V súčasnej dobe, keď sme pripojení k internetu na každom kroku, je dôležité zamyslieť sa nad tým, aký vplyv má táto digitálna revolúcia na naše životné prostredie. Skúmajme, aký dopad má internet na prostredie okolo nás a aké opatrenia môžeme prijať na zmiernenie jeho ekologickej stopy. Pretože je tak trocha pokrytectvo, keď jedni obviňujú druhých a pritom väčšina týchto debát, polemík a hádok vzniká vo virtuálnom svete – blogy, články, diskusie, príspevky na sociálnych sieťach. A ako spotrebitelia prispievame k tomuto dopadu všetci.
Dátové centrá a energetická náročnosť
Prevádzka obrovských dátových centier, ktoré uchovávajú a spracovávajú naše dáta, vyžaduje ohromné množstvo energie. Často sa táto energia získava z fosílnych palív, prispievajúc k emisiám skleníkových plynov. Je nevyhnutné hľadať energeticky efektívnejšie riešenia.
Elektronický odpad a recyklácia
S nárastom technologických inovácií sa zvyšuje aj množstvo elektronického odpadu. Staré telefóny, počítače a iné zariadenia končia na skládkach, čo má negatívny dopad na životné prostredie. Je dôležité podporovať recykláciu a správne nakladanie s elektronickým odpadom. Nemusíme mať nevyhnutne stále nový mobil, nový tablet, nový notebook, novú hernú konzolu. Pokojne môžu byť aj z druhej ruky. A tu sa opäť na tomto odpade podieľame ako spotrebitelia. Márnivosťou.
Virtuálna spotreba a stopy uhlíka
Možno máte pocit, že online aktivity nie sú spojené so spotrebou surovín, no každý email, upload obrázku či streamovaný film majú svoju ekologickú stopu. Zníženie stôp uhlíka môže byť dosiahnuté efektívnejším využívaním dát a podporovaním obnoviteľných zdrojov energie.
Technologické inovácie a udržateľnosť
Napriek negatívnym aspektom prináša technologický pokrok aj príležitosti na udržateľné riešenia. Vývoj efektívnejších technológií, solárnych dátových centier a nízkoenergetických zariadení môže zmeniť smer, akým sa vyvíja ekologická stopa digitálneho veku. Tieto riešenia treba podporovať a venovať sa im.
Edukácia a zodpovednosť používateľov
Zodpovedný prístup k digitálnym technológiám začína u nás samotných. Informovaní a vzdelaní používatelia môžu presadzovať environmentálne prijateľnejšie postupy pri využívaní internetu a elektronických zariadení. Už od ich samotnej kúpy.
Internet a ekológia sú teda nerozlučne prepojené. Aby sme minimalizovali negatívne dopady, musíme spoločne pracovať na vytváraní zelenších digitálnych riešení. Od energeticky efektívnych dátových centier po osobnú zodpovednosť každého používateľa – to je cesta k udržateľnejšiemu digitálnemu svetu. Pretože mnohé sa digitalizuje a kto vie, akého sveta sa ešte dožijeme. Na koľko budeme samostatní a nakoľko za nás bude všetko robiť stroj, internet, virtuálna realita, robot. Zastaralé bude samozrejme ustupovať technologickým novinkách a pokrok nezastavíme. Ide to šialenou rýchlosťou.