Akciové trhy končili minulý týždeň v mierne strate, investori sa netešia, keďže rastú pochybnosti, či nový americký prezident Donald Trump dokáže rýchlo presadiť deklarované znižovanie daní, deregulácie a fiškálne stimuly pri populistickom slovníku s protekcionistickým azimutom.

Probiznisové opatrenia, ako aj politika America first sú však proinflačné, čo sa pretavilo do rastu výnosov na štátnych dlhopisoch. Otázniky nad smerovaním hospodárskej politiky USA pomohli zlatu.

Ceny ropy však len stagnovali, keď sa síce zdá, že OPEC a ďalšie krajiny plnia dohody o znížení ťažby, ale zároveň rastie produkcia v Líbyi, Nigérii a v Spojených štátoch.

Dolár slabol, keďže trhy prestávajú nosiť ružové okuliare a vidia, že okrem prorastových opatrení stále existujú hrozby, že prezident Trump by mohol presadiť aj rôzne opatrenia, ktoré znevýhodnia dovoz do USA.

Libra prekvapujúca zosilnela napriek tomu ,že Londýn deklaroval tzv. tvrdý brexit s opustením spoločného trhu.

AKCIOVÉ TRHY

Na akciových trhoch už druhý týždeň pokračovalo vytriezvievanie z rallye po zvolení Donalda Trumpa do Bieleho domu. Ide o typický vzorec správania akciových trhov – vždy zhruba dva mesiace po zvolení nového amerického prezidenta trhy precitnú do reality. Sľuby na ďalší rast nestačia, dôležitejšie sú aj činy.

Nie je však známe, ako rýchlo a v akej konkrétnej forme sa dokážu všetky sľúbené prorastové opatrenia implementovať. Na druhej strane, hoci to tak nikdy nenazve, Trump presadzuje protekcionizmus v zahraničnom obchode cez politiku America first.

Takéto zámery rozhodne nepomôžu svetovej ekonomike a v konečnom dôsledku z dlhodobého hľadiska ani americkej ako celku. Najmä pri vykopaní sekery obchodnej vojny s Čínou či s Mexikom, hoci vybrané subjekty z nej môžu profitovať. Trhy sú na vážkach, ktorá z týchto politík, ktoré majú protichodný vplyv na jednotlivé triedy aktív, bude nakoniec dominovať.

V priebehu týždňa sa konalo aj zasadnutie ECB, ktorá uistila trhy, že menová politika bude naďalej uvoľnená vzhľadom na to, že ostatný rast inflácie nepovažujú jej centrálni bankári zatiaľ za udržateľný.

Na trhy to však príliš veľký vplyv nemalo podobne ako zverejnenie série ďalších solídnych makrodát z oboch brehov Atlantiku, ktoré napovedajú, že svetová ekonomika zrýchľuje dynamiku rastu. Niečo podobné platí aj o výsledkovej sezóne za štvrtý kvartál. Výber zisku z Trumpovej rallye dominoval.

Výsledkom bol pokles paneurópskeho bluechopsového indexu Euro Stoxx 50 o 0,8 percenta pri stagnácii nemeckého indexu DAX 30, pri poklese francúzskeho indexu CAC 40 o 1,5 percenta a britského indexu FTSE 100 o 1,9 percenta.

Bluechipsový americký index Dow Jones odovzdal 0,3 percenta pri strate širokého indexu S & P 500 na úrovni 0,2 percenta a technologický index Nasdaq Composite končil v mínuse 0,3 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch rástli, keď na nich dominovala téma odrazu inflácie na prelome rokov ako v USA a v Európe či v Číne.

Súčasne sa viacerí predstavitelia Fedu na čele s jeho šéfkou Janet Yellenovou prezentovali jastrabím slovníkom, keď americká ekonomika je blízko plnej zamestnanosti a inflácia takisto dosahuje cieľ Fedu.

Trhy v podstate odignorovali jastrabí slovník šéfa ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po pravidelnom zasadnutí raz za šesť týždňov o tom, že kvantitatívne uvoľňovanie bude pokračovať vzhľadom na nepresvedčivé inflačné tlaky. Výraznejší rast výnosov brzdila neistota ohľadne smerovanie hospodárskej politiky Donalda Trumpa.

Na týždennej báze 10-ročný americký výnos rástol o sedem bázických bodov na 2,48 percenta pri raste nemeckého 10-ročného výnosu o osem bázických bodov na 0,42 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni postupne silnelo pred očakávanou inauguráciou Donalda Trumpa za 45. prezidenta USA. Cena žltého kovu si tak v týždni končiacom sa 20. januárom pripísala 1,1 percenta a vzrástla nad 1 210 amerických dolárov za trójsku uncu.

Rast ceny odráža neistotu okolo politiky Donalda Trumpa, ktorá siahal od obchodu až po diplomaciu a ktorá by mohla ohroziť očakávania rastu akciových trhov a amerického dolára. Zlatu nahráva aj skutočnosť, že trhy budú v nadchádzajúcich dňoch veľmi citlivé na vyhlásenia nového prezidenta USA a jeho tímu.

Ropa počas týždňa zaznamenala mierny pokles ceny, ktorý však koncom týždňa skorigovala a ostala takmer nezmenená. Prepad zapríčinili očakávania trhov, že porastie ťažba bridlice v USA, spolu s rastom nigérijskej a líbyjskej produkcie.

Korekcia však nastala po správe Medzinárodnej energetickej agentúry, že dopyt a ponuka tejto komodity sa na trhoch začali vyrovnávať už pred dohodou krajín OPEC o znížení produkcie.

Americký benchmark WTI tak v skrátenom týždni vzhľadom na pondelkové voľno na Deň Marthina Luthera Kinga (15. 1.) vzrástol v ostatnom týždni iba o jednu desatinu percenta na 52,4 dolára a severomorský brent o sedem stotín percenta na 54,87 amerického dolára.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár počas tretieho januárového týždňa slabol štyri z piatich dní. V piatok, v ktorom sa v poobedných hodinách nášho času konala inaugurácia prezidenta USA, uzavrel obchodnú seansu voči euru tesne nad hranicou 107 dolárových centov, na ktorú sa dostal po prvýkrát za posledných šesť týždňov.

Dolárových investorov odrádza najmä hroziaci protekcionizmus USA často spojený so slabšou domácou menou, pričom nedostávajú žiadne informácie ohľadom sľubovaného zníženia daní. Americký dolár voči spoločnej mene eurozóny zoslabol o 0,56 percenta na 107,3 dolárového centa.

Voči euru, naopak, zosilnela britská libra, nasledujúc príhovor predsedníčky vlády Theresy Mayovej, ktorý však ohľadne brexitu neodstránil žiadne otázniky okrem jediného – teraz je jasné, že Londýn obetuje prístup na spoločný trh.

Mayovej vystúpenie bolo plné eufórie a optimizmu s ochotou dohodnúť sa s EÚ na výhodných podmienkach spolupráce, pričom trh sa obával odmeranejšieho a viac euroskeptickejšieho príhovoru.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?