asd
Viac

    5 digitálnych služieb, ktoré robia svet slobodnejším

    Tu sú niektoré z najzaujímavejších experimentov v oblasti digitálnych služieb, ktoré menia spôsob, akým pracujeme, žijeme a zároveň robia svet slobodnejším miestom

    Politici sa predbiehajú v tom, akú verziu minulosti prinesú späť prostredníctvom svojej moci. Medzitým podnikatelia vytvárajú budúcnosť pre každého, kto sa jej chce zúčastniť.

    Tu sú niektoré z najzaujímavejších experimentov v oblasti digitálnych služieb, ktoré menia spôsob, akým pracujeme, žijeme a zároveň robia svet slobodnejším miestom – a to všetko bez rozdeľujúcich verejných debát a prijímania zákonov v parlamente.

    OpenBazzar

    Komerčné služby, ktoré obchádzajú akúkoľvek formu štátnej kontroly získali pozornosť už pred niekoľkými rokmi pri vzostupe darknetu s názvom Silk Road. Jeho zakladateľ bol odsúdený na dva doživotné tresty.

    Po tejto tragédii sa inovatívne hlavy pýtali: kde sa stala chyba? Problémom bola existencia centrálneho bodu. Ale čo keby sa nám podarilo vybudovať úplne decentralizovanú obchodnú platformu? Takáto prevratná aplikácia by bola ako „hydra“, ktorú by už žiadny štát nedokázal vypnúť.

    A tak po dvoch rokoch vývoja tu máme OpenBazzar, distribuovanú obchodnú platformu, ktorú si môže stiahnuť každý a stať sa tak jedným z mnohých „uzlov“ zabezpečujúcich jej fungovanie. Táto platforma totižto funguje na báze peer-to-peer.

    Jej cieľom nie je slúžiť zločineckým zámerom. Je určená na spájanie kupujúcich a predávajúcich za účelom zvýšenia ľudského blahobytu prostredníctvom vzájomne prospešnej dobrovoľnej výmeny. Pôsobí naprieč štátnymi hranicami spôsobom, ktorý nemôže byť kontrolovaný regulátormi.

    OpenBazzar dostal silnú podporu od investora do rizikového kapitálu Andreessena Horowitza (Mosaic a Netscape) a start-up investora Williama Mougayara (blockchain). Ich finančné infúzie dali vývojovému tímu zdroje a legitimitu uviesť celý projekt „do života.“

    Niektoré médiá možno budú informovať o jeho zneužití pre nelegálne produkty, ale jeho skutočným potenciálom bude funkčné komerčné trhovisko pre celý svet, pre kohokoľvek s internetovým pripojením a túžbou obchodovať.

    Táto platforma je open-source software a je zadarmo. Jej stiahnutie užívateľov nestojí nič a je príkladom toho, čo sa nazýva „permissionless innovation“ –neobmedzené experimentovanie s novými technológiami (príkladom je aj zdieľaná ekonomika). Je to najčistejšia forma inovácie, ktorá mení obchodnú stratégiu a prívlastok radikálny je slabý výraz pre popis jej potenciálu.

    Ethereum

    Jeden aspekt Bitcoin protokolu, ktorý bol ponechaný na neskorší vývoj, bol jeho potenciál pre vytvorenie alternatívneho a kompletne súkromného peer-to-peer právneho usporiadania. „Inteligentné zmluvy“ sú bežným príkladom, ale v skutočnosti vždy existoval potenciál pre široký rozsah služieb založených na takomto type kontraktov.

    Problémom bol konzervativizmus Bitcoin vývojárov, ktorí nevyužili jeho potenciál do tej miery, aby sa stal alternatívnym priestorom pre tvorbu a vynucovanie kontraktov. Pred niekoľkými rokmi zopár vývojárov začalo pracovať na alternatívnej platforme, ktorá využíva technológiu blockchain, ale je úplne mimo siete Bitcoin.

    Výsledkom je Ethereum, distribuovaná platforma, ktorá umožňuje vytvorenie nekonečnej škály právnych služieb fungujúcich na báze peer-to-peer. Niektoré z prvých aplikácií si môžete prezrieť tu. Patria medzi ne služby pre zasielanie správ, stávkové služby, úschovne dokumentácie, reputačné systémy, a ešte oveľa viac.

