Viac

    Investičný kov paládium stúpa na rekordné maximá – oplatí sa investovať?

    Paládium nachádza spolu s platinou široké uplatnenie pri výrobe katalyzátorov v automobilovom priemysle, alebo v podobe zliatin v zubárstve a v šperkárstve.

    Paládium je drahý kov, ktorý sa zo všetkých drahých kovov vyznačuje najväčšou reaktivitou.

    Nachádza preto spolu s platinou široké uplatnenie pri výrobe katalyzátorov v automobilovom priemysle, alebo v podobe zliatin v zubárstve a v šperkárstve.

    Okrem toho sa s ním, hoci nie príliš často, obchoduje ako s investičným kovom v podobe zberateľských a investičných mincí, odliatkov a tehličiek, podobne ako zlato alebo striebro.

    Paládium predbehlo cenu zlata

    V závere minulého roka jeho cena dokonca predbehla zlato a po dlhých 16 rokoch sa paládium stalo najdrahším kovom na kapitálovom trhu.

    Tento týždeň jeho cena vystúpila nad hranicu 1 550 dolárov za uncu, čo je o 200 dolárov viac, ako sa v súčasnosti pohybuje cena zlata.

    Prudké oživenie cien paládia, ktoré pretrváva aj v súčasnosti, nastalo po prevalení emisného škandálu nemeckej automobilky Volkswagen v roku 2015.

    Paládium ťaží z prechodu ľudí na benzínové motory, kde sa tento kov využíva primárne ako katalyzátor, a z očakávania pribúdania hybridných elektrických vozidiel, kde je tendencia čiastočného pohonu na benzín.

    To pomáha kovu z veľkej časti ignorovať známky klesajúceho predaja automobilov po celom svete.

    Zároveň mu hrá do karát tiež environmentálny záväzok veľkých európskych krajín znižovať v najbližších desaťročiach počet naftových automobilov, na čo sa začínajú pripravovať aj svetové automobilky.

    Nárast v poslednom období našiel oporu predovšetkým v stúpajúcom dopyte, ktorý prevyšuje súčasnú ponuku o jeden milión uncí vďaka vyšším emisným normám a nedostatočnej produkcii.

    Tento 21-percentný deficit by sa mal v najbližšom období aj naďalej rozširovať, keďže s rastom produkcie to nevyzerá príliš ružovo. Najväčší producent Rusko sa nachádza na hranici svojich produkčných možností v objeme 10 miliónov uncí ročne.

    Podobne je na tom aj Juhoafrická republika, ktorú okrem iného trápia pretrvávajúce štrajky minimálne 15 ťažobných spoločností.

    Z dlhodobejšieho hľadiska mu však rozvíjajúca sa elektromobilita môže vziať vietor z plachiet, čo by znamenalo pre cenu opätovný návrat k nižším číslam.

    Vývoj ceny paládia v rokoch 1984 – 2019 (v USD za uncu)

    /data/MediaLibrary/articles/14902/gef1.png
    • Zdroj: FinancialTimes podľa Thomson Reuters

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články