Viac

    Nie sú peniaze ako peniaze, inflačný budík zvoní na krízu a prebúdza centrálne banky a zlato

    O peniazoch, ekonomike a snahe prežiť život čo najlepšie na prvý pokus.

    O peniazoch, ekonomike a snahe prežiť život čo najlepšie na prvý pokus.

    Britská banka Barclays počas zúriacej finančnej krízy v roku 2008 zúfalo potrebovala nový kapitál. Vytvorila 5,8 miliardy nových elektronických libier a požičala ich Kataru. Katar tieto peniaze použil na nákup novo vydaných akcií banky Barclays.

    Problém vyriešený. Víno z vody, kapitál z ničoho. Perpetuum mobile. Banky sú vďaka privilégiu vyrábať peniaze z ničoho v kapitalizme špeciálne.

    Táto ich špeciálnosť v kombinácii s ochranou štátom vedie k pravidelným systémovým krízam a nákladom pre zvyšok ekonomiky.

    Čím sú kryté peniaze, sme minule riešili s Romanom Scherhauferom. Dnešné peniaze nie sú kryté a mnoho z nich má podobu dlhu konkrétnej finančnej inštitúcie.

    To nie je len teoretický blábol, ale prakticky využiteľný poznatok. Schopnosť rozlišovať bezpečnejšie eurá od menej bezpečných peňažných substitútov bude dôležitá aj v ďalšej kríze.

    https://pbs.twimg.com/media/DWAAm6aXUAIqy1d.jpg

    Minule trhy zaskočilo tempo rastu amerických miezd, teraz prekvapilo medziročné tempo rastu americkej cenovej hladiny.

    Namiesto očakávaných 2,0 % narástli spotrebiteľské ceny medziročne o 2,1 %. Ceny výrobcov v USA prekvapili tiež, z očakávaných 2,4 % bolo nakoniec 2,7 %.

    Zrýchlil sa aj rast spotrebiteľských cien na Slovensku z decembrových 1,9 % na januárových 2,4 %.

    Nie sú peniaze ako peniaze, inflačný budík zvoní na krízu a prebúdza centrálne banky a zlato

    Toľko zvoniacich inflačných budíkov začína prebúdzať roky spiace zlato. Obchoduje sa pod technicky dôležitou hranicou 1370 dolárov za uncu. Jej prelomenie by mohlo byť signálom nového býčieho trhu v tomto kove.

    Európa

    Zrýchľujúca inflácia vedie k otázke, kedy konečne začne tvrdiť muziku aj Európska centrálna banka, ktorá základný úrok ešte nedvíhala a čo sa s dobrými časmi v eurozóne stane po tom.

    ECB nielenže bude musieť dvíhať základný úrok, ale zrejme aj predávať nakúpené štátne dlhopisy členských krajín. To môže byť zábavné.

    Člen výkonnej rady ECB Peter Praet je optimista. Verí, že vycúvanie ECB z QE zvládne bez rýchleho rastu úrokov.

    Štáty cez ECB za novovytvorené eurá z trhu nechali zmiznúť gigantické množstvo vlastného dlhu. Napríklad v prípade nemeckého štátneho dlhu sa odhaduje, že už len 10 % jeho celkového objemu je v súkromných rukách a zvyšok vlastnia rôzne štátne inštitúcie.

    Praet tvrdí, že nenasýtený dopyt zo strany inštitucionálnych investorov, ako sú dôchodkové fondy alebo poisťovne, je tak obrovský, že pri predajoch ECB nebude výrazne klesať ich cena (rásť ich výnos).

    Podľa dohľadu Európskej centrálnej banky krachuje tretia najväčšia lotyšská banka ABLV. Banku zarezalo americké ministerstvo financií, ktoré ju obvinilo z prania špinavých peňazí a vykonávania transakcií pre entity spájané s terorizmom či dokonca obstarávaním balistických rakiet pre Severnú Kóreu.

    To banku odstavilo od dolárových zdrojov financovania a zároveň vyvolalo beh na jej vklady. ECB týždeň po vyhlásení amerického regulátora činnosť zmrazila a bude nasledovať jej likvidácia.

    Brexit spraví obrovskú dieru v rozpočte únie. Európskej komisii sa nechce adekvátne osekať výdavky, tak hľadá, kde a komu by ešte zobrala. Viac peňazí od členských krajín? Daň z plastových sáčkov? Poplatky za víza?

    Uchmatnúť časť novo-harmonizovaného daňového základu právnických osôb v EÚ? Asi neprekvapí, že mňa najviac zaujal návrh zobrať Európskej centrálnej banke zisky z tvorby nových eur.

    Trhy

    Warren Buffett zverejnil tohtoročný list investorom. Nad cenami akcií krúti nosom, prídu mu drahé. „Hľadáme trvanlivo konkurenčnú silu a rozumnú nákupnú cenu. Tá posledná požiadavka bola prekážkou v podstate vo všetkých potenciálnych obchodoch, ktoré sme v roku 2017 preskúmali.

    Sedí si tak na rukách a hotovosti. Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway drží 170 miliárd v akciách a až 116 miliárd v hotovosti a jej ekvivalentoch.

    Zakladateľ firmy Facebook Mark Zuckerberg si na rukách nesedí. Len za február predal 2,7 miliónov akcií spolu za takmer 500 miliónov dolárov.

    Minulý rok v septembri ohlásil, že v nasledujúcich 18 mesiacoch plánuje predať 35-75 miliónov akcií svojej spoločnosti. Asi mu tiež príde draho.

    To, čo „vieme“ o tulipánovej bubline, je pravdepodobne zle. Bola to omnoho väčšia nuda, pre ktorú sa nik nezabil, dokonca ani nik neskrachoval a ktorej spľasnutie si vtedajšia holandská ekonomika nevšimla.

    Divočinu z toho spravili až následne satirici, ktorých neskôr pomýlení historici citovali doslovne.

    Bubliny začali mať desivé rozmery až so vznikom skutočne zlých peňazí. Počas bubliny boli v Holandsku kvalitné peniaze z vzácnych kovov.

    Holandsko malo až do vzniku moderných fiat peňazí najlepšie peniaze v Európe. Odporne veľké bubliny vznikajú iba s pomocou systému zlých peňazí, ktorý vie jediný dodať nekonečné investičné zdroje do bubliny za garantované nízke úroky.

    Najväčšiu burzu kryptomien a digitálnych aktív Poloniex kúpila spoločnosť Circle s financovaním aj od investičnej banky Goldman Sachs.

    Poľská centrálna banka potajme zaplatila približne 30 tisíc dolárov Youtuberovi za to, že nakydal na kryptomeny. K opatrnosti pri kryptomenách nabáda vo videu aj šéf ECB Mario Draghi.

    Na rozdiel od rozkolísaných kryptomien „Euro dnes je euro zajtra.“ Senát v americkom štáte Arizona zahlasoval za zákon, ktorý má umožniť platiť dane v Bitcoinoch.

    Socialistický Shitcoin

    Venezuelskí socialisti rozbili tamojšiu ekonomiku aj štátne peniaze. Štátom dotovaný liter benzínu tam stojí jeden bolívar čo je 1/150000 dolára.

    Obchody sú prázdne a ľudia tam nemajú čo jesť. 90 % obyvateľstva už žije v chudobe a priemerný Venezuelčan za v roku 2017 schudol od hladu 11 kíl.

    Aj tu pomôže blockchain!

    Krajinu vraj zachráni štátna kryptomena Petro, krytá príjmami z ropných zásob krajiny. Mena petro má byť akceptovaná pri platení daní a verejných služieb. Predpredaj tokenov prebehol na Ethereum koncom februára.

    Prezident Maduro plánoval získať 6 miliárd dolárov. Po predaji hovoril, že vybrali 700 miliónov dolárov. Pohľad do blockchainu ale odhalí, že pri predaji tokenov získali presne 445 dolárov a 95 centov.

    A to v čase, keď recesistické alebo otvorene podvodné tokeny vyzbierajú stovky miliónov ak nie miliardy. Socialistická vláda vie zbabrať ešte aj ICO počas krypto-mánie.

    https://pbs.twimg.com/media/DWEt-wVXkAIthXY.jpg

    Americký prezident oznámil plán zaviesť 25 % clo na dovoz ocele a 10 % na dovoz hliníka do krajiny. Podľa Trumpa sú „obchodné vojny dobré a ľahko sa vyhrajú.“ Dopadne to ako ich vojna vo Vietname. Nakoniec to bude drahé a prehrajú všetci zúčastnení.

    Čínska komunistická strana navrhla zmenu v ústave, ktorá by odstránila limit dvoch úradných období pre prezidenta.

    Tento krok otvorí terajšiemu prezidentovi Xi Jinping cestu k doživotnému cisárstvu v štýle Mao Zedong. V záujme pokroku samozrejme. Zásadná správa pre celý svet.

    Text je ekonomickou časťou mailového týždenníka “Zlé peniaze, dobrý život” Juraja Karpiša.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články