    Jednou z najzaujímavejších charakteristík Etherea je to, že ako platforma využíva základné vlastnosti Bitcoinu, ale zároveň je úplné oddelená od meny, ktorá nesie toto meno. Miesto toho, zmeny vo virtuálnej „účtovnej knihe“ sú realizované s novou výmennou jednotkou nazývanou Ether.

    Technicky nejde o peniaze, ale skôr o žetóny vlastníctva pod kontrolou programovacieho prostredia. Má však ale svoju trhovú hodnotu, tá vzrástla z $0.0 na $10.50. Prví investori sú dnes veľmi šťastní ľudia.

    Potenciál tejto platformy je prekonať súčasný právny systém – so všetkou jeho neefektivitou a spomalenosťou – a nahradiť ho systémom, ktorý uspokojí dopyt ľudí po nemennej forme vedenia záznamov a zmluvnej istote. Na platforme nenájdete žiadnu cenzúru, podvody alebo zasahovanie tretej strany.

    Taktiež platforma nepozná štátne hranice, rasu, náboženstvo, pohlavie alebo spoločenský status. Všetci sú si rovní. Momentálne však platforma ešte nie je určená pre koncových zákazníkov. To sa však zmení o par rokov, keď budete využívať rôzne služby vybudované práve na základoch tejto platformy.

    Slack

    Email nikdy nefungoval dobre, keď ste potrebovali komunikovať v rámci väčšej skupiny. Môžete ľahko stratiť celkový prehľad, musíte si pamätať veľa vecí a nakoniec sa aj tak musíte prehrabávať v nekonečne veľkej doručenej pošte. Áno, ja viem – na svete existujú aj väčšie problémy.

    Napriek tomu som čakal 25 rokov, kým ho niekto vyriešil. Vyskúšal som každý software určený na skupinovú prácu, ale nadobudnutie zručností pri jeho používaní bolo príliš komplikované. Ak sa objavili akékoľvek problémy, ľudia sa nemohli pripojiť a projekt padol.

    Počúval som o Slack-u pár rokov, ale nikdy som ho neskúsil. Pred niekoľkými dňami som sa zúčastnil vedeckého stretnutia, pri ktorom moderátor požiadal o zdvihnutie ruky tých, ktorí používajú Slack. Dve tretiny účastníkov zodvihli svoje ruky. To mi stačilo na to, aby som tomu konečne dal šancu.

    V skratke, bol som ohromený. Je to ten druh technológie, ktorá sa vám bude zdať nevyhnutná, ako náhle ju uvidíte a vyskúšate. Je to systém pre zasielanie správ, ktorý umožňuje vytváranie skupín, súkromných správ, verejné alebo súkromné zdieľanie, pripájanie príloh rôznych veľkostí, a je kompletne priehľadný a škálovateľný. Je vybavený plochou pre aplikácie pre všetky prostredia. A pre základných užívateľov je celý program zdarma.

    Nikdy predtým som si nevedel predstaviť, že by tento program mohlo naozaj nahradiť email, ale potom, na môj úžas, zrazu som si uvedomil, že je to možné.

    Po štvrťstoročí a práci tisícov skvelých ľudí vkladajúcich svoje mysle do rozuzľovania tohto problému, riešenie nakoniec prišlo a nie v podobe lepšieho email systému, ale premyslení celej štruktúry skupinovej komunikácie a spolupráce.

    LinkedIn

    Áno, táto web stránka je tu už nejaký čas, ale je tu jeden dôvod, prečo je to jedna z najnavštevovanejších stránok na svete. Predstavuje najväčší nástroj na podporu profesionálnej kariéry, aký bol kedy vynájdený.

    Každý účastník na svetovom trhu môže „uploadnúť“ svoju doterajšiu prax a životopis, súpis schopností, zhromažďovať spätnú väzbu od ostatných, uverejniť osobné hodnotenia a tak ďalej. Ale kľúčová myšlienka tu nie je na prvý pohľad zrejmá – toto všetko môžete robiť bez obťažovania svojho súčasného zamestnávateľa.

