Viac

    Príležitosti na rozvíjajúcich sa trhoch

    Rozvíjajúce sa trhy sú bité dlhovou búrkou, americkým dolárom, ktorý spôsobuje závraty a padajúcimi cenami komodít. Avšak, podľa Saxo Bank Essential Trades pre 4. kvartál, existuje na týchto trhoch nádej vo forme nových investičných príležitostí.

    Hlavný ekonóm Saxo Bank, Steen Jakobsen, povedal:

    “Politika predlžovania a predstierania vyvolala negatívny začarovaný kruh, kedy sa denominovaný dolárový dlh rozvíjajúcich sa krajín transformoval do lokálnych mien. Silnejší dolár následne zvýšil dlhové bremeno a znížil ceny komodít, ktoré predstavujú v týchto krajinách hlavný exportný artikel.

    Toto sa stalo vo svetevej ekonomike, ktorá je založená na nekrytých peniazoch, na komoditách denominovaných v dolároch a na stúpajúcej sile amerického dolára. Niet divu, že svetová ekonomika dramaticky klesá. Jediným prekvapením je, že politici sa zdajú byť prekvapení,”

    Pri pohľade nad rámec súčasnej volatility a bez ohľadu na katastrofu rozvíjajúcich sa trhov, však vidí ekonóm Steen Jakobsen v súčasnej situácii aj niečo dobré:

    “Dokonalá búrka, ktorá zúri na rozvíjajúcich sa trhoch, je tou najväčšou príležitosťou, ktorá tu bola za posledných niekoľko desaťročí.”

    Steen Jakobsen verí, že najlepším spôsobom ako z toho vyťažiť sú devízové obchody. Ide jednak o otázku likvidity ako aj jednoduchého prístupu k obchodom.

    Mnohé akademické štúdie ukazujú, že viac ako 80 percent všetkých výnosov z rozvíjajúcich sa trhov pochádza z devízových obchodov a nie z vlastníctva dlhopisov a akcií. To znamená, že podľa S. Jakobsena rozvíjajúce trhy ako také sú dnes dobrou investičnou príležitosťou ako špekulovať na rast.

    S. Jakobsen sa domnieva, že to, že sme dnes uprostred búrky, by nás nemalo oklamať, a navodiť dojem že

    “slnko už nikdy nebude svietiť”.

    Hlavné obchodné myšlienky Saxo Bank na nasledujúci štvrťrok:

    Komodity

    Komodity strávili väčšinu septembra stabilizovaním sa po tom, čo niekoľko surovín, ako napríklad priemyselné kovy, dosiahli úroveň, ktorú sme naposledy videli ešte na začiatku milénia. Rastúce zásoby kľúčových komodít od kovov až po energie a plodiny sa aj naďalej pohrávali s rozvíjajúcimi sa krajinami, ktorých prosperita je od vývozu surovín závislá.

    Komoditný stratég Saxo Bank, Ole Hansen, očakáva, že vstup do posledného štvrťroku 2015, bude pre komodity znamenať svetlo na konci tunela. Predpokladom však je zníženie ponuky. Ak ale dopyt nedokáže udržať krok s ponukou, neistota bude pokračovať a jediné čo uvidíme, bude len malý záblesk nádeje.

    Makro

    Mads Koefoed, hlavný makro stratég Saxo Bank hovorí, že dlho očakávané zvýšenie amerických sadzieb bude medzníkom udalostí v štvrtom kvartáli. Rozvíjajúce sa trhy však naďalej zostanú témou. Extrémne oslabenie, ktoré sme mali možnosť vidieť po nedávnom poklese rizikového apetítu, sa totiž môže ukázať ako prehnané.

    Forex

    Vedúci menový stratég Saxo Bank, John Hardy, si myslí, že septembrové rozhodnutie Fedu naznačilo prepojenosť politiky FEDu s globálnou politikou a zvlášť s rozvíjajúcimi sa trhmi.

    Hoci vo 4.kvartáli môžeme vidieť rast rizikového apetítu súvisiaci s očakávaním posilnenia rizikových mien ako ruský rubeľ, brazílsky real, turecká líra či juhoafrický rand, konzervatívnym investorom môžu priestor poskytnúť meny napríklad Mexika či Poľska.

    Dlhopisy

    Hlavný dlhopisový stratég Simon Fasdal hovorí o strachu, ktorý infikoval trhy v priebehu 3.kvartála, s ktorým musíme, podľa neho, počítať aj v nasledujúcom kvartáli.

    Fasdal argumentuje, že rozvíjajúce sa trhy sú križovatkou nových príležitostí. Po prvé, celková rotácia od aktív medzi trhmi výrazne zvýšila rozdiel vo výnosoch medzi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa trhmi. Po druhé, slabý rast bude pre budúcnosť kľúčový.

    Ázia

    Makro stratég pre Áziu, Kay Van-Petersen tvrdí, že aj keď mnohí majú pocit, že výpredaj na rozvíjajúcich sa trhoch je prehnaný a už sme videli najnižšie úrovne, nemusí tomu tak byť.

    Lacné peniaze, ktoré prichadzajú z kvantitatívneho uvoľňovania FEDu, rovnako ako masívne čínske stimuly na potlačenie finančnej krízy, podstatne zvýšili ceny aktív. Globálny rast spomaľuje, komodity ešte nenašli svoje dno a aktíva rozvíjajúcich sa trhov ešte stále nedostihli fakt pokračujúceho zhoršovania makrofundamentov.

    Akcie

    Hlavný akciový stratég Peter Garnry hovorí, že na tretí štvrťrok 2015 sa bude ešte dlho spomínať ako na veľký budíček, kedy globálne akcie zažili svoje najdivokejšie obdobie od začiatku finančnej krízy v roku 2008. Akcie rozvinutých trhov za štvrťrok poklesli o 6,2 percenta, avšak akcie rozvíjajúcich sa trhov brutálne padli – až o 16,2 percenta.

    P. Garnry verí, že mnohé rozvíjajúce sa trhy sa transformujú z čisto exportných a komoditne zameraných na vyváženejšie ekonomiky, kde viac rastu bude pochádzať z domácej spotreby, tým ako bude stredná trieda rásť.

    Transformácia sa už začala a kapitál potečie do rozvíjajúcich sa krajín späť, hneď ako bude jasná trajektória úrokových sadzieb v USA.


    zdroj: Saxo Bank

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články