V pohľade na niektoré zábery z nehnuteľnosti možno súhlasiť, že latka je postavená o niečo vyššie ako pri iných typoch realít, ale na súčasnom realitnom trhu ani nebo nemusí stačiť ako argument.

    MOTORKY OD DEANA ROBIA CENU

    O správnom predaji produktu však Makowsky vie svoje. Sám totiž vzišiel z jedného z najkonkurenčnejších biznisov – módy a káblovej televízie. Tridsať rokov totiž navrhoval dámske topánky, kabelky či spoločne so svojou partnerkou a ženou Kathy vábil na ne v televíznych reklamách.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/2-makowsky.jpg

    V roku 2008 však biznis predali hongkonskej spoločnosti za údajných 330 miliónov dolárov a odvtedy sa podnikateľ snaží zveľaďovať prostriedky v developerskom biznise. Môže to fungovať, ale aj nemusí, hoci glamour jeho nehnuteľnostiam rozhodne nechýba.

    Doteraz sa mu podarilo predať nehnuteľnosť v Beverly Hills za 70 miliónov dolárov Markusovi Perssonovi, tvorcovi hry Minecraft. Persson sa neskôr po jej kúpe posťažoval, že to s kúpou prehnal a sám sa v obrom dome cíti osamelý. Bez priateľov je totiž aj 40-miestne kino nanič.

    Bruce tu aplikoval rovnakú schému ako pri novinke, a teda kupec dom kupoval s garážou plnou športových áut, s motorkami Jamesa Deana, s vitrínou s vyberanými sladkosťami či so šampanským a s rôznymi uletenými dielami.

    Fungovalo to však iba do istej miery, keďže dom bol uvádzaný v cene 102 miliónov, neskôr poklesol na cenu 88 miliónov a následne na finálnych sedemdesiat miliónov.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/3-makowsky.jpg

    KONKURENCIA NA ŠPICI

    Makowsky preto očakáva pre svoju novinku špecifickú klientelu, ideálne s vášňou pre art deco. Na trhu s podobnou ponukou nie je jediný. Už od roku 2014 je v ponuke vila developera Jeffa Greena s rozlohou takmer päťtisíc štvorcových metrov a s cenou 195 miliónov dolárov.

    O štvrtinu menšia nehnuteľnosť Makowského tak dostáva prvé medzery. Doterajší rekord určil so svojou ponukou vily takmer deväť a pol tisíca štvorcových metrov veľkej producent Nile Niami, požadujúc za ňu pol miliardy dolárov, čo je údajne najviac na svete za jednotnú súkromnú rezidenciu.

    Dom vyrastá na vrchu kopca, na adrese 944 Airole Way. Samotný Niami je oveľa viac úspešný v developerskom biznise než vo filmovom, kde začínal. Od roku 2009 preto začal spolupracovať s architektom Paulom McCleanom a sústredil sa na veľmi špecifickú klientelu.

    Vlani sa však na trhu od New Yorku cez Floridu po Kaliforniu objavili desiatky ponúk domov za sto miliónov dolárov, ponuka je teda výrazne vyššia ako dopyt, hoci ceny zatiaľ nemienia znižovať.

    DESATINA PERCENTA

    Niektorí realitní odborníci však Makowskemu dávajú za pravdu. Pridaná hodnota podľa nich má v tomto biznise svoju váhu a opodstatnenie. Práve preto, že na trhu je primnoho veľkých domov bez ducha s čo najväčším počtom izieb a skla.

    Podľa nich Makowsky už pred niekoľkými rokmi prišiel novým trendom na stopu, keď sa mu podarilo predať niekoľko špecifických a drahých nehnuteľností. Spolieha sa totiž na rastúci počet milionárov a najmä miliardárov v Amerike a po celom svete.

    Podľa neho nie sú špekulantmi, ktorí by kupovali nehnuteľnosti s jediným zámerom výhodnejšieho predaja v neskoršom období. Ich záujmom je aj podľa Makowskeho pridaná hodnota a najmä kompletne zariadená nehnuteľnosť s vlastným štýlom.

