Viac

    Ako si vyberať nové bývanie, aby ste neskôr neoľutovali svoje rozhodnutie

    Kúpa nového bývania je investícia na celý život. Nové bývanie si v dnešnej dobe nedokážeme zabezpečiť bez hypotekárneho úveru.

    Kúpa nového bývania je investícia na celý život. Nové bývanie si v dnešnej dobe nedokážeme zabezpečiť bez hypotekárneho úveru.

    Ešte predtým, ako si nájdeme novú nehnuteľnosť a podpíšeme zmluvu, mali by sme zvážiť, či sa nám investícia do konkrétnej nehnuteľnosti naozaj oplatí. Zadĺžiť sa na tridsať rokov je predsa dlhá doba.

    Ako si teda vyberať nové bývanie, aby ste neskôr neoľutovali svoje rozhodnutie?

    Chcete staršiu nehnuteľnosť, alebo radšej novú?

    Skôr, ako začnete hľadať nové bývanie, zvážte, či chcete staršiu nehnuteľnosť, alebo radšej novú. Každá má svoje výhody, ale aj nevýhody.

    Staršie nehnuteľnosti môžu byť v žalostnom stave aj kvôli tomu, lebo nebola zrealizovaná hydroizolácia spodnej stavby. Nové sú zase zbytočne predražené a ešte si ich budete musieť zariadiť, čo určite bude stáť nemálo peňazí.

    Je len na vás, pre ktorú možnosť sa rozhodnete. Najskôr však zvážte to, či máte na prípadné rekonštrukcie financie, aby vás kúpa novej nehnuteľnosti finančne nezruinovala.

    Dôležitá je aj lokalita

    Zvážte aj výber lokality. Ak máte malé deti a chcete byť mimo rušného centra, vyberajte lokality na okraji mesta/obce, kde máte blízko k prírode. Ak ste ale akčné typy a radi máte všetky obchody poruke, novú nehnuteľnosť hľadajte v centre.

    Výber lokality záleží aj od toho, na čo ste boli zvyknutý. Ťažko naučíte niekoho zvyknutého na dedinský život, aby žil v hlučnom centre mesta.

    Ak si vyberiete bývanie v paneláku, môže sa stať, že vám bývanie bude znepríjemňovať neochotný správca bytového domu. Vy ako majiteľ bytu v danej nehnuteľnosti máte právo navrhnúť výmenu správcu bytového domu.

    Finančný rozpočet

    A na záver to najdôležitejšie – finančný rozpočet. Kupujte si takú nehnuteľnosť, ktorú vám finančné možnosti dovolia a samozrejme pritom počítajte aj s rezervou. Ak si vyberiete staršiu nehnuteľnosť, musíte počítať, že potrebujete pár tisíc eur aj na rekonštrukcie a kúpu zariadenia do celej domácnosti.

    Okrem toho budete musieť investovať do firiem, ktoré vám dané rekonštrukcie zrealizujú. Nákup škárovacích hmôt, farieb a stavebných nástrojov/ materiálov možno budete musieť absolvovať sami, ale keď si zavoláte firmu, musíte si uvedomiť, že ona robiť zadarmo nebude.

    Ak si chcete vybrať dobré bývanie, musíte sa riadiť svojim rozpočtom, počítať s finančnou rezervou, zvážiť výber lokality a rozhodnúť sa, či si kúpiť staršiu nehnuteľnosť, alebo hľadať úplne novú.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články