    Čo to vlastne znamená, je skutočne pozoruhodné. Zamestnanci môžu byť neustále prítomní na trhu práce. Miesto panikárenia a hľadania si práce, keď vaše súčasné zamestnanie naberá nepriaznivé obrátky, môžete si zachovať svoju dostupnosť pred potenciálnymi budúcimi zamestnávateľmi. LinkedIn predstavuje zásadný krok ku skutočnému trhu práce. To oslobodzuje tých, ktorí boli často závislí na jednom zamestnávateľovi.

    Jedným z dôsledkov vládnej intervencie do pracovného trhu je to, ako pripútava pracovníkov k svojim pracovným miestam. Benefity v podobe zdravotnej starostlivosti, komplikované daňové evidencie a rôzne druhy inštrukcií spôsobili, že trh práce je ďaleko menej flexibilný než tomu bolo pred sto rokmi.

    A skutočne, po 2. svetovej vojne, firemné a právne systémy boli štruktúrované tak, aby človek hneď po škole dostal prácu a zachoval si ju až do dôchodku. Myšlienka prestupovania z miesta na miesto bola považovaná za zlú.

    To už ale zďaleka nie je svet, v ktorom žijeme teraz. Vďaka technológiám a priemyselnej štruktúre, ktorá sa mení veľmi rýchlo, zamestnanci musia zostať v pohybe, aby zostali „svieži“, učili sa stále nové veci a uvedomovali si svoju najvyššiu hodnotu. Mali by opustiť už stagnujúce inštitúcie a otvoriť sa tým inovatívnym.

    Správny čas na hľadanie si novej práce je práve vtedy, ak ste najspokojnejší a najproduktívnejší na svojom aktuálnom mieste. Nezávislosť zamestnancom! LinkedIn prišiel práve včas, aby priniesol túto slobodu.

    UpWork

    Niekoľko väčších platforiem pre najímanie slobodných povolaní sa zlúčilo minulý rok za účelom vytvorenia súvislej a efektívnej platformy určenej na hľadanie talentov po celom svete.

    Úlohy, ktoré kedysi stáli tisíce dolárov, ako sa ukázalo, je možné splniť za nepatrný zlomok tejto sumy prostredníctvom medzinárodného outsourcingu. UpWork je nástroj, ktorý toto umožňuje.

    O aké druhy pracovných miest ide? Tvorba webových stránok, tvorba grafiky, riešenie problémov v databáze, plánovanie, vzťahy so zákazníkmi, prijímanie stávok a ďalšie digitálne zručnosti, aké si len viete predstaviť. Aj v tomto prípade je použitie platformy zdarma.

    Uverejníte na nej svoju prácu a potom si vyberiete medzi desiatkami žiadateľov, ktorí vás podporia a odpromujú v priebehu niekoľkých hodín. Platforma si zoberie iba zlomok z vašej mzdy, keď je práca hotová.

    UpWork poskytuje nespočetne veľa možností pre ľudí po celom svete zarábať peniaze tým, že slúžia ostatným. Sprístupňuje talenty zamestnávateľom, ktorí by sa inak o nich ani nikdy nedozvedeli. Vo svete zvýšenej špecializácie, hlavne v daných stiesnených finančných podmienkach, to bol dar z nebies. Hovorím ako niekto, kto často zamestnáva na UpWorku.

    Môžete taktiež získať úžasný pocit zapojením do pracovného pomeru talentovaných ľudí z celého rozvojového sveta, ktorí majú obrovský talent, ale málo príležitostí.

    Sloboda bez povolenia

    Všimnite si, že žiadna z týchto inovácií nevyžaduje právnu legislatívu. Žiadna z nich nemusela byť podpísaná prezidentom a nevyžadovala ani televízne debaty.

    Každá z nich však pomáha prinášať viac slobody pre celý svet a hlboko ovplyvňuje budúcnosť ľudstva v spôsobe akým žijeme a pracujeme.

    Ich vybudovanie bolo kapitalistickým aktom, ale zároveň aj výrazne dobročinným krokom. Ich tvorcovia sú naši skutoční vodcovia: pionieri budúcnosti, zatiaľ čo prezidentskí kandidáti vypĺňajúci našu pozornosť sú reakcionárski bojovníci za minulosť.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články