    Súkromnú zbierku veteránov v garáži preto ocenia a radi zaplatia.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/4-makowsky.jpg

    „Hoci takáto klientela predstavuje menej ako 0,1 percenta z celého realitného trhu, ceny v tejto výške nie sú vôbec nereálne,“

    hovorí Jonathan Miller, prezident newyorskej spoločnosti Miller Samuel. Pred tromi rokmi, ako dodáva, vznikol podľa neho tento globálny fenomén, keď sa pre istú skupinu bohatých luxusné nehnuteľnosti stávajú globálnou menou.

    A o túto skupinu ľudí má Makowsky záujem. Vlastnia totiž viacero podobných nehnuteľností v mestách, akými sú Hongkong, Miami, Londýn či Monte Carlo, kam chodia pri cestovaní po svete. „Verím, že ak postavíte niečo, čo je najlepšie, určite sa nájde kupec,“ hovorí Makowsky.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/7-makowsky.jpg

    VRTUĽNÍK Z AIRWOLFA A INÉ UMENIE

    Fashion developer vníma potenciál práve v tejto sfére bohatých ľudí. Hovorí, že na tento typ bohatých sa, pokiaľ ide o nehnuteľnosti, celosvetovo zabúda.

    „Majú celkom odlišné očakávania ako milionári, vyhľadávajú pridanú hodnotu, s ktorou sa nepotrebujú ukazovať, ale ktorá im dáva isté privilégium, osobitosť, aká postačuje len im. Aj preto si myslím, že pre takýto typ bohatých ľudí má výstavný deaktivovaný vrtuľník zo seriálu Airwolf na platforme domu väčšiu hodnotu než pre milionárov, ktorí by heliport požadovali len ako doplnok k cene,“

    vysvetľuje Makowsky.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/10-makowsky.jpg

    V niečom má pravdu a ako človeku z módneho sveta mu na kozmetických detailoch záleží rovnako aj v realitách. Ibaže ich výber nie je práve z artefaktov, ktoré by sa mohli kedykoľvek dražiť v Sotheby’s.

    /data/MediaLibrary/articles/10903/9-makowsky.jpg

    Súdiac totiž podľa druhu umenia a hračiek, ktorými Bruce zaplnil nový dom, výber bol čo najviac špecifický – medzi „umeleckými“ predmetmi, uvážlivo rozloženými na štyroch podlažiach domu, sú drahými kameňmi pokryté gitary, obrie čiernobiele fotografie Cher, kamenné sochy, nadrozmerná skulptúra fotoaparátu Leica, rôzne zlaté nádoby, pinball zo šampanského či vitrína s doplnkami značky Hermes.

    Lenže Makowsky v tom má jasno. „Viem presne, ako chcú veľmi bohatí ľudia žiť, pretože sám som veľmi bohatý. Ten správny človek vstúpi do tohto domu a žasne.“

    /data/MediaLibrary/articles/10903/5-makowsky.jpg

    HONGKONG JE NAJDRAHŠÍ

    A tak mu ostáva na toho správneho človeka čakať. Trh v Los Angeles je síce pestrý, rozsiahly a ponuka obdivuhodná, ale v prepočtoch na štvorcové metre, čo je pre agentov rozhodujúce, nie je momentálne nikde drahšie ako v Hongkongu.

    Aj vlani si ponechal prvenstvo v zozname najdrahších trhov s nehnuteľnosťami (trh v L. A. je na ôsmom mieste na svete), hoci ani tu sa nešetrilo – predajcovia zaznamenali viacero predajov nad 50 miliónov dolárov.

    Najsledovanejšími boli rezidencie developera Wheelock Properties, ktorý vlani predal tretí luxusný dom v Hongkongu za 81 miliónov dolárov. Aj tu však cena oproti pôvodnej poklesla nakoniec o jedenásť percent.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články