Viac

    Denník – jeho výhody a ako si ho vytvoriť

    Mnoho z najpôsobivejších ľudí v histórii si viedlo detailné denníky. Slúžili na dve veci: pravidelné zaznamenávanie udalostí a očistná katarzia. Aj keď si možno myslíte, že nič z toho nepotrebujete, písanie denníka má niekoľko výhod.

    Pravdepodobne nikto nebude chcieť váš denník, aby o vás jedného dňa natočili dokument. Nie ste Einstein ani Steve Jobs.

    Na druhú stranu, možno by sa páčil jedného dňa vašim deťom alebo vám. Alebo si spíšete vaše myšlienky/nápady, aby ste sa k nim mohli znovu vrátiť. Alebo budete vo svojom denníku ohovárať všetkých naokolo (v tom prípade ho dobre schovajte).

    Pravidelné písanie má priaznivý vplyv na vaše mentálne zdravie

    A to nie len podporovaním vašej kreativity, ale aj „vyrozprávaním sa“.

    Po tom, čo si napíšete všetky vaše problémy na papier už nemusia vôbec vyznieť tak negatívne, ako tomu bolo vo vašej hlave. Nebudete vašim priateľom liezť na nervy, keď už po miliónty raz vytiahnete na povrch svoj problém.

    Zaplňte si svoje stránky motivačnými citátmi a občas sa k nim vráťte. Alebo napíšte list sami sebe, kde sa povzbudíte. Zapíšte si hlavne pocity, ktoré ste počas všetkého cítili! Mnoho ľudí nevie pomenovať svoje emócie, čo sa z psychologického hľadiska ukazuje ako problém.

    Keď začnete slovami: „milý denníček“ , pomyslite si, že je to váš kamarát. Môžete mu povedať všetko na svete a to akýmikoľvek slovami. Vulgárne aj sladko. Pomiešať jazyky. On vás nebude súdiť, ani vám nevynadá. Žiadne trápne príhovory do duše. Nakoniec vám bude dobrým kamarátom.

    Kreativita

    Nemusíte sa chcieť stať úspešným spisovateľom, aby ste pocítili úžitok z kreatívneho písania. Pravidelné písanie vás naučí spracovať a efektívne vyjadriť komplexné nápady. Zároveň sa naučíte zhodnotiť nové informácie.

    Inak povedané, písanie o svojich zážitkoch vám nielen pomôže s ich spracovaním, ale naučí vás vidieť príležitosti, ktoré predtým nemuseli byť zjavné. Naučíte sa triediť informácie – spíšete vždy len najdôležitejšie body.

    Aj napriek tomu, že sa vám nič extra zaujímavého nedeje, určite si budete mať čo zapísať. Spomeniete si na jednu vec a vybaví sa vám veľká sieť ďalších spomienok.

    Praktické využitie

    Pravidelné písanie môže slúžiť na rozpamätávanie sa na chyby, ktoré ste vykonali, gólov, ktoré ste dosiahli a úžasných momentov, čo si chcete pamätať. Keď vám bude „na nič“, len si otvoríte príslušné stránky a potešíte sa, že nie vždy je život zrelý na slučku – aj keď to tak môže vyzerať. Na konci mesiaca si spravte pravidelné „zúčtovanie“ a vyhodnoťte si úspechy a prehry za posledný mesiac.

    Okrem spisovania zážitkov, vypíšte aj vaše ciele a spôsob, ktorým ich dosiahnete. Zdvihnite si sebavedomie motivačnými citátmi.

    Svoje využitie si denník nájde aj pri spisovaní jedálničku počas diéty. Budete mať prehľad vo svojom stravovaní a všimnete si, kde vznikajú kilá navyše.

    Na čom písať?

    Keď sa raz rozhodnete, že si idete písať denník, nastáva otázka voľby média. Môžete využiť klasiku – papier. Máte neustálu kontrolu nad písaním a jeho uchovávaním. Raz denník spálite, dokopy ho nedá už nikto. Dá sa do neho vlepovať a kresliť. Na druhú stranu, nemáte žiadnu zálohu pre prípad, ak sa s ním niečo stane.

    Okrem papierovej formy môžete využiť aplikácie alebo obyčajný wordovský dokument. Oboje je možné zašifrovať heslom a zálohovať. Jednoducho do nich vložíte fotografiu, video alebo hlasový súbor.

    Nevýhodou tejto formy je, že ak si nevytvoríte zálohu alebo priebežne neukladáte, môžete obsah stratiť. Ďalšou nevýhodou je obsah, ktorý sa nechtiac môže stať verejným. Medzi aplikácie, ktoré využijete týmto spôsobom patrí Evernote, Google Keep, Day One alebo RedNotebook a mnoho ďalších.

    Dúfam, že vás môj článok inšpiruje na založenie si vlastného denníka a prinesie vám veľa úžitku.

    • autor článku: Barbora Grey
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články