Viac

    Kriptomat – prvá platforma pre digitálne meny, ktorá zdieľa zisky s používateľmi

    Kriptomat je plne kompatibilná a regulovaná platforma pre nákup, bezpečné ukladanie a používanie kryptomien pre akékoľvek platby.

    Kriptomat je plne kompatibilná a regulovaná platforma pre nákup, bezpečné ukladanie a používanie kryptomien pre akékoľvek platby.

    Užívatelia si môžu kupovať, predávať a ukladať kryptomeny vo svojom miestnom jazyku (aj v slovenčine) a využívať ich na zaplatenie vecí, čo im umožňuje využiť plný potenciál digitálnej revolúcie.

    Kriptomat v poslednom čase oznámil, že je v snahe priniesť kryptomeny a ďalšie služby blockchainu do každého domova na svete – to je šanca pre užívateľov a retailových investorov – vlastniť podiel v spoločnosti prostredníctvom inovatívnej metódy, ponúkania bezpečnostných tokenov (STO – Security Token Offering).

    Ak sa chcete stať súčasťou rodiny Kriptomat a zúčastniť sa STO, navštívte stránku kriptomat.io/sto/.

    Pred investovaním do kryptomeny musíte pochopiť základy krypto trhu

    Ak čítate toto, potom je pravdepodobné, že už máte nejaké základné vedomosti o kryptomenách. Napriek tomu by mohlo byť užitočné mať základné vedomosti o krypto trhu.

    Existuje mnoho webových stránok, ktoré obsahujú informácie o vašich obľúbených minciach, takže vám vysvetlíme rôzne metriky, ktoré zobrazujú.

    Čo je to trhová kapitalizácia?

    Trhová kapitalizácia je metrika, ktorá sa najčastejšie používa na klasifikáciu kryptomien. Násobí súčasnú cenu mincí cirkulujúce ponukou (počet mincí na trhu). Rovnica je veľmi jednoduchá:

    Trhová kapitalizácia = (súčasná cena) * (počet dostupných mincí)

    Celková trhová kapitalizácia všetkých kryptomien je v súčasnosti okolo 150 miliárd eur. Aktuálny kurz Bitcoinu je len kúsok pod 4600 eur.

    Ak to znásobíme cirkulujúcou ponukou 17,7 miliónov mincí, dostaneme celkový podiel na trhu vo výške 55 % na úrovni približne 83 miliárd eur market cap.

    Ak vezmeme ďalší príklad, súčasný Ethereum kurz je 140 eur a market cap je 15 miliárd eur.

    Podiel na trhu je vždy vyjadrený v percentách. Vypočítame to tak, že vezmeme trhovú kapitalizáciu špecifickej kryptomeny a rozdelíme ju na celkovú trhovú kapitalizáciu VŠETKÝCH kryptomien.

    Môžete si prezrieť obľúbené ceny kryptomien na Kriptomate (licencovaná digitálna burza v EÚ, ktorá je tiež k dispozícii v slovenskom jazyku) a vypočítať ďalšie market capy a podiely.

    Ako sa určuje cena mince?

    Cena sa určuje prostredníctvom mnohých nepredvídateľných faktorov, ktoré ovplyvňujú ponuku a dopyt.

    Vezmime si príklad Bitcoinu. Do systému bol zakódovaný nedostatok, pretože nikdy nebude viac ako 21 miliónov mincí, čo vytvára veľký dopyt.

    Bitcoin je tiež prvým skutočným globálnym platobným systémom a decentralizovanou digitálnou menou, ktorá sľubuje lepšiu budúcnosť pre tých, ktorí nemajú prístup k svetovému bankovníctvu.

    Teoreticky má každá kryptomena svoj vlastný návrh hodnoty tým, že rieši nejaký problém v reálnom svete, ale prirodzene existuje aj veľa špekulácií na trhu, ktoré niekedy môžu neuveriteľne cenu nafúknuť alebo vyfúknuť.

    Burzy a obchodné platformy majú tiež rôzne spôsoby určovania ceny na základe špecifických podmienok ponuky a dopytu.

    Burza ako Kriptomat zobrazí cenu, ktorá sa vypočíta z poskytovateľov likvidity. Obchodné platformy na druhej strane zobrazia cenu, ktorá je určená obchodovaním ich používateľov.

    Na záver – niektorí ľudia majú radi kryptomeny, pretože ponúkajú každému na svete šancu byť súčasťou globálneho finančného systému, zatiaľ čo iní vidia kryptomeny len ako investíciu.

    Aká dodávka je k dispozícii?

    Dostupná dodávka je celkový počet mincí, ktoré sú v súčasnosti v obehu. Aj keď je potrebné spomenúť, že veľa kryptomien stále nemá všetky mince v obehu kvôli odlišným konštrukčným charakteristikám.

    Vydávanie krypto mincí je teda rozdelené do troch základných kategórií.

    Pevná dodávka

    Pevná konečná dodávka znamená, že mince sa pravidelne uvádzajú na trh rôznymi spôsobmi. Napríklad Bitcoin (BTC) to robí prostredníctvom ťažby, zatiaľ čo Ripple (XRP) pravidelne vydáva mince z krypto zámku.

    Dodávka cez ťažbu

    Existujú rôzne spôsoby vydávania mincí prostredníctvom procesu ťažby. Niektoré kryptomeny zvyšujú dodávku v čase, keď je dodávka obmedzená.

    Ostatné kryptomeny majú teoreticky nekonečnú ponuku, ale predpokladá sa, že emisia nových mincí sa spomalí. Príkladom takejto kryptomeny je Ethereum (ETH).

    Neobmedzená dodávka

    Tretia kategória zahŕňa kryptomeny s neobmedzenou ponukou. Ich ekonomika je podobná obvyklým fiat peniazom, pretože v podstate vytvárajú infláciu. Príkladom takejto kryptomeny je Dogecoin (DOGE).

    Ďalšie metriky

    Objem

    Objem zobrazuje celkovú sumu obchodovania v priebehu posledných 24 hodín.

    Zmena

    Ide o percentuálnu zmenu ceny meny za dané časové obdobie (napr. za jednu hodinu, jeden deň, jeden týždeň atď.).

    Záver Dúfame, že tento článok vám trochu lepšie pomôže porozumieť informáciám, ktoré sa najčastejšie zobrazujú na rôznych porovnávacích stránkach pre kryptomeny.

    Viac informácií o krypto svete nájdete na stránke Kriptomat a nezabudnite si nenechať ujsť STO, ktoré začína v máji 2019!

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články