Viac

    Ako zabehnúť nové auto a ako sa oň správne starať?

    Zadovážili ste si nové auto a potrebujete ho zabehnúť? Aby vám auto fungovalo správne, je dôležité sa oň správne starať už od začiatku. Starostlivosť o automobil súvisí aj s pojmami, ako je motorový olej, aditívum do nafty či autobatérie.

    Toto je návod, ako správne zabehnúť nový motor v aute.

    Spôsoby, ako zabehnúť nové auto

    Počuli ste o tom, že nové autá sú od výroby už zabehnuté? Je to mýtus. Každé auto si od výroby vyžaduje, aby bolo zabehnuté. Je to najmä z toho dôvodu, aby všetky jednotlivé časti či ozubené kolieska do seba krásne zapadli a auto fungovalo tak, ako má.

    Aj napriek tomu, že v súčasnosti zabehnúť auto nie je žiadna veda, mnohí šoféri stále robia na začiatku chybu. Dodržiavať by ste mali predovšetkým tieto zásady:

    • pri prvých jazdách by ste sa mali vyhnúť rýchlej jazde,
    • do 1000 – 2000 km (podľa automobilu), by ste nemali prekročiť otáčky na viac než 3500 otáčok/minútu pri naftových motoroch a 4500 otáčok/minútu pri benzínových motoroch,
    • používať by ste mali všetky prevodové stupne automobilu a radšej sa vyhnite používaniu tempomatu,
    • ak si to situácia nevyžaduje, vyhnite sa rýchlemu rozbiehaniu a brzdeniu,
    • prvé jazdy by mali byť na dlhšie vzdialenosti, najoptimálnejšie prejsť aj viac než 20 – 40 kilometrov naraz,
    • po prejdení 300 km sa začnú zabiehať aj pneumatiky a po 300 – 500 km aj brzdové kotúče či brzdové doštičky,
    • pri naštartovaní je potrebné nechať motor zohriať, aspoň na 30 sekúnd,
    • pravidelne si kontroluje hladinu oleja.

    Ako často meniť motorový olej?

    Okrem pravidelnej kontroly oleja je potrebné vedieť, ako často meniť motorový olej v novom automobile. Kontrola motorového oleja súvisí s tým, aby bol motor vozidla dostatočne premazávaný a auto fungovalo správne.

    Pokiaľ uvidíte, že je hladina motorového oleja nízka, je potrebné olej doliať. Je však rozdiel motorový olej doliať a vymeniť. Pokiaľ je už olej starý, nemá tie správne funkcie. Vtedy je potrebné ho vypustiť a vymeniť za nový.

    Zväčša sa to odporúča po 15 000 – 30 000 najazdených kilometroch. To sa však môže líšiť aj od spôsobu jazdy. Skoršia výmena oleja automobilu neuškodí, avšak aj to závisí od typu automobilu. Typ motorového oleja je daný výrobcom, preto sa nesnažte naliať do svojho vozidla akýkoľvek motorový olej.

    Čo je aditívum do nafty?

    Aditívum je špeciálna prísada, ktorá sa pridáva do nafty najmä z toho dôvodu, aby zlepšila fungovanie motora a znížila spotrebu automobilu. Výhodou využívania aditív do nafty je tiež lepšie premazanie motora a čistenie či ochrana palivového systému pred zhrdzavením.

    Vďaka tomu sa zlepšuje aj celková životnosť motora. Vybrať si môžete klasickú naftu alebo prémiovú, ktorá je s pridaním aditív. Samozrejme, prémiová nafta je podstatne drahšia. Okrem toho aditíva v nafte zvyšujú tzv. cetánové číslo nafty. Pokiaľ si nevyberiete prémiovú naftu, aditívum do nafty si môžete pridať sami, najlepšie pred tankovaním. Pridávať aditívum do prémiovej nafty už zmysel nemá.

    Aditívum je tiež možné pridávať do benzínu, ale tiež aj do oleja. V skutočne ide o rôzne prísady, ktoré zlepšujú kvalitu týchto kvapalín.

    Koľko má vydržať autobatéria?

    So správnym fungovaním auta súvisí aj funkčnosť a výdrž autobatérie. V súčasnosti sú už automobily navrhnuté tak, aby pri plnom nabití fungovali až do doby, kedy prestanú ísť úplne. Avšak žiadna autobatéria nevydrží večne. Bežne výrobcovia áut odporúčajú autobatérie vymeniť po 3 – 5 rokoch.

    Každá vybitá batéria vám dá vopred najavo, že nefunguje. Medzi príznaky patrí napríklad zlá schopnosť automobil naštartovať, stmievanie svetlometov či výkyvy výkonu auta.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články