Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o sedem percent, čím jasne prekonali svetový akciový index MSCI World. Najviac pritom rástli veterány, ceny mincí a vín. Vyplýva to z Wealth Reportu 2016 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za dekádu zhodnotil presne o 200 percent.

Veterány na prvom mieste

Minulý rok najrýchlejšie rástli veterány, podľa HAGI indexu sa posunuli nahor o 17 percent. Vlani síce nebol prekonaný dražobný rekord z roku 2014, ktorý drží Ferrari GTO Berlinetta z roku 1962 s cenovkou vyše 38 miliónov dolárov, ale až osem vozidiel sa predalo za viac ako 10 miliónov dolárov.

Medzi nimi boli vydražené najdrahšie Porsche, Jaguar a McLaren v histórii. Potvrdzuje sa, že trh s veteránmi je relatívne malý a rastúci dopyt po tejto triede luxusných aktív tlačí pri obmedzenej ponuke ceny čoraz vyššie.

Vzácne mince sa podľa indexov Stanley Gibbos zhodnotili v roku 2015 rovnako ako rok predtým o 13 percent. Až 17 mincí bolo podľa Professional Numismatists Guild vydražených za vyše milióna dolárov. Najdrahšou z nich bola strieborná dolárová minca Lord Saint Oswald z roku 1974 za takmer päť miliónov.

Vínny index Knight Frank Fine Wine Icons rástol o päť percent, keď sa začína opäť oživovať trh s vínami Bordeaux, po predošlom obrovskom poklese dopytu z Číny aj v dôsledku spomaľovania miestnej ekonomiky. Najdrahším vínom na svete je podľa ročenky Wine Searcher víno Jayer´s Richebourg grand cru s vyše 15-tisíc dolármi za fľašku.

Rástla aj cena luxusných hodiniek

Hoci dáta Art Market Research hovoria, že ceny hodiniek v priemere rástli len o päť percent, hodinky Patek Phillipe 5016A vyrobené z 506 častí sa vlani stali najdrahšie vydraženými náramkovými hodinami na svete. Ich cena dosiahla 7,3 milióna dolárov.

Ceny umeleckých diel sa podľa Art Market Research zvýšili o štyri percentá, keďže širší trh pokračuje v konsolidácii z prirýchleho rastu z predošlých rokov. Jeho top segment však prepisoval rekordy, keď sa obraz Paula Gauguina „When will you marry?“ predal za rekordných 300 miliónov dolárov.

Známky, ktoré podľa Stanley Gibbons indexov rástli o dve percentá, a šperky, ktoré podľa Art Market Reaserch rástli o štyri percentá, ukazujú, že v čase zvýšenej neistoty vo svetovej ekonomike a turbulencií na trhoch dokážu dobre uchovať hodnotu.

Ani ceny čínskej keramiky a diamantov podľa dát Art Market Research neklesali. 12-karátový diamant Blue Moon za 48,4 milióna dolárov však prepisoval dražobné rekordy v tomto segmente.

Cena antického nábytku dlhodobo klesá

Jedinou dlhodobo klesajúcou triedou zberateľstva je antický nábytok, ktorý vlani stratil necelých šesť percent, keďže v moderných časoch je menej populárny. No aj tu sa prepisovali rekordy. Kreslo Lockheed Lounge od Marca Newsona bolo predané za 3,7 milióna dolárov.

Zhodnotenie jednotlivých zberateľských oblastí:

alternatívne investície