Viac

    Slabé čísla z amerického trhu práce podporili cenu zlata

    Zlato ťaží zo zneistenia investorov, ktorých pochyby priniesli veľmi slabé výsledky v americkej zamestnanosti. Dôvodom je pravdepodobné odloženie ďalšieho zvyšovania sadzieb Fedu a obavy z prílišnej expozície voči záporne úročeným vládnym dlhopisom.

    Zlato ťaží zo zneistenia investorov, ktorých pochyby priniesli veľmi slabé výsledky v americkej zamestnanosti. Dôvodom je pravdepodobné odloženie ďalšieho zvyšovania sadzieb Fedu a obavy z prílišnej expozície voči záporne úročeným vládnym dlhopisom. To všetko hovorí o možnosti budúceho rastu ceny žltého kovu.

    Trh so zlatom je jedným z trhov, ktorý ťaží z prekvapivo negatívnej piatkovej správy o zamestnanosti najviac. Vidíme podstatný posun ceny smerom nahor. Cena už dosiahla hlavnú technickú úroveň 1240 dolárov za uncu.

    V pondelok ráno sa v Ázii dokonca posunula smerom k hranici 1250 dolárom, čo predstavuje zmazanie až polovice strát z výpredaja, ktorý prebiehal počas celého mája.

    Vyzerá to teda tak, že vstupujeme do fázy konsolidácie. Americký dolár je aktuálne slabý, čo predstavuje pre zlato ďalšiu podporu. Ďalším faktorom hovoriacim pre rast ceny žltého kovu je všeobecné očakávanie odloženia ďalšieho zvyšovania amerických úrokových sadzieb. Prostredie teda hrá v prospech zlata.

    V priebehu mája sme boli svedkami toho, že investori prostredníctvom futures a hedžových fondov opúšťali svoje stávky na rast ceny.

    Na druhej strane však stáli investori v ETF fondoch. To by mohlo znamenať, že dlhodobí investori sa stále viac obávajú skutočnosti, že na trhu sú bilióny dolárov umiestnené vo vládnych dlhopisoch, ktoré sú úročené negatívnou sadzbou. To ich núti hľadať nové alternatívy.

    investičné zlato

    Nárast zlata v piatok však bol pravdepodobne spôsobený hedžovými fondami. Podľa údajov z amerických úradov sa totiž len za posledné tri týždne zredukovala ich čistá long pozícia na zlate o jednu tretinu. Po zmene sentimentu na základe správy z pracovného trhu to potom vyvolalo horúčkovitú reakciou a znovubudovanie stratených dlhých pozícií.

    Kam sa trh pohne v budúcnosti? Ako som už uviedol vyššie, sme pravdepodobne vo fáze konsolidácie.

    Pri pohľade na graf vidíme, že sme dosiahli technickú úroveň odporu, čo by mohlo naznačovať, že trh sa teraz bude snažiť stabilizovať dosiahnuté úrovne. Myslím, že podpora príde v rozmedzí pásma 1225 až 1230 dolárov za uncu.

    Ak by sa cena dostala vyššie, trh by potom začal špekulovať o tom, či by nemohla stúpnuť na ďalší nový vrchol.


    • autor článku: Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank
    • zdroj: SAXOBANK
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články