Viac

    Stop loss ako zárchranná brzda

    Umiestnenie príkazu stop loss (SL) je jedným z najväčších problémov, ktoré trápia tradera. Príliš tesne nastavený SL nás vyhodí z pozície pri obyčajnej korekcií a naopak, príliš voľný SL zase spôsobí veľké prepady kapitálu...

    Umiestnenie príkazu stop loss (SL) je jedným z najväčších problémov, ktoré trápia tradera. Príliš tesne nastavený SL nás vyhodí z pozície pri obyčajnej korekcií a naopak, príliš voľný SL zase spôsobí veľké prepady kapitálu.

    Názory na túto problematiku sú rôzne, ale ja som presvedčený, že SL treba mať nastavený vždy. Nikdy neviete čo sa môže stať. Môže vypadnúť internet, alebo vám rovno padne celý systém v počítači.

    Pre vlastný pokoj na duši a ochranu kapitálu teda vždy nastavujeme minimálne takzvaný “katastrofický” stop loss. Neslúži na to, aby bol zasiahnutý za bežných podmienok. Chráni nás pred udalosťami, ktoré nedokážeme predvídať.

    Keď už sme pri tom, SL sa delí na dve základné skupiny:

    Mentálny – máme ho len v hlave a keď danú úroveň cena dosiahne, tak zatvoríme pozíciu. Vyžaduje si silnú kontrolu nad vlastnými emóciami a striktné dodržiavanie pravidiel a vlastnej stratégie.

    Fyzický – ten nastavíme pri otvorení pozície. Výhodou je, že ak ho dodatočne neposúvame, tak o jeho vzdialenosti rozhodujeme ešte pred samotným otvorením pozície a to nám pomáha rozhodovať čisto logicky a podľa plánu.

    Ideálny stop loss

    SL, ktorý by fungoval za každých podmienok neexistuje. Vždy ho treba prispôsobiť aktuálnej volatilite na trhu a fázy obchodu, v ktorej sa nachádzame. Na začiatku obchodu zvyčajne nastavujeme tesnejší SL a keď sa dostaneme na break even, tak môžeme nechať voľnejší stop, aby sme dali trhu dostatočný priestor na korekcie.

    Ako som už spomenul v úvode. SL umiestňujeme tak, aby nebol zasiahnutý. Ak ho predsa len cena zasiahne, tak to je znak toho, že sme buď spravili chybu v analýze, alebo bol SL zle umiestnený.

    Správne umiestnený SL nám chráni náš kapitál pri neúspešných obchodoch a zároveň nás drží v pozícií dostatočne dlho, aby sme z tých úspešných obchodov vyťažili maximum.

    SL po prerazeni Rh
    Na obrázku je príklad správneho umiestnenia SL. Keďže ide o minútový graf, tak vzdialenosť nie je moc veľká, aby ohrozila náš účet a zároveň je dostatočne ďaleko, aby nás nevyhodilo pri najbližšej korekcií.

    Záver

    Keďže každý trader má vlastný money management a dokáže predýchať iný prepad na účte, tak aj nastavenie SL si každý určuje sám.

    Niekomu vyhovuje umiestniť ho za najbližší vrchol/dno, inému zase do oblasti bez volume, alebo do fixnej vzdialenosti podľa volatility. Fungovať môže čokoľvek, ak je to podložené backtestom a správnou myšlienkou.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor: Jaroslav Vomáčka
    • Zdroj: www.priceaction.sk
    • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články