Na možnosť vybrať si hotovosť na každom rohu sme už zvyknutí. Bankomaty sú samozrejmou súčasťou života vo svete už 50 rokov. A napriek rastúcim možnostiam online platieb sa rozhodne nechystajú do dôchodku.

Prvý patent na niečo, čo by sme mohli nazvať bankomatom, sa objavil v USA už v roku 1939. Na jeho realizáciu sa však čakalo omnoho dlhšie. V roku 1966 sa objavil v Japonsku prístroj, ktorý poskytoval peniaze po vložení karty – išlo však o trojmesačné pôžičky s 5-percentným úrokom.

Za prvý bankomat, z ktorého si klienti vyberali peniaze zo svojho účtu, sa považuje zariadenie banky Barclays, ktoré uviedli do prevádzky v Londýne 27. júna 1967. Sprevádzala to vtedy značná publicita, ako prvý si vybral hotovosť známy komediálny herec Reg Varney.

Bankomat vymyslel John Shepherd-Barron z tlačiarenskej firmy De La Rue. Frustrovalo ho, že banky mali obmedzené otváracie hodiny a že sa nemohol dostať k peniazom hocikedy. Inšpiroval ho automat na čokoládové tyčinky – len ich nahradil peniazmi. Proces bol však vtedy komplikovanejší.

Klient si najprv vybavil v bankešpeciálne papierové šeky, ktoré mu vydal pokladník. Mali podobu diernych štítkov, neskôr ako bezpečnostný prvok pribudol šesťmiestny PIN kód.

Šeky potom mohol klient hocikedy vložiť do bankomatu a ten mu vydal 10 libier v obálke. Ak chcel niekto viac peňazí, musel vložiť postupne viac šekov. Bankomat nemal žiadne ovládacie prvky, iba valce s pokynmi na vloženie šeku.

Banka Barclays získala prvenstvo len tak-tak. Už o deväť dní spustila svoje zariadenie aj Švédska sporiteľňa. V spolupráci s firmou Meteor vytvorili prístroj, ktorý nazvali bankomat. A už o mesiac uviedla podobný automat do prevádzky aj Westminsterská banka.

PRVÁ KARTA

Všetky tieto prvé zariadenia používali vopred vydané šeky, ktoré si potom ponechali ako potvrdenie o výbere. V roku 1969 sa objavila prvá karta s magnetickým prúžkom na opakované výbery, akú poznáme dodnes. V roku 1979 sa objavil v USA prvý prístroj, ktorý umožňoval výbery aj klientom iných bánk.

Obyvatelia Československa sa mohli do roku 1989 stretnúť s bankomatmi iba v cudzine. Prvý off-line prístroj namontovali v januári 1989 v pobočke Českej sporiteľne na Václavskom námestí v Prahe. Vzápätí sa objavil aj v Slovenskej štátnej sporiteľni v Bratislave.

Nebol umiestnený na vonkajšej strane budovy, ale bol prístupný iba zvnútra pobočky. Využívať ho mohli len klienti sporiteľne. Prvý online bankomat u nás nainštalovala VÚB banka v roku 1992.

AKÉ ZMENY NÁS ČAKAJÚ?

Bankomaty sú teda s nami už desaťročia a navonok sa prakticky nemenia. Aj tieto prístroje sa však prispôsobujú moderným požiadavkám. Vo svete začína byť bežná možnosť výberu peňazí pomocou smartfónov, bez použitia akejkoľvek karty. Prístroje tiež budú schopné robiť základné operácie, ktoré doteraz vykonávali pokladníci.

Zákazníci budú môcť v bankomatoch napríklad platiť účty či splátky úverov a zamestnanci bánk budú k dispozícii na dôležitejšie záležitosti. Obrazovky bankomatov by sa v budúcnosti mohli viac podobať tabletom a budú tak ponúkať viac možností a funkcií.

Uvažuje sa tiež o overovaní klientov pomocou biometrických údajov – napríklad odtlačkom prsta či dlane alebo skenovaním očnej dúhovky.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI 🙂