Jeden zo zakladateľov Microsoftu Paul Allen sa venuje nezvyčajnému koníčku. Na morskom dne hľadá vraky lodí potopených v druhej svetovej vojne. Len za tento mesiac našiel dve slávne lode.

Začiatkom marca objavila Allenova výskumná loď RV Petrel v Koralovom mori vrak americkej lietadlovej lode USS Lexington. Lietadlová loď sa potopila 8. mája 1942 v bitke, ktorá bola prvým strategickým víťazstvom Američanov proti Japoncom.

Bitka v Koralovom mori bola prvým súbojom lietadlových lodí a protivníci ju vybojovali na diaľku bez toho, aby sa ich plavidlá navzájom videli. Američania v nej potopili japonskú lietadlovú loď Šóhó a poškodili druhú loď Šókaku.

Sami prišli o Lexington, ktorý dostal dva zásahy torpédami. Vyzeralo to, že sa podarí loď zachrániť, dokonca na nej opäť začali pristávať a štartovať lietadlá. O niekoľko hodín však v podpalubí došlo k výbuchu výparov leteckého benzínu z poškodených nádrží.

Loď začala horieť a napokon sa potopila. Zahynulo pritom 216 členov posádky, 2 735 sa podarilo zachrániť.

Japonci plánovali vylodenie v Port Moresby na južnom pobreží Papuy-Novej Guiney. Odtiaľ by mohli priamo ohroziť Austráliu. To sa však nestalo – po bitke sa invázny konvoj radšej otočil a ustúpil. Strategicky teda išlo o víťazstvo Spojencov.

/data/MediaLibrary/articles/13144/uss-lexington.jpgzdroj: US Navy

Vrak Lexingtonu našli v hĺbke 3 000 metrov približne 800 km od pobrežia Austrálie. Je rozlomený na tri časti – stred lode je na dne vzpriamený, korma a prova sa odtrhli.

Na dne našli aj skupinu 11 lietadiel, ktoré sa počas potápania zošmykli z paluby. Všetky sú v dobrom stave s prekvapujúco zachovaným kamuflážnym náterom.

Zahynulo všetkých 5 bratov

Minulý víkend objavila RV Petrel pri Šalamúnových ostrovoch ďalšiu americkú loď, tentoraz krížnik USS Juneau. Potopil sa v piatok 13. novembra 1942. V zúrivej nočnej bitke o Guadalcanal japonská a americká flotila strieľali na seba úplne zblízka a na oboch stranách bolo veľa lodí potopených a poškodených.

Juneau dostal zásah torpédom a z boja ustúpil. Keď sa po rozvidnení plavil s ďalšími americkými loďami na základňu, zasiahla ho ďalším torpédom japonská ponorka. Na lodi vybuchol muničný sklad a za 20 sekúnd zmizla pod hladinu.

Ostatné americké lode sa báli ďalšieho útoku ponorky a odplávali. Hlásenie o strate USS Juneau ostalo založené a po stroskotancoch týždeň nikto nepátral. Vo vode sa ocitlo 115 námorníkov, ale postupne podľahli vyčerpaniu, smädu a žralokom.

Keď konečne prišli záchrancovia, našli už len 10 žijúcich námorníkov. O život prišlo 687 ľudí vrátane všetkých 5 bratov Sullivanovcov – Georgea, Francisa, Josepha, Madisona a Alberta. Traja zahynuli hneď pri výbuchu, dvaja sa dostali z lode a zomreli neskôr. Rodičom ostala len ich sestra Genevieve.

/data/MediaLibrary/articles/13144/juneau-1.jpgzdroj: Paul Allen

Americké ozbrojené sily potom začali striktne dodržiavať pravidlo, že súrodenci nemôžu slúžiť spolu. V prípade, že viacerí súrodenci padli v boji a nažive ostal len jeden, stiahli ho z frontu a poslali domov. Tento motív sa objavil aj vo filme Zachráňte vojaka Ryana.

Vrak Juneau najprv 17. marca zachytili sonary RV Petrel. Na druhý deň k nemu poslali robota, ktorý ho nasnímal a potvrdil jeho identitu. Juneau leží na dne v hĺbke 4 200 metrov.

Pocta otcovi

Pre Paula Allena sú ďalšie dva prírastky do zoznamu desiatok lodí, ktoré už našiel. Narodil sa 21. januára 1953 a jeho otec Kenneth Sam Allen slúžil v druhej svetovej vojne.

Aj preto Paula toto obdobie veľmi fascinuje a investuje doň časť zo svojho majetku v hodnote 21 miliárd dolárov. Väčšinu z neho získal vďaka firme Microsoft, ktorú v roku 1975 založil spoločne s Billom Gatesom.

V roku 1982 však Allen prekonal vážnu chorobu, zmenil svoje životné priority a z Microsoftu odišiel. Odvtedy sa venoval viacerým iným komerčným, ale najmä charitatívnym a výskumným aktivitám.

V roku 2003 si dal postaviť jachtu Octopus s dĺžkou 126 m a s výtlakom 10 000 ton. V roku 2008 ju upravili na výskumnú loď vybavenú ponorkou a robotom. Allen ju požičiaval vedcom, ale využil ju aj na vlastné expedície.

V roku 2015 s ňou našiel vrak najväčšej bojovej lode na svete, japonskej Musaši, ktorú potopili americké lietadlá 24. októbra 1944 pri Filipínach.

/data/MediaLibrary/articles/13144/lexington-1.jpgzdroj: Paul Allen

S jachtou Octopus našiel desiatky ďalších lodí nielen v Tichom oceáne, ale aj v Stredozemnom mori, najmä v okolí Malty. V roku 2016 Allen kúpil špeciálnu výskumnú loď RV Petrel, ktorá má dĺžku 76,5 m a výtlak 3400 ton.

Na palube sú dva roboty schopné operovať do hĺbky 6 000 m a najmodernejšie sonarové vybavenie. Po úpravách začal Allen loď používať na jar 2017 a odvtedy s ňou našiel už 15 vrakov.