Viac

    „Bitcoin je podvod“

    To povedal na investičnej konferencii šéf investičnej banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Pýtať sa bankára na Bitcoin je ako zisťovať výhody Uberu u klasického taxikára.

    To povedal na investičnej konferencii šéf investičnej banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Pýtať sa bankára na Bitcoin je ako zisťovať výhody Uberu u klasického taxikára.

    Možno je to bublina. Množstvo prinajlepšom amatérov, prinajhoršom podvodníkov v kvasiacom kryptosektore? Pravdepodobne.

    Bitcoin však nie je podvod. Je to digitálna hotovosť, ktorá konečne funguje. Kým esemesku alebo mail som mohol poslať komukoľvek na druhej strane zemegule v priebehu sekúnd, peniaze tam putovali dni. V 21. storočí. Teda v prípade, že adresát mal bankový účet.

    Evolúcia v bankovom sektore

    Zamrznutú evolúciu v bankovom sektore oživil PayPal. Aj na ten však treba mať bankový účet. Na Bitcoin stačí prístup k internetu. A peniaze putujú bezpečne, relatívne rýchlo a lacno. Ak človek chce, tak aj anonymne.

    To je hodnotný vynález aj pre nás Európanov. Napríklad keď sa nabudúce naše peniaze ocitnú v zajatí nefungujúceho člena eurozóny, ktorý zakáže výber z účtu alebo prevod mimo krajiny. Toto sa stalo na Cypre.

    Uvedomiť by si to mali aj zlatí truhlíci, ktorí vehementne Bitcoin kritizujú. Vďaka nemu totiž ich zlato môže prejsť aj cez nepriateľské hranice, kde telesné dutiny prehľadávajú colníci.

    Pokus Satoshiho Nakamota (pseudonym dodnes anonymného tvorcu Bitcoinu) o digitálnu hotovosť vyšiel aj preto, že sám nebol nenásytný. Na rozdiel od predchodcov postavil diaľnicu, na ktorej nevyberá mýto.

    Neexistuje miesto pre dôveru

    Dôležitejším faktorom úspechu jeho projektu je to, že v jeho geniálnom riešení neexistuje miesto pre dôveru. Žiadne centrum alebo jedna autorita. Bitcoin žije možno už vďaka viac ako 100-tisícom ťažiarov, ktorí ho chovajú na svojich počítačoch. Je decentralizovaný.

    „Bitcoin je podvod“

    Napriek bubline má kryptosektor potenciál zmeniť svet. Tak ako internet zmenil svet po prasknutí bubliny v technologických akciách. Vďaka snom o rýchlom a bezprácnom zbohatnutí laickej verejnosti tí, ktorí na projektoch pracovali, zarobili.

    Teraz majú viac zdrojov na zamestnanie kvalitnejších ľudí a lepší život. Tieto zdroje nezmiznú v portugalských diaľniciach, akurát zmenia majiteľa. Nejde len o nové meny, Smart Contracty – kódy bežiace na blockchainoch môžu ponúknuť množstvo finančných a poistných produktov bez nutnosti viery v konkrétnu inštitúciu. Teda lacnejšie, rýchlejšie a transparentnejšie.

    Predávajú dôveryhodnosť

    Tradičné finančné inštitúcie nám predávajú dôveryhodnosť. Za to si odkrajujú z našich platieb mýto. Niekedy dôveru zneužijú. Alebo použijú naše peniaze na svoje prežitie. Či už dotáciou z ministerstva financií alebo úverom zadarmo z centrálnej banky.

    Daimon zabudol spomenúť, že JPMorgan na pokutách za podvody a porušovanie zákonov iba od roku 2010 zaplatila už 28,7 miliardy amerických dolárov. To je 46 percent celkovej hodnoty všetkých existujúcich Bitcoinov.

    Anonymita krypotomien a možnosť využitia automatizovaných zmlúv má potenciál zmeniť aj samotný štát. Na nepoznanie. Preto prídu zákazy. Konflikt je nevyhnutný a jeho pravdepodobnosť rastie s popularitou a úspešnosťou kryptomien.

    Štátny monopol na peniaze je pre politikov a dnešný finančný systém príliš dôležitý. Bez zlých peňazí by sa štáty dnes už nevedeli financovať a veľké banky by nedokázali prežiť.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články