today-is-a-good-day
Viac

    Aké typy vzduchoviek poznáme?

    Vzduchovky patria k stále veľmi populárnym druhom zbraní. Na internetovom obchode AFG.sk patria každý mesiac k tým najpredávanejším. Aj keď sme sa im v našich článkoch už niekoľkokrát venovali, teraz si ich rozoberieme skôr z technického hľadiska. Aké typy vzduchoviek teda poznáme?

    Pokiaľ sa na vzduchovky pozrieme, už na prvý pohľad sú jasné rozdiely. Poznáme tak vzduchovky dlhé, ktoré sú najznámejšie a pozná ich aj naozajstný začiatočník. Z tohto hľadiska existujú ešte aj vzduchové pištole a revolvery, ktoré môžeme označiť ako krátke vzduchovky.

    Vo vzduchových zbraniach je však ukrytého omnoho viac. Ako sa tieto zbrane delia podľa systému strieľania?

    Pružinové vzduchovky

    Pružinové vzduchovky sú nehynúcou klasikou. Systém strieľania je zabezpečený pomocou piestu – pružiny. Jeho výhodou je to, že je jednoduchý, overený a nie je zložitý na opravu, ktorá stojí len pár eur.

    Výrobcovia pružinové vzduchovky však posúvajú stále na vyššiu úroveň a naraziť tak môžete aj na tzv. natlakovaný piest, ktorý je náhradou za klasickú pružinu. Bonusom je stabilita výkonu zbrane, jej nižšia hlučnosť a menší spätný ráz vzduchovky. Ide o modernejšie, no trošku drahšie riešenie oproti klasickej pružine.

    Pružinové vzduchovky môžeme ďalej rozdeliť podľa spôsobu naťahovania na zlamovacie vzduchovky a vzduchovky s pevnou hlavňou.

    PCP vzduchovky

    Systém strieľania z PCP vzduchovky je poháňaný plynom z kartuše. Ten je stlačený v tlakovej fľaši a za použitia špeciálnej pumpy prenesie svoju energiu na strelivo, ktoré zbraň opustí a zasiahne cieľ. Plyn je stabilný voči okolitej teplote a pracuje sa s ním veľmi dobre, čo je jednoznačným bonusom v porovnaní s ďalším systémom. Výhodou systému PCP je aj jeho presnosť a stabilita.

    Aj keď ide o možno drahšiu voľbu, PCP vzduchovky sú určené pre naozajstných milovníkov vzduchových zbraní a sú tak dlhodobejšou investíciou pre tých, ktorí berú streľbu vážne. Navyše existuje množstvo najrôznejších prevedení týchto modelov a vy tak môžete mať doma repliku, ktorá bude na nerozoznanie od skutočných strelných zbraní.

    Vzduchovky CO2

    Systém vzduchoviek CO2 je podobný s predchádzajúcim PCP systémom. Plynný CO2 je natlačený v bombičkách a po stlačení spúšte sa uvoľní a prenesie tak tlak do hlavne. Vďaka bombičkám sú tieto zbrane opatrené zásobníkom, čo výrazne zjednoduší celý proces streľby.

    Výhodou je komfortné strieľanie bez spätného rázu, presnosť CO2 vzduchovky a jednoduchá manipulácia s bombičkami. Tie však treba po vystrelení vyhodiť a kúpiť nové. Nevýhodou je aj nestabilnosť CO2 pri nízkych teplotách (pod 15°C), niektorí strelci však pod hranicou tejto teploty nestrieľajú, takže to pre nich nemusí byť problémom.

    V prípade, že si s výberom toho správneho systému pre vaše strieľanie neviete poradiť, obráťte sa na odborníkov z internetového obchodu AFG.sk, ktorí vám radi pomôžu. Verte, že pre každého strelca existuje jeho vlastná vzduchovka – či už je to systém PCP, CO2 alebo pružinový